Судова правотворчість: світовий досвід і перспективи в Україні
Робота присвячена питанням судової правотворчості як сучасного феномену, що має спільні риси у більшості правових системах сучасності, та, в історичному плані, грунтується на такому понятті як судовий прецедент. Судова правотворчість безпосередньо пов’язана зі зміцненням незалежності суддів та посиленням ролі судової влади як гаранта розвитку демократичних інститутів, з належним рівнем захисту прав людини та основних свобод, забезпеченням процесу реалізації конституційних норм та принципів. Це є одним із визначальних факторів розвитку України як правової держави, що грунтується на принципі верховенства права.
У монографії послідовно викладаються теоретичні основи судової правотворчості (поняття, історичне походження, аналіз цього явища з позицій різних правових шкіл та теорій, співвідношення з принципом поділу влади, її значення за умов конституційної демократії), розглядаються деякі особливості суддівського правозастосування (питання суддівського ак- тивізму та суддівського обмеження, судової правотворчості при тлумаченні норм права, застосуванні правових принципів, здійсненні судової дискреції), викладається загальна теорія судового прецеденту як джерела права та особливості його дії у сучасних правових системах та на міжнародному рівні, співвідношення судового прецеденту та судової практики з іншими джерелами права. Звертається окрема увага на перспективи судової правотворчості в Україні у контексті міжнародно-правового співробітництва, діяльності Конституційного Суду України, судів загальної та спеціалізованої юрисдикції.
Монографія має науково-практичне значення і розрахована на науковців і фахівців у галузі теорії держави і права, викладачів, аспірантів і студентів юридичних вузів та факультетів, а також юристів-практиків.