На результативність навчання впливають організаційного процесу, структура, зміст, методи, форми. Цим обумовлене існування різних концепцій навчання — системи поглядів на процес навчання. Свідоме орієнтування на психологічну і дидактичну концепції визначає вибір виду навчання чи обґрунтованого їх поєднання.
Проблемно-розвивальне навчання
Навчальна діяльність учня полягає не просто в опануванні знань, а й у здійсненні інтелектуальної пошукової діяльності (постановці проблемних питань, розв’язанні суперечливих, проблемних ситуацій, творчому формулюванні власних суджень). Завдяки таким старанням він не лише поповнює багаж знань, а й розширює свої пізнавальні можливості, розвивається як особистість. У цьому полягає основна мета проблемно-розвивального навчання.
Проблемна ситуаідія як умова пізнавальної активності учнів
Навчально-виховний процес є безперервною взаємодією учнів і вчителя, у процесі якої постійно виникають проблемні ситуації.
Проблемна ситуація — психологічний стан, що виникає в результаті мисленнєвої взаємодії суб’єкта (учня) з об’єктом (навчальним матеріалом), який викликає пізнавальну потребу розкрити суть процесу або явища, що вивчається.
Компонентами проблемної ситуації є: об’єкт (матеріал, що вивчається); суб’єкт (учень); мисленнєва взаємодія (процес мислення, спрямований на об’єкт); особливості мисленнєвої взаємодії (зважаючи на виявлені суперечності); аналіз яких переростає в пізнавальну потребу учня розкрити суть об’єкта, що вивчається.
У навчальному процесі завжди є учень і матеріал, над яким потрібно думати. Матеріал сам по собі не викликає в суб’єкта пізнавальної потреби. Тому невід’ємною складовою проблемної ситуації є дія учня, його взаємодія з навчальним матеріалом, спрямована на засвоєння об’єкта пізнання.
Викладач повинен так подати навчальний матеріал, щоб він сприяв появі особливого виду мисленнєвої взаємодії, залучив учня до проблемної ситуації та викликав у нього пізнавальну потребу. Одним із психологічних структурних елементів проблемної ситуації є інформаційно-пізнавальна суперечність, без якої проблемна ситуація неможлива.
За видом інформаційно-пізнавальної суперечності розрізняють такі типи проблемних ситуацій:
— усвідомлення учнями недостатності попередніх знань для пояснення нового факту;
— зіткнення учнів з необхідністю використання раніше засвоєних знань у нових практичних умовах;
— суперечність між теоретично можливим шляхом вирішення завдання та практичною нездійсненністю обраного способу;
— суперечність між практично досягнутим результатом виконання навчального завдання і відсутністю в учнів знань для його теоретичного обґрунтування.
Залежно від властивості невідомих, я к і потрібно розкрити в проблемній ситуації, вони бувають основними (невідоме є основним відношенням або закономірністю у темі. Що вивчається) та допоміжними (невідоме є вужчим відношенням чи закономірністю). За способом подачі інформації проблемні ситуації бувають текстовими (виникають під час осмислення учнями інформації, що міститься у тексті або графічному матеріалі (у схемах, кресленнях) та безтекстовими (створюються усно, через матеріалізовану ситуацію — демонстрацію за допомогою пристрою чи природного явища; за часом вирішення — короткочасними (використовують для оперативної активізації діяльності учнів) і тривалими (розв’язується не на одному занятті, а через два-три).
Різноманітність типів проблемних ситуацій свідчить про важливість їх використання в навчальному процесі, зумовлює різні способи їх створення.
Створення проблемної ситуації — найвідповідальніший етап у проблемно-розвивальному навчанні.
Класифікація методів проблемно-розвивального навчання
Якість підготовки учнів залежить не тільки від глибини засвоєння теоретичних знань, практичних умінь та навичок, але й від розвитку їх творчих здібностей. Реалізації цьогозавдання сприяє впровадження в навчальний процес активних методів навчання, одним з яких є проблемно-розвивальне навчання.
Проблемно-розвивальне навчання — система регулятивних принципів діяльності, цілеспрямованості та проблемності, правил взаємодії викладача та учнів, вибору і вирішення способів та прийомів створення проблемних ситуацій і вирішування навчальних проблем.
Суть його полягає в пошуковій діяльності учнів, яка починається з постановки питань (створення проблемної ситуації), продовжуючись у розв’язанні проблемних завдань, у проблемному викладі знань учителем, у різноманітній самостійній роботі учнів. Такий підхід передбачає належний рівень підготовленості, зацікавленості учня у пошуку невідомого результату.
Система методів проблемно-розвивального навчання ґрунтується на принципах цілеспрямованості (відображають передбачувані, плановані результати свідомо організованої діяльності), бінарності (складається з діяльності викладача й учнів) та проблемності (визначають рівень складності матеріалу і труднощі в його засвоєнні). Її формують показовий (показове викладання), діалогічний (діалогічне викладання), евристичний (евристичнабесіда), дослідницький (дослідницькі завдання), програмований (програмовані завдання) методи.
Показовий метод проблемно-розвивального навчання. Цю систему утворюють взаємодії викладача й учнів на основі створення інформаційно-пізнавальної суперечності між раніше засвоєними знаннями та новими фактами, законами, правилами і положеннями з метою пояснення учням суті нових понять і формування уявлення про логіку вирішення наукової проблеми. Викладач пояснює навчальний матеріал, формулює проблему, що виникла в історії науки, способи її вирішення вченими. Учні залучаються до активної репродуктивної діяльності, спостерігають, слухають, осмислюють логіку наукового дослідж ення, беруть участь у доведенні гіпотези, перевірці правильності вирішення навчальної проблеми. При цьому педагог формує низький (виконавчо-інструктивний) рівень проблемності, властивий діяльності за інструкцією (як діяти в конкретній ситуації), розкриває логіку вирішення навчальної проблеми.
Цей метод використовують за невідповідності між раніше засвоєними учнями знаннями і необхідними їм для вирішення навчальної проблеми.
Діалогічний метод. Викладач та учні взаємодіють на основі створення інформаційно-пізнавальної суперечності між раніше засвоєними знаннями та новими практичними умовами їх використання з метою спонукання учнів до участі в постановці, вирішенні проблем, засвоєнні нових понять та способів дії.
Виклад навчального матеріалу відбувається у формі бесіди-повідомлення. Вказуючи на суперечності між фактами, явищами, викладач створює проблемні ситуації, спонукаючи учнів до участі в постановці проблеми, висуненні припущень, доведенні гіпотези. Це сприяє формуванню в учнів умінь і навичок мовленнєвого спілкування та самостійної пізнавальної, пошукової діяльності.
Сутність діалогічного методу навчання полягає у створенні другого типу проблемної ситуації (рідше — першого типу) — суперечності між раніше засвоєними знаннями та новими практичними умовами їх використання. Цей метод є «перехідним» від методів викладання навчального матеріалу до методів організації самостійної пізнавальної діяльності учнів. При його застосуванні формують середній (виконавчо-дослідницький) рівень проблемності, характерний для діяльності з використанням дослідницьких і виконавчих процедур, необхідних для практичних робіт. Використовують його за незначної невідповідності між раніше засвоєними учнями знаннями, вміннями і необхідними для вирішення навчальної проблеми.
Еврист ичний метод. Використання його передбачає взаємодію викладача й учнів на основі створення інформаційно-пізнавальної суперечності між теоретично можливим способом вирішення проблеми і неможливістю застосувати його практично, з метою організації самостійної роботи учнів щодо засвоєння частини програми за допомогою проблемно-пізнавальних завдань.
Викладач, визначивши обсяг, рівень складності навчального матеріалу, викладає його у формі евристичної бесіди, дискусії чи дидактичної гри, поєднуючи часткове пояснення нового матеріалу з постановкою проблемних питань, пізнавальних завдань чи експерименту. Це спонукає учнів до самостійної пошукової діяльності, оволодіння прийомами активного мовленнєвого спілкування, постановки й вирішення навчальних проблем.
Важливо при цьому пояснити матеріал, який учні не можуть засвоїти самостійно, формуючи високий (дослідницько-логічний) рівень проблемності, властивий діяльності в новій ситуації, коли алгоритм дії невідомий. У такій діяльності мають переважати логічні процедури аналізу, порівняння, узагальнення.
Сутність евристичного методу навчання полягає у створенні третього типу проблемних ситуацій (рідше — другого) — суперечності між теоретично можливим способом вирішення проблеми і практичною його нездійсненністю, й ого використовують у випадку значного обсягу в учнів опорних знань та вмінь, необхідних для вирішення навчальної проблеми;
Дослідницький метод. Його реалізують через взаємодію викладача й учнів на основі створення інформаційно-пізнавальної суперечності між теоретично можливим способом вирішення проблеми і неможливістю застосувати його практично з метою самостійного засвоєння учнями нових понять, способів інтелектуальних і практичних дій.
Викладач разом з учнями створює проблемну ситуацію, спонукає їх до самостійної практичної роботи зі збирання та систематизації фактів (фактичний матеріал учні добирають з книг або експерименту), пошукової діяльності (аналіз фактів, постановка проблеми і її вирішення), організовує творчу, самостійну роботу, дає проблемні завдання із зазначенням мети роботи (проблемні ситуації виникають під час виконання навчальних завдань, що мають не тільки теоре
тичне, але й практичне значення). При цьому формується високий (дослідницько-евристичний) рівень проблемності,
властивий для діяльності в новій ситуації, алгоритм якої невідомий (у діяльності переважають евристичні процедури, пов’язані з висуненням гіпотез, пошуком та використанням аналогії у міркуваннях).
Використовують цей метод за значної відповідності між раніше засвоєними знаннями та вміннями і тими, які необхідні учням для вирішення навчальної проблеми.
Програм ований метод. Стрижнем його є взаємодія викладача й учнів на основі створення інформаційно-пізнавальної суперечності між практично досягнутим результатом і нестачею в учнів знань для його теоретичного обґрунтування шляхом поетапного поділу навчального матеріалу на питання, задачі й завдання та організації самостійного вивчення нового (або повторення раніше вивченого) матеріалу частинами.
Викладач створює проблемну ситуацію на основі постановки запитань і проблемних завдань. Шляхом поетапного роздріблення навчального матеріалу з постановкою до кожної його частини питань і завдань він спонукає учнів до самостійної теоретичної роботи з визначення алгоритму пошуку вирішення проблеми, активної участі у створенні проблемної ситуації, висунення припущень, доведення гіпотези і перевірки правильності її вирішення.
Сутність цього методу полягає у створенні четвертого типу проблемних ситуацій (рідше — третього) — суперечності між практично досягнутим результатом і нестачею в учнів знань для його теоретичного обґрунтування. Використовують його за значної відповідності між раніше засвоєними знаннями та вміннями учнів і тими, я к і необхідні їм для вирішення проблеми.
Комплекс цих методів дає змогу реалізувати на практиці ті переваги, які властиві проблемно-розвивальному навчанню.
Способи і умови застосування методів проблемно-розвивального навчання
Вибір методу навчання залежить від дидактичної мети, особливостей змісту навчального матеріалу, пізнавальних можливостей учнів і методичної підготовки викладача.
Дидактична мета — очікуваний, раніше запланований викладачем результат навчальної діяльності, спрямований на поліпщення засвоєння учнями знань, набуття вмінь та навичок.
У навчальній діяльності простежуються чотири рівні засвоєння навчального матеріалу, які відображають психологічну послідовність процесу засвоєння:
1) запам’ятовування навчального матеріалу. На цьому рівні учень пізнає об’єкт за його істотними ознаками;
2) рівень розуміння навчального матеріалу. Він полягає в усвідомленні функціональної залежності між вивченими явищами, вмінні описати об’єкт;
3) практичне застосування навчального матеріалу. Його характеризує вміння учнів практично використовувати засвоєне при вирішенні завдань;
4) рівень творчого перенесення знань. Учень вільно оперує вивченим матеріалом, уміє свідомо та швидко трансформувати його у нових умовах.
Засвоєнню учнями навчального матеріалу на першому рівні сприяють методи показового та діалогічного викладання (уроки засвоєння нових знань), на другому — методи діалогічного викладання та евристичної бесіди (уроки засвоєння вмінь та навичок). Засвоєння навчального матеріалу на третьому рівні буде ефективним за використання методів евристичної бесіди та дослідницьких завдань (уроки застосування знань, умінь і навичок), на четвертому — методів дослідницьких та програмованих завдань (уроки узагальнення та систематизації або контролю і корекції знань). Взаємозв’язок методів проблемно-розвивального навчання, рівнів засвоєння навчального матеріалу і типів спеціалізованих уроків показано нарис. 3.1.
Рис. 3.1. Взаємозв’язок методів проблемно-розвивального навчання,
рівнів засвоєння навчального матеріалу і типів спеціалізованих уроків
Обрати найефективніший метод на підставі лише дидактичної мети неможливо, тому що за однієї й тієї ж мети занять, але за різного змісту навчального матеріалу можна використовувати різні методи.
Навчальний м атеріал — призначена для вивчення і засвоєння інформація.
Зміст навчального матеріалу утворюють основна інформація, призначена для перетворення на знання, та допоміжна, яка сприяє в засвоєнні основної інформації.
Якщо зміст навчального матеріалу характеризується допоміжним значенням понять, які вивчаються; недостатнім коефіцієнтом відношення опорних і нових знань:
низьким ступенем узагальнення нових та опорних знань; великою кількістю фактичного матеріалу, застосовують репродукт ивні методи (показовий та програмований), які забезпечують незначний рівень пізнавальної самостійності учнів.
Коли зміст навчального матеріалу характеризується важливістю елемента, що вивчається; високим коефіцієнтом відношення опорних і нових знань:
високим ступенем узагальнення нових та опорних знань; малою кількістю фактичного матеріалу, вдаються до продуктивних методів (діалогічний, евристичний та дослідницький), за використання яких рівень пізнавальної самостійності учнів значно підвищується.
Використання репродуктивних і продуктивних методів проблемно-розвивального навчання залежить від змісту навчального матеріалу. При виборі методів викладання та навчального рівня проблемності викладач орієнтується на пізнавальні можливості учнів, наявність засобів навчання, рівень власної педагогічної майстерності.
При використанні методу проблемно-розвивального навчання, відповідно до пізнавальних можливостей учнів, їх
готовності до роботи за цим методом, враховують: попередню теоретичну та практичну підготовку; підготовленість до проблемно-пошукової діяльності (самостійність мислення, вміння визначити головне в матеріалі, вміння вести індивідуальний пошук); підготовку до самостійної роботи (вміння планувати навчальну роботу, здійснювати її в належному темпі, здатність до самоконтролю).
Вибір і застосування методу залежить від пізнавальних можливостей учнів, які самі визначають рівень трудності проблемного завдання. Відомо, що не дуже легке і не дуже важке проблемне завдання не викликає в учнів мотивації до вирішення навчальної проблеми. У зв’язку з цим необхідно обрати такий метод навчанйя, який забезпечив би оптимальний рівень трудності проблемного завдання.
Рівень трудності навчальних завдань передбачає зіставлення нового матеріалу з раніше вивченим та пізнавальними можливостями учнів. Тобто, трудність є співвідношенням між об’єктивною мірою складності навчального завдання і пізнавальними можливостями учнів. Поняття «складність» характеризує властивості завдання (їх змістовий склад), а «трудність», крім складності навчального матеріалу, охоплює і пізнавальні (суб’єктивні) можливості учня.
Поняття «проблемність» і «рівень проблемності» навчальних завдань є суб’єктивними параметрами трудності у засвоєнні матеріалу. Проблемність пов’язана з результатом мисленнєвої взаємодії суб’єкта (учня) з об’єктом (навчальним матеріалом) пізнання. Проблемна ситуація характеризує спедифічний стан інтелектуального суб’єкта, якому недостатньо знань та вмінь для вирішення проблеми. Рівень проблемності виражає ступінь невідповідності між наявними знаннями, вміннями, розумовими здібностями учня і необхідними для вирішення навчальної проблеми.
Отже, рівень трудності проблемного завдання визначається відношенням рівня його складності до рівня проблемності. Він виникає, коли навчальний матеріал, викладений учителем за допомогою методу проблемно-розвивального навчання, не відповідає підготовці учнів. Тому необхідно стежити, щоб завдання перебувало в «діапазоні проблемності» учня, тоді він зможе у процесі напруженої розумової діяльності вирішити проблемне завдання і засвоїти нові знання.
За значних прогалин в опорних знаннях та вміннях, не підготовленості учнів до проблемно-пошукової діяльності та до самостійної роботи використовують показовий метод, орієнтований на низький рівень трудності проблемного завдання, який потребує осмислення навчального матеріалу, мисленого співвідношення вивченого раніше матеріалу з новим, доведення гіпотези та перевірки правильності вирішення проблеми.
Коли прогалини в опорних знаннях та вміннях незначні, за певної підготовленості до проблемно-пошукової діяльності й самостійної роботи вдаються до діалогічного методу, орієнтованого на середній рівень трудності проблемного завдання. Він потребує осмислення навчального матеріалу, виконання практичної роботи (спільно з викладачем), доведення гіпотези та самостійної перевірки правильності вирішення проблеми.
Достатній обсяг знань і вмінь, підготовленість учнів до проблемно-пошукової діяльності й самостійної роботи дає змогу використати евристичний метод, орієнтований на високий рівень трудності проблемного завдання. Він потребує осмислення навчального матеріалу, активності при аналізі проблемної ситуації, висуненні припущень, самостійного доведення гіпотези та перевірки правильності вирішення проблеми.
Щодо учнів, які мають високі опорні знання та вміння, підготовлені до проблемно-пошукової діяльності і самостійної роботи, застосовують дослідницький метод, орієнтований на дуже високий рівень трудності проблемного завдання, що потребує від них пошуку невідомого алгоритму, активної участі в аналізі проблемної ситуації, самостійного висунення припущень, доведення гіпотези та перевірки правильності вирішення проблеми.
Вибір відповідного методу проблемно-розвивального навчання залежить і від рівня методичної підготовки викладача. Невміння його правильно співвідносити мету навчання зі змістом навчального матеріалу, пізнавальними можливостями учнів призводить або до спрощення процесу навчання, або до завищення рівня проблемності. У першому випадку зменшуються можливості пізнавальної самостійності учнів, в другому — у них не виникає пізнавальної мотивації.
Основні труднощі при плануванні та використанні методів проблемно-розвивального навчання полягають у розробленні дидактичного матеріалу (проблемних задач і завдань), використанні засобів наочності, технічних засобів навчання.
Для того щоб проблемна ситуація була усвідомлена учнями, підштовхнула їх до розумової діяльності та переросла в проблему, часто необхідно «побачити» її, тобто необхідна візуалізація проблемної ситуації. Особливо це актуально при вивченні природничих дисциплін (фізики, біології та ін.), де порівняння та зіставлення ^ а т ь о х суперечливих фактів і явищ потребують не тільки слухового, але й зорового сприйняття.
При створенні проблемних ситуацій часто вдаються до екранно-звукових засобів навчання. Однак їх використання не вичерпує проблем інтенсифікації та оптимізації процесу проблемно-розвивального навчання. Тому при створенні проблемних ситуацій необхідно використовувати їх комплексно.
Для створення проблемних ситуацій першого типу найкраще використовувати навчальні відеофільми та діапозитиви, другого — навчальні програми і транспаранти, третього й четвертого — навчальні програми і навчальні відеофільми (рис. 3.2).
Рис. 3.2. Взаємозв’язок методів проблемно-розвивального навчання,
способів створення проблемних ситуацій та екранно-звукових
засобів навчання
Модульне навчання
Модульний підхід передбачає організацію процесу навчання на основі створення навчальних модулів, акцентування на індивідуально-орієнтованому підході до навчальної діяльності учнів. Головним при цьому є процес цілеспрямованого навчання, а не процес викладання. Це дає змогу: диференціювати та інтегрувати зміст навчання шляхом групування модулів навчального призначення, які забезпечують розроблення змісту дисципліни в скороченому, повному або поглибленому варіантах; самостійно розв’язувати учням конкретний варіант залежно від рівня успішності навчання та забезпечувати індивідуальний темп вивчення матеріалу; використовувати модулі як сценарії для створення педагогічних програмних засобів; акцентувати роботу викладача на управлінні пізнавальною діяльністю учнів; скорочувати курс навчання, враховуючи повноту викладення і глибину засвоєння навчального матеріалу.
Основним засобом модульного навчання є модульна програма (модуль).
Модуль — одиниця змісту навчання, відібрана і дидактично опрацьована д ля досягнення певного рівня знань, умінь та навичок з продуманою системою контролю як у процесі вивчення модуля, так і по його завершенні.
Організація модульного навчального процесу передбачає: формулювання цілей діяльності; змісту навчання (модулів) з гнучкою структурою й певним рівнем адаптованості для індивідуального вивчення; визначення пізнавальних навичок, яким и має оволодіти учень; використання різноманітних технологій і форм навчання; надання методичних рекомендацій, порад щодо самостійного засвоєння навчального матеріалу. Контроль за результатами діяльності учнів відбувається зарейтинговою системою (чим більший складніший модуль, тим більша кількість балів йому відводиться).
Залежно від викладу навчального матеріалу розрізняють такі види модулів:
— дидактичний (виважений концептуальний опис методики викладання навчального курсу, що визначає цілі й завдання навчання та психосоціального розвитку учня протягом півріччя або навчального року);
— навчальний (відносно самостійна, цілісна частина реального навчально-виховного процесу, я к а поєднує змістовий, технологічний та контрольно-діагностичний складники);
— змістовий (науково адаптована, відкрита і взаємозалежна система знань (теорії, закони, поняття), норм (алгоритми, програми, інструкції, технології) і цінностей (ставлення, оцінки, наслідки рефлексії тощо), яка визначається науковим проектом змістового модуля (сценарієм інваріантних технологій модульно-розвивального процесу, навчальним посібником).
Основою побудови модулів є: відносна самостійність елементів (ступінь їх самостійності обумовлений сукупністю локальних дидактичних завдань, спрямованих на єдину інтегровану дидактичну мету); наявність кількох рівнів органі
зації навчання відповідно до здібностей учнів (завданнявищого рівня передбачають опрацювання додаткової літератури, написання творчої роботи, реферату, виготовлення приладу тощо); наявність інваріантної та варіативної частин, цільове призначення інформаційного матеріалу; оптимальне співвідношення інформаційного і методичного матеріалу (створення найсприятливіших ситуацій подачі матеріалу модулів для забезпечення ефективного смислового його оволодіння учнями); реалізація зворотного зв ’язку для оптимальної передачі інформації, контролю знань, їх діагностики та самодіагностики (забезпечення відкритого контролю, який виявляє рівень підготовки учнів до занять; застосування проміжного таузагальнювального контролю; своєчасне виявлення прогалин в оволодінні знаннями і нормами, а у разі незасвоєння — надання можливості вчителеві і учневі з ’ясувати, що треба повторити, осмислити, зрозуміти; самоконтроль).
Особистісно-орієнтоване навчання
Основою створення особистісно-орієнтованого навчання стали ідеї гуманізації освіти (Д. Дьюї, А. Маслоу, К. Роджерс, В. Сухомлинський), визначення індивідуальності, самобутності, самоцінності кожної людини, що вимагає забезпечення розвитку і саморозвитку особистості учня.
Сутнісними ознаками особистісно-орієнтованого навчання є: суб’єкт-суб’єктне гуманне співробітництво всіх учасників навчального процесу; діагностично-стимуляційний спосіб організації пізнання; діяльнісно-комунікативна активність учнів; проектування вчителем (учнями) індивідуальних досягнень в усіх видах діяльності; врахування в змісті, методиках особистісних потреб і можливостей людини у здобутті якісної освіти. Умовою і результатом особистісно-орієнтованогонавчання сформування в учнів баж ання і здатності самостійно вчитися, ш укати в різних джерелах інформацію і застосовувати нові знання, виробляти вміння діяти, прагнути творчості та саморозвитку.
Особистісно-орієнтоване навчання передбачає рівноправні позиції вчителя та учня. За таких умов учитель не стільки навчає і виховує, скільки актуалізує, стимулює учня, створює умови для самореалізації, особистісного зростання у різноманітній діяльності.
За особистісно-орієнтованого навчання об’єктом формування є особистісний досвід учня як результат усвідомлення змісту навчання. Засобом навчання і його розвитку є активна творча діяльність, у якій учень не стільки засвоює знання, уміння й навички, скільки створює для себе систему знань, новий суспільно значущий досвід, займається саморозвитком. Така діяльність слугує педагогічним стимулятором набуття особистісного досвіду у навчальному процесі.
Особистісно-орієнтоване навчання забезпечує умови для: дидактичного вибору учнем (використання навчального матеріалу різного за змістом, видом, формою; вибір способів виконання навчальних завдань; використання індивідуальних програм навчання); пізнавальної активності та творчої самостійної діяльності (використаиня діалогічно-дискусійних, інтерактивних технологій навчання, заохочення учнів до пошуку власних способів дій та їх рефлексії, стимулювання до самооцінки); спрямованості роботи вчителя на навчальні можливості кожного учня (складання індивідуальної картки його особистісного, пізнавального розвитку, індивідуальної колекційної програми навчання); зміни форми ком унікації у навчальному процесі (з викладацького монологу (однобічна комунікація) до багатопозиційного навчання у формі полілогу, де відсутня строга концентрація на точці зору вчителя); взаємообміну між вчителем і учнями рольовими функціями (діалогічна взаємодія, спільне визначення мети діяльності, створення ситуацій вільного вибору, взаємооцінювання, пошук і репрезентація навчального матеріалу). Особистісно-орієнтоване навчання робить учня активним співрозмовником і співробітником, суб’єктом навчальної діяльності.
Комп’ютерне навчання і нові інформаційні технології навчання
Ідея застосування комп’ютера як засобу навчання (комп’ютерне навчання) зародилася у 50-ті роки XX ст. у межах програмованого навчання.
Комп’ютерне навчання — система навчання, в якій одним з основних технічних засобів є комп’ютер.
Основною метою навчання є підготовка учнів до життя в інформаційному суспільстві, підвищення ефективності навчання завдяки впровадженню інформаційних технологій навчання.
За використання комп’ютерів у навчальному процесі вчитель перетворюється з носія готових знань і способів роботи на керівника, посередника і помічника учнів у процесі спільної творчої роботи; втрачає «монополію назнання», бо учні мають доступ до банків знань, відповідних експертних систем, можуть самостійно отримувати інформацію. Незмінною залишається роль вчителя щодо визначення цілей, змісту навчання й виховання, особистого прикладу, використання методів переконання. Використання комп’ютера розвантажує від рутинних операцій, дає змогу зосередитись на творчих аспектах педагогічної діяльності. Педагог вже не мусить контролювати кожен крок учня в розв’язуванні різноманітних навчальних завдань, а може більше уваги приділити індивідуальній роботі з учнями. Таке навчання унеможливлює застосування заходів авторитарної педагогіки.
Робота учнів з комп’ютерною технікою забезпечує:
— підвищення інтересу, мотивації до навчання завдяки новим формам роботи;
— індивідуалізацію навчання: кожен працює в режимі, який його задовольняє;
— об’єктивність контролю;
— активізацію навчання завдяки використанню привабливих і швидкозмінних форм подачі інформації, змаганню учнів з машиною та з собою, прагненню отримати вищу оцінку;
— формування вмінь і навичок для різноманітної творчої діяльності;
— виховання інформаційної культури;
— оволодіння навичками оперативного прийняття рішень у складній ситуації;
— доступ учнів до банків інформації, можливість оперативно знаходити необхідну інформацію.
Комп’ютерне навчання розглядають у контексті інформаційних технологій навчання, часто ототожнюючи поняття «технології ком п’ютерного навчання» і «нові інформаційні технології навчання (НІТН)», «електронно-комунікативні системи, засоби і технології навчання (ЕКСЗТН).
Поняття «інформаційні технології (IT)» увійшло в обіг з формуванням інформаційного суспільства, основою соціальної динаміки в якому є не традиційні, матеріальні, а інформаційні ресурси — знання, наука, організаційні чинники, інтелектуальні здібності людей, їх ініціатива і творчість.
Інформаційні технології навчання — предметно і комунікативно спрямоване навчальне середовище, включене у навчальну діяльність, у якій комп’ютер є засобом аналізу змісту об’єктів, організації навчальної взаємодії, реалізації адекватних структурі і змісту діяльності форм контролю.
Дослідники розмежовують інформаційні і комп’ютерні технології, вважаючи, що безкомп’ютерні способи оброблення, збереження й інтерпретації інформації належать до сфери інформаційних технологій.
Нові інформаційні технології (НІТ) дають змогу подолати суперечності між розвитком знань і можливостями та масштабами їх використання. Тому вони є засобом перетворення знань на інформаційний ресурс суспільства і засобом реалізації соціальних технологій, перетворення їх на соціально-інформаційні.
До засобів HIT належать:
— апаратні засоби: комп’ютер, програмні засоби (операційні системи, редактори, інформаційно-пошукові сис,теми, локальні і глобальні навчальні комп’ютерні мережі, демонстраційне обладнання, електронні підручники), бази даних;
— програмно-методичні засоби: навчальні, контролюючі, імітаційно-моделювальні, інструментальні програмно-педагогічні, програмно-методичні комплекси;
— навчально-методичні засоби: посібники, нормативно-технічна документація, організаційно-інструктивні матеріали тощо.
Використання засобів HIT сприяє підвищенню ефективності навчання, що досягається завдяки широким зображувальним можливостям; збільшенню кількості інформації; моделюванню спільної діяльності учня і педагога на будь-якому етапі навчання; широкій діалогізації навчального процесу, розширенню кола об’єктів діалогу (об’єктами виступають будь-які компоненти задачі і аспекти її розв’язання); гнучкості управління навчальною діяльністю на основі широкого варіювання «полясамостійності», індивідуалізації навчання.
Впровадження засобів ШТ змінює співвідношення різних організаційних форм навчальної діяльності: збільшується частка самостійної, індивідуальної і групової роботи; розширюється обсяг практичних і лабораторних робіт, насамперед пошукового та дослідницького характеру, підвищуються роль і значення позакласних занять.
Нові інформаційні технології навчання сприяють гуманітаризації освіти і навчального процесу, оскільки забезпечують спілкування, доступ до знань, отримання своєчасної, вірогідної й вичерпної інформації, оперативний всебічний аналіз та прогнозування перебігу і розвитку різних процесів та явищ, вибір оптимальних варіантів поведінки,передбачення наслідків рішень, що приймаються, управління технічними і соціальними процесами тощо.
При оцінюванні педагогічної ефективності НІТ слід враховувати можливі негативні наслідки, пов’язані з активним вторгненням у внутрішній світ людини штучних, ілюзорних вражень від екранних віртуальних сюжетів та взаємодії з
ними. Небезпека може полягати і в маніпулюванні свідомістю молодої людини, нехтуванні нормами безпеки при роботі з комп’ютером. Комп’ютеризація може призводити до формування егоїстичних нахилів у людини, індивідуалізму, приглушувати почуття колективізму, взаємодопомоги.
Дистанційне навчання
Фізична віддаленість студента від навчального закладу зумовила появу концепції дистанційного навчання. Воно було започатковане з 1891 p., коли при Чиказькому університеті організували заочне відділення.
Розвиток комп’ютерної техніки такомунікаційних технологій в освіті в останні десятиріччя XX ст. дав потужний поштовх новому етапу розвитку дистанційної освіти, відкрив шляхи впровадженню комп’ютерних засобів педагогічної комунікації.
Натепер широко використовується «електронне навчання» — організаційна форма навчання, за якої суб’єкт навчання і викладач віддалені один від одного у просторі, а для роботи над навчальним матеріалом використовують ресурси Інтернету.
Поширеною є і комбінована форма навчання, за якої учню (студенту) навчальний матеріал надається на CD, а робота з ним відбувається в онлаііновому режимі (режим реального часу).
Дистанційне навчання забезпечує подолання бар’єрів у просторі і часі, одержання актуальної «свіжої» інформації, швидкий зворотний зв’язок; збільшення кількості потенційних учасників навчання — школярів, студентів, вчителів, фахівців, які оперативно взаємодіють один з одним за допомогою електронних мереж; мотивованість, інтерактивність, технологічність і індивідуалізованість; створення комфортніших порівняно з традиційними емоційно-психологічних умов для самовираження, зняття психологічних бар’єрів і проблем, усунення помилок усного спілкування; зниження витрат на навчання; великий вибір зручного для навчання часу.
Характерними ознаками дистанційної освіти є:
— гнучкість (можливість навчатися у зручний час, у зручному місці та темпі; нерегламентований час для засвоєння дисципліни);
— модульність (можливість із набору незалежних навчальних курсів-модулів формувати навчальний план, який відповідає індивідуальним або груповим потребам);
— паралельність (паралельне з професійною діяльністю навчання, тобто без відриву від виробництва);
— охоплення (одночасне звернення до багатьох джерел навчальної інформації (електронних бібліотек, банків даних, баз знань тощо);
— рентабельність (системи дистанційного навчання на 10—50% дешевші ніж традиційні зарахунок кращого використання навчальних площ і технічних засобів, концентрованого та уніфікованого змісту навчальних матеріалів);
— технологічність (сукупність дидактичних методів та засобів, я к і застосовують нові інформаційні технології: Інтернет, засоби мультимедіа, комп’ютерні тренажери, системи тестування знань).
У сучасній світовій практиці використовують різні моделі дистанційного навчання.
Навчання за типом екстернату передбачає самостійне вивчення курсу у школі або вищому навчальному закладі та складання іспитів екстерном у відповідному типі навчального закладу для отримання сертифікату.
Навчання за програмою на базі школи, гімназії, університету забезпечується наявністю спеціальних курсів дистанційного навчання, по закінченню яких учні та студенти можуть отримати відповідний сертифікат, якщо це передбачено, або удосконалювати свої знання у тій чи іншій галузі.
Навчання на основі між вузівської та загальношкільноі програми за допомогою різноманітних навчальних курсів, створених завдяки міжвузівській кооперації (наприклад, програма «Співдружність в освіті» (Commonwealth of Education), в розробці якої прийняли участь університети Аргентини, Болівії, Бразилії, Чилі та Парагваю). Його метою є надання можливості кожному громадянину країн співдружності отримати освіту на базі різних коледжів та університетів, перебуваючи вдома.
Навчання у відкритих університетах дає змогу отримати будь-яку освіту всім бажаючим (відкритий університет в Лондоні (Велика Британія), Національний технологічний університет СІЛА, Центральний Європейський Університет (Будапешт). Пакети відкритого навчання складаються з підручників, відео- і звукозаписів, комп’ютерних програм і комплектів для практичних занять.
Курси самоосвіт и реалізую ться за допомогою телебачення або радіопрограм, програм на CD, відеозаписів. Студенти мають змогу працювати в автономному режимі, а потім складають іспити, отримують сертифікат.
Неформальне дистанційне навчання відбувається на основі мультимедійних курсів, орієнтованих на навчання дітей і дорослих, які з певних причин не змогли або не можуть навчатися у школі.
У деяких навчальних закладах Інтернет є внутрішнім комунікаційним середовищем. На своїх сайтах вони розміщують інформацію про навчальні програми, розклад занять, електронні бібліотеки та книжкові магазини, поєднуючи форми традиційного та дистанційного навчання. Частину програмних курсів навчальний заклад переводить у віртуальну форму, а центри дистанційної освіти проводять очні екзаменаційні сесії. Діяльність ВИЗ («відкритий (або віртуальний) університет») побудована винятково на технологіях Інтернету: вибір навчального курсу, заняття зі студентами, передача контрольних завдань та їх перевірка, складання проміжних та підсумкових іспитів. Консорціуми навчальних закладів (два або більше навчальних закладів, підрозділів) для здійснення дистанційного навчання співпрацюють та взаємодіють у розробленні і викладанні дистанційних курсів.
Дистанційні навчальні курси, які за формою атестації поділяють на кредитні (офіційно затверджені в акредитованому навчальному закладі; зараховують студенту в межах навчальної програми за певною спеціальністю; є сходинкою на шляху здобуття вищої освіти; кожен курс у кредитній ієрархії має своє значення) і некредитні (призначені для отримання додаткової або післядипломної освіти, наприклад з метою підвищення кваліфікації, не забезпечують нової чи додаткової вищої освіти; утворюють систему «відкритого навчання», акцентуючи на цінності навчальної програми, а не диплома чи кредиту).
Використання друкованих текстів або комп’ютерних (електронних) технологій як основної форми комунікації відрізняє дистанційну форму навчання від інших.
Забезпечення зворотного зв’язку — обов’язкова умова ефективності його здійснення.
Перевагою дистанційних шкіл є можливість урахування індивідуальних темпів навчання учнів, насичений і швидкий зворотний зв’язок з вчителем і однокласниками віртуального класу.
Віртуальний клас (група) — спільнота учнів, взаємодія між якими при спільному виконанні навчальних завдань відбувається за допомогою комп’ютерних мереж.
Класи у дистанційній ш колі можуть бути: синхронними (оn-Ііпе режим), я к і працюють за однією програмою із загальним стартом; та асинхронними (off-line режим), до яких учнів приймають протягом дня, тиж ня, навчального року.
Дистанційне навчання може бути засноване на інтерактивному телебаченні (two-way TV); комп’ютерних телекомунікаційних мережах (регіональних і глобальних, Інтернет) у режимі обміну текстовими файлами; комп’ютерних телекомунікаційних мережах з використанням мультимедійної інформації, зокрема в інтерактивному режимі, комп’ютерних відеоконференцій; на поєднанні елементів різних типів.
За дистанційного навчання використовують такі форми навчання і контролю знань: лекції (передбачають запис на аудіо- та відеокасети, CD-ROM – диски та ін.); використання новітніх інформаційних технологій (гіпертексту, мульти-медіа, віртуальної реальності таін.); семінари (проводяться за допомогою відеоконференцій); консультації (допомога при вивченні дисципліни, послуговуючись телефоном, електронною поштою); лабораторні роботи (засвоєння матеріалу за допомогою мультимедійних технологій, імітаційного моделювання, віртуальної реальності); контроль (у формі тестових програм).
Дистанційне навчання вимагає від учителя: знання основних принципів функціонування телекомунікаційних систем; особливостей проведення теле- і відеоконференцій, форумів; основ телекомунікаційного етикету; чинників, які стимулюють активізацію діяльності учнів в мережі індивідуальних стилів навчально-пізнавальної діяльності учнів (научуваність, темп просування у навчанні); особливостей самостійної діяльності учнів в мережі в процесі дистанційного навчання; активних методів навчання (навчання в співробітництві, метод проектів, різнорівневе навчання, дослідницькі, пошукові методи, дидактичні ігри та ін.); способів формування критичного мислення, рефлексії в учнів; вміння здійснювати інформаційну «навігацію», працювати з інформаційними ресурсами (базами даних, інформаційними службами), створювати веб-сторінки, працювати в конкретному інформаційно-освітньому
середовищі, подати навчальний матеріал так, щоб забезпечити ефективну, індивідуальну роботу учнів, проводити психолого-педагогічне тестування та оцінювання поточної діяльності учнів, організовувати рольові мережеві ігри, інтегрувати очні і дистанційні форми навчання, використовувати можливості комунікацій через комп’ютерні мережі для організації спілкування між учасниками навчального процесу.