Частина 2. Методи соціально-економічного прогнозування

Вступ. Практика розробки різноманітного роду прогнозів спирається на цілу систему методів. В них мова йде про оцінку (прогноз) величин, які недоступні безпосередньому спостереженню на даний момент, і які потрібно знайти за допомогою доступних виміру (спостереженню) супровідних величин.

Завдання стохастичного  прогнозування полягає у тому, щоб за відомою сукупністю спостережень за випадковими величинами побудувати таку функцію від цих величин, яку можна було б використати для оцінки прогнозованої величини : =. При цьому та стохастично пов’язані, тобто мають сумісну щільність розподілу . Наприклад, належить до майбутнього, а – до теперішнього. Функція називається предиктором  величини за .

Оптимальний предиктор і його властивості. Для виміру точності предиктора, як правило, використовується середньоквадратична похибка . Предиктор, який мінімізує в заданому класі предикторів,  називають оптимальним предиктором, або прогнозом. Розробка методів побудови оптимальних предикторів становить зміст стохастичного прогнозування. Володіючи предиктором, можна одержати варіанти прогнозу, що відповідають сформульованим гіпотезам і умовам, врахованим при його побудові.

Теорія стохастичного прогнозування величини за супровідними величинами припускає, що  сумісний закон розподілу – відомий. В практичному застосуванні точний вид залежності між та частіш за все невідомий і пошук найкращого предиктора обмежується лінійними прогнозами, тобто, коли  =. Тоді оптимальний лінійний предиктор  існує і співпадає із функцією регресії на , тобто задається як умовне математичне сподівання:

=.                                                         (0.1)

Ця функція має максимальну кореляцію з серед усіх лінійних предикторів. Для побудови оптимального предиктора досить знати перші та другі моменти початкового розподілу , які знаходять шляхом обробки результатів відомих спостережень. Підставляючи ці оцінки замість теоретичних характеристик, отримують емпіричний предиктор, який  використовується для прогнозування майбутніх значень .

Отже, головну роль у статистичному підході до прогнозування відіграє вибір відповідної моделі, яка будучи наповнена числовими параметрами, стає безпосереднім інструментом прогнозування – предиктором. Проте, чи може вирішити стохастичне прогнозування усі проблеми передбачення невідомих  майбутніх величин? Розробка і застосування певного методу у прогностичних цілях перш за все передбачає поглиблений економіко-статистичний аналіз досліджуваного динамічного процесу. Усі ці питання розглядаються у другій частині підручника.

 

Site Footer