Підприємництво та його організаційно-правові засади
4.2.2. Взяття суб`єкта підприємницької діяльності – фізичної особи на облік платників податків в органі державної податкової служби
Ви повинні звернутися до органу державної податкової служби за своїм місцем проживання для взяття на податковий облік у п´ятиденний термін після одержання свідоцтва про державну реєстрацію, а не від дня державної реєстрації.
Відповідно до законодавства для взяття на податковий облік у податкову інспекцію необхідно звернутися з такими документами:
1) заява за ф. № 5-ОПП, чистий бланк якої можна придбати в податковій інспекції;
2) копія свідоцтва про державну реєстрацію суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи, яку Вам повинні були видати в органі державної реєстрації;
3) документ, що засвідчує особу (паспорт).
При цьому органові державної податкової служби забороняється вимагати від суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи додаткові документи для взяття його на податковий облік.
Проте радимо відразу придбати Книгу обліку доходів і витрат (якщо Ви не обираєте способу оподаткування за фіксованим податком або не збираєтеся придбати спеціальний торговий патент), оскільки її однаково необхідно оформляти, тож краще її придбати й зареєструвати під час взяття на податковий облік. Книгу можна придбати в самій податковій інспекції, її необхідно прошнурувати й пронумерувати в ній усі сторінки.
Термін взяття на облік суб´єкта підприємницької діяльності органами державної податкової служби чітко не встановлений. Часто взяття на облік триває тільки декілька хвилин після подання документів.
Після взяття Вас на облік як платника податків орган державної податкової служби видає довідку за ф. № 4-ОПП, яка підтверджує взяття на податковий облік. Якщо Ви маєте намір відкрити банківський рахунок, то для пред´явлення в установу банку обов´язково попросіть видати Вам також копії цієї довідки.
У багатьох податкових інспекціях довідок не видають взагалі, а на оригіналі свідоцтва про державну реєстрацію ставлять печатку про взяття підприємця на облік. У тому разі, якщо Ви не маєте наміру відкривати рахунок у банку, то такий стан справ може Вас цілком задовольнити.
Після взяття Вас на облік як платника податків буде сформована облікова справа. Ваша облікова справа платника податків зберігатиметься в органі державної податкової служби до Вашої ліквідації як платника податків або зняття з обліку в цьому органі державної податкової служби й взяття на облік в іншому, якщо Ви зміните місце проживання.
Реєстрація суб´єкта підприємницької діяльності –
фізичної особи як платника податку на додану вартість. Якщо Ви обрали загальну систему оподаткування, обліку та звітності й відповідно до статті 2 Закону України “Про податок на додану вартість” (див. Витяг з цього Закону в додатках) підпадаєте під визначення платників ПДВ, то незалежно від виду діяльності та запланованого обсягу операцій з продажу товарів (робіт, послуг) Ви зобов´язані зареєструватися як платник ПДВ. Терміни реєстрації встановлені в статті 9 зазначеного Закону. Суб´єкти підприємницької діяльності – фізичні особи, які відповідно до законодавства не є платниками ПДВ, можуть за власним бажанням зареєструватися як платники ПДВ.
Реєстрація як платника ПДВ здійснюється в тому самому органі державної податкової служби, де Вас взяли на податковий облік.
Для реєстрації як платника ПДВ подаються або надсилаються з повідомленням про вручення такі документи:
1) реєстраційна заява за формою № 1-Р;
2) платіжний документ про сплату встановленої суми за свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Вартість бланків реєстраційної заяви та свідоцтва про реєстрацію становить один неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Орган державної податкової служби в 10-денний термін видає (надсилає поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість або письмову відмову у видачі свідоцтва. У видачі Свідоцтва може бути відмовлено в разі подання заявником для реєстрації недостовірних даних. Особам, у яких виникло зобов´язання зі сплати податку на додану вартість, у Свідоцтві зазначається дата виникнення податкового зобов´язання – за інформацією, наданою платником.
Орган державної податкової служби також засвідчує копії Свідоцтва про реєстрацію платника на додану вартість.
При включенні суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи до Реєстру платників податку на додану вартість йому присвоюється індивідуальний податковий номер платника ПДВ. Використання індивідуального податкового номера платника ПДВ є обов´язковим в оформленні всіх видів документів, які пов´язані з розрахунками під час придбання товарів, з обліком, звітністю про ПДВ, оформленням податкового кредиту.
Реєстрація суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи як платника єдиного податку. Якщо Ви хочете використовувати не загальну, а спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, то під час перших відвідин податкової інспекції в підрозділі роботи з платниками податків – фізичними особами варто довідатися розмір єдиного податку для того виду підприємницької діяльності, який Ви маєте намір провадити, реквізити рахунку в банківській установі, куди треба перерахувати цей податок, і придбати бланк заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Після взяття на податковий облік та реєстрації Книги обліку доходів і витрат можете йти до Вашого податкового інспектора з такими документами:
1) заява встановленої форми про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності;
2) платіжний документ (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) відповідного розміру єдиного податку за період, не менший ніж календарний місяць.
Ці документи є підставою для видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку суб´єктом підприємницької діяльності – фізичною особою.
Орган державної податкової служби за місцем державної реєстрації суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи за наявності платіжного документу про сплату єдиного податку зобов´язаний протягом 10 робочих днів після отримання заяви безоплатно видати Свідоцтво про сплату єдиного податку або надати письмову вмотивовану відмову.
Якщо Ви збираєтеся провадити підприємницьку діяльність з використанням найманої праці, то на кожну особу, яка перебуває з Вами в трудових відносинах, буде видана Довідка про трудові відносини фізичної особи з платником єдиного податку.
Не баріться з реєстрацією платником єдиного податку (переходом на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності за єдиним податком), оскільки в разі отримання доходів перед тим, як Ви станете платником єдиного податку, ці доходи будуть оподатковуватися на загальних підставах.
Реєстрація суб´єкта підприємницької діяльності – фізичної особи як платника фіксованого податку. Якщо Ви вирішили і відповідно до законодавства маєте право використовувати спрощену систему оподаткування доходів за фіксованим розміром податку, то Вам належить придбати патент.
Для одержання патенту необхідно подати:
1) заяву, складену в довільній формі, яка повинна містити інформацію про місце провадження підприємницької діяльності; перелік осіб, які перебувають з Вами в трудових відносинах, та їхні ідентифікаційні номери, список членів Вашої сім´ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності, та їхні ідентифікаційні номери, а також інформацію про те, що Ви – новостворений суб´єкт підприємницької діяльності й за останні 12 місяців не отримували доходів від підприємницької діяльності;
2) платіжний документ (квитанція, копія платіжного доручення з відміткою банківської установи) про сплату (перерахування) відповідного розміру фіксованого податку за період, не менший ніж календарний місяць.
Патент Вам зобов´язані видати протягом трьох робочих днів від дня прийняття оформленої належним чином заяви. Попередньої перевірки на предмет достовірності даних, зазначених у заяві про доходи громадянина від провадження підприємницької діяльності, або даних про їх неотримання орган державної податкової служби не здійснює.