2. Прогнозування економічного зростання

2.1. Динамічна модель Кейнса. Модель Самуельсона-Хікса 

У прогнозуванні економічного зростання широко використовують трендові й економетричні моделі.

Трендові моделі описують розвиток (зміни) доволі стабільної у часі СЕС, особливо її агрегованих показників.

Економетричні моделі, на відміну від трендових, розглядають економічне зростання залежно від одного або кількох найсуттєвіших чинників. Серед економетричних моделей вирізняють прості й складні, односекторальні й багатосекторальні, закриті й відкриті.

  • Динамічна модель Кейнса розглядає валовий внутрішній продукт (ВВП) як ендогенну змінну , що змінюється з часом.  ВВП складається з чотирьох частин: споживання С; валових окремих внутрішніх інвестицій І; державних видатків на закупівлю товарів і послуг G; чистого експорту Е. У цій моделі економіка вважається закритою, тому чистий експорт дорівнює нулю, а державні видатки розподіляються на споживання і нагромадження:

Y= C+ I.

Передбачається, що попит на інвестиційні товари постійний, а попит на споживчі товари в наступному році є лінійною функцією від ВВП поточного року:

,

де     –  мінімальний обсяг фонду споживання;

с – нижня межа фонду невиробничого споживання або гранична схильність до споживання, 0 < с < 1.

У динамічній моделі Кейнса запланований випуск товарів кінцевого використання прирівнюють до прогнозованого попиту на них:

Yt+1 = + cYt+ I.                                                                              (2.1.1)

Цю модель можна застосовувати лише для аналізу й короткотермінового прогнозування поведінки економіки. Вона непридатна для довготермінового прогнозування, оскільки не відображає процесу відтворення, зокрема в ній не враховано вибуття фондів через їх фізичний і моральний знос.

З математичної точки зору модель (2.1.1) є лінійним різницевим рівнянням першого порядку. Розв’язком неоднорідного рівняння є підсумок загального розв’язку однорідного рівняння та часткового розв’язку неоднорідного рівняння (2.1.1).

Розв’язок однорідного рівняння Yt+1 cYt = 0  будемо шукати у вигляді

Yt = λt, або λt+1 – сλt = 0,

і для визначення λ одержимо  характеристичне рівняння

λс = 0,    λ = с.

Загальний розв’язок однорідного рівняння має вигляд:

Yt  =  Асt,

де А – постійна.

Окремий розв’язок неоднорідного рівняння (2.1.1) становить:

.

Спільний розв’язок неоднорідного рівняння має такий вигляд:

Постійна А визначається за допомогою початкового значення Y0:

Y0 = YE + A,

звідки

А = Y0 – YE

Спільний розв’язок рівняння (2.1.1) має вигляд:

Yt= YE+(Y0 –YE) сt,                                                                            (2.1.2)

при цьому   оскільки 0 < с < 1, тобто Yt – стале значення ВВП.

  • Модель Самуельсона-Хікса. Відміна моделі Самуельсона-Хікса від динамічної моделі Кейнса полягає у відмові від сталості інвестицій і введенні їхньої змінної частини, яка пропорційна приросту ВВП поточного року порівняно із минулим роком:

Yt+1 =C+cYt + r(Yt – Yt-1) + I,                                                            (2.1.3)

де   r –  коефіцієнт акселерації (прискорення), 0 < r < 1.

З математичної точки зору модель Самуельсона-Хікса (2.1.3) – лінійне різницеве рівняння другого порядку. Його розв’язок знаходять за допомогою перетворення Лорана [ 34].

Рівняння других різниць (2.1.3) у стандартній формі записують так:

Yt+2 – (r+c)Yt+1 + rYt + +I.

Введемо нові позначення змінних, які забезпечують нульове початкове значення ВВП:

Yt = Y0 + ηt,     ηt = Yt – Y0 ,

тоді ηt задовольняє рівнянню:

ηt+2 – (r+c) ηt+1 + ηt =a,      η0 = 0,      ηt = Yt – Y0.                                  (2.1.4)

де    a = + I – (1-c)Y0

2.2. Виробнича функція 

Найвідомішою є двохфакторна модель виробничої функції (ВФ), яка відображає залежність результату виробництва від витрат ресурсів. Під ресурсами (чинниками виробництва) найчастіше розуміють нагромаджену працю у формі виробничих фондів (капіталу) К і дійсну (живу) працю L, а під результатом – валовий випуск X, валовий внутрішній продукт Y або національний дохід N. У будь-якому разі результат стисло називають випуском і позначають Y (це може бути і валовий випуск, і ВВП, і національний дохід).

Іноді як ресурс у виробничу функцію включають залучені до виробництва природні ресурси. Якщо останні практично не змінюються, їх не слід розглядати.

Випуск продукції є функцією від витрат ресурсів (фондів і праці):

Y = F(K, L),                                                           (2.1.5)

Виробничу функцію Y=F(K,L), називають неокласичною, якщо вона гладка і задовольняє низку умов, що підлягають природному економічному тлумаченню:

1)  F(0,L) = F(K,0) = 0  –  за відсутності одного із ресурсів виробництво

       неможливе;

2)       із мірою зростання ресурсів випуск зростає;

3)    із мірою збільшення ресурсів швидкість зростання випуску гальмується;

  1. F(+∞, L) = F(K,+∞) = +∞ –  за необмеженого збільшення одного із                                                      ресурсів випуск необмежено зростає.

Випуск продукції моделюють за допомогою такої нелінійної ВФ:

α  > 0,  β  > 0,                                                                                        (2.1.6)

де  А – коефіцієнт нейтрального технічного прогресу;

α, β  коефіцієнти еластичності за фондами і працею.

Окремим випадком ВФ (2.1.6) є функція Кобба-Дугласа:

,                                                                                           (2.1.7)

де   β = 1 – α.

Мультиплікативна ВФ визначається за часовими рядами випуску і витрат ресурсів (,,), , де – довжина часового ряду, при цьому припускають, що виконуються співвідношень:

,                                                                                       (2.1.8)

де δt – коригувальний випадковий коефіцієнт, який увідповіднює фактичний і розрахунковий випуски й відображає флуктуацію результату під впливом інших чинників.

Мультиплікативна функція, окрім властивості 1, має також властивість 2: із мірою зростання витрат ресурсів випуск збільшується, тобто

 

(2.1.9)

 

Часткові похідні випуску за чинниками називають граничними продуктами або граничними (маргінальними) ефективностями чинників; вони характеризують приріст випуску на невелику одиницю приросту чинника:

– гранична фондовіддача (гранична ефективність фондів);

– гранична продуктивність праці (гранична ефективність              праці).

Для мультиплікативної функції з (2.1.9) випливає, що гранична фондовіддача пропорційна середній фондовіддачі із коефіцієнтом α, а гранична продуктивність праці – середній продуктивності праці із коефіцієнтом β:

При α < 1, β < 1 граничні віддачі чинників нижчі за середні; за цими самими умовами мультиплікативна функція має властивість 3, яка дуже часто спостерігається в реальній економіці: із міроюзростання витрат ресурсу його гранична віддача зменшується. З (2.1.6) також видно, що мультиплікативна функція має властивість 4, тобто за необмеженого збільшення одного із ресурсів випуск необмежено зростає. Отже, мультиплікативна функція за ,   є неокласичною.

Економічне тлумачення параметрів А, α, β, мультиплікативної ВФ. Параметр А тлумачиться як параметр нейтрального технічного прогресу: за тих самих α й β випуск у точці (К, L) тим більший, чим більше А. Щоб тлумачити  α, β необхідно ввести поняття еластичностей як логарифмічних похідних чинників:

(2.1.10)

Оскільки у нашому випадку

То

тобто α еластичність випуску за основними фондами; β еластичність випуску за працею.

З (2.1.10) видно, що коефіцієнт еластичності чинника означає, на скільки відсотків збільшиться випуск, якщо чинник зросте на 1%. Якщо α > β,  має місце працезбережувальне (інтенсивне) зростання, у противному випадку – фондозбережувальне (екстенсивне) зростання.

Розглянемо темп зростання випуску:

(2.1.11)

Якщо піднести обидві частини (2.1.8) до ступеня , одержимо співвідношення:

(2.1.12)

праворуч – зважене середнє геометричне темпів зростання витрат ресурсів, тут за вагові коефіцієнти беруть відносні еластичності чинників:

(2.1.13)

За випуск зростає швидше, ніж у середньому збільшуються чинники, а за  повільніше. Насправді, якщо чинники зростуть (тобто Kt+1 > Kt, Lt+1 > Lt), то згідно з (2.1.13) збільшиться й випуск (тобто Yt+1 >Yt); тож за маємо:

.                                               (2.1.14)

Отже, насправді темп зростання випуску перевищує середній темп зростання чинників. За ВФ описує економіку, що зростає .

Під час вивчення чинників зростання економіки видокремлюють екстенсивні чинники зростання (за рахунок збільшення затрат ресурсів, тобто збільшення масштабу виробництва) й інтенсивні чинники зростання (за рахунок підвищення ефективності використання ресурсів).

За допомогою ВФ можна відобразити масштаб та ефективність виробництва, якщо випуск і витрати виражені у порівняльних одиницях, наприклад представлені у вартісній формі. Однак проблема зіставлення сьогоденної і минулої праці й досі не маєт позитивного розв’язання.

У відносних показниках мультиплікативну ВФ записують так:

(2.1.15)

де  Y0 , K0 , L0  —  значення випуску й витрат фондів і праціув базовому році.

Безрозмірну форму (2.1.15) легко привести до початкового вигляду:

Отже, А  це коефіцієнт, який порівнює ресурси із випуском.

Якщо позначити випуск та ресурси у відносних (безрозмірних)  одиницях вимірювання через     то  ВФ  у  формі (2.1.15) запишеться так:

.                                                                                              (2.1.16)

Знайдемо ефективність економіки, представленою ВФ (2.1.16). Оскільки часткові показники ефективності ( фондовіддача,  продуктивність праці) мають однакову розмірність (точніше, вони однаково безрозмірні), то можна знайти будь-які середні з них. Оскільки ВФ виражена в мультиплікативній формі, то й середні взято в тій самій формі, тобто ВФ є середньогеометричним значенням.

Отже, узагальнений показник економічної ефективності є зваженим  середнім геометричним часткових показників економічної ефективності, а саме:

,                                                                                    (2.1.17)

тут роль вагових коефіцієнтів відіграють відносні еластичності (2.1.10), тобто часткові ефективності беруть участь у створенні узагальненої ефективності з такими самими пріоритетами, з якими входять до ВФ відповідні ресурси.

З (2.1.17) випливає, що за допомогою коефіцієнта економічної ефективності ВФ перетворюється на форму, яка зовні збігається із функцією Кобба-Дугласа:

,                                                                                       (2.1.18)

але у співвідношенні (2.1.18) Е  не є постійним коефіцієнтом, а функціонально залежить від (К, L).

Оскільки масштаб виробництва М виявляється в обсязі витрачених ресурсів, то згідно із міркуваннями, що були наведені стосовно розрахунків узагальненого показника економічної ефективності, середня кількість використаних ресурсів (масштаб виробництва) дорівнює:

.                                                                                         (2.1.19)

З (2.1.18) та (2.1.19) випливає, що випуск є добутком економічної ефективності та масштабу виробництва:

= ЕМ.                                                                                                 (2.1.20)

Можна відійти від описаного вище виду ВФ і розглянути залежність результату виробництва (Y) не безпосередньо через значення чинників виробництва, а опосередковано – через чинники, які впливають як на величину (оцінку) чинників, так і на ефективність. Самі чинники виробництва (капітал, праця, НТП) є первинними (глобальними), а чинники, що впливають на них,  вторинними.

Вторинні чинники можна розглядати по-різному. З одного боку, це чинники, що впливають на величину глобальних чинників, з іншого  на їхню ефективність. Наведемо приклад такої класифікації чинників.

Жива праця у сфері виробництва:

  1. Чинники впливу на величину L:
  •   тривалість робочого року, тижні, дні;
  •   віковий склад робочої сили;
  •   статевий склад робочої сили.
  1. Чинники впливу на продуктивність праці:
  •   рівень загальної освіти;
  •   рівень професійної освіти;
  •   рівень навичок (тривалість роботи за фахом);
  •   рівень і система оплати праці.

Виробничі фонди (колишня праця)

  1. Чинники, що впливають на величину К:
  • погодинне завантаження фондів і рівень використання потенційних потужностей;
  •   швидкість обігу фондів.
  1. Чинники, що впливають на оцінку продуктивності фондів:
  •   технічний рівень і рівень морального зносу фондів;
  •   галузевий розподіл фондів;
  •   територіальний розподіл фондів;
  •   масштаби виробництва.

Розвиток чинникового підходу передбачає не так удосконалення методу виробничої функції, як поглиблену економічну й статистичну роботу.

2.3. Модель Солоу. Трисекторна модель економічного зростання

  • Модель Солоу також  є односекторною моделлю економічного зростання. Економічна система розглядається як єдине ціле, що виробляє один універсальний продукт, який можна споживати й інвестувати. Модель доволі адекватно відображає найважливіші макрекономічні аспекти процесу відтворення. Експорт  імпорт у явному вигляді в ній не враховано.

Стан економіки в моделі Солоу визначають такі п’ять ендогенних змінних:

X  валовий внутрішній продукт (ВВП);

С  фонд невиробничого споживання;

І  інвестиції;

L  кількість зайнятих;

К  фонди.

Окрім того, в моделі використовують такі екзогенні показники (задані поза системою) :

v річний темп приросту кількості зайнятих;

μ  частка основних виробничих фондів, що вибули за рік ;

ρ  частка нагромадження (частка валових інвестицій у валовому внутрішньому продукті).

Екзогенні параметри перебувають у таких межах: -1 < v < 1, 0 < μ< 1, 0 < ρ < 1.

Припускається, що ендогенні змінні змінюються з часом (аргумент t пропущено, але він присутній за визначенням). Екзогенні показники вважаються постійними у часі, причому норма нагромадження опичення є керівним параметром, тобто в початковий момент часу може встановлюватися керівним органом системи з огляду на будь-яке гранично допустиме значення.

Час t вважається безперервним і вимірюється у роках. Для поточних значень показників L=L(t), К=K(t) є природним, оскільки в принципі у будь-який день можна з’ясувати кількість зайнятих і  шляхом інвентаризації – обсяг основних виробничих фондів. Значення показників типу потоків X = X(t), I = I(t), С = C(t) у момент t = [t] + {t} визначають у вигляді нагромаджених за рік, що починається на {t} днів пізніше 1 січня року [t].

Припускають, що річний випуск у кожен момент часу визначається лінійно-однорідною неокласичною виробничою функцією

X=F(K,L).                                                                                               (2.1.21)

Згідно із визначенням  темпу приросту

  або     ,

тому

InL  = vt + lnA,   L = Aevt .

Використовуючи початкову умову L(0) = L0, одержуємо L = L0evt.

Знос та інвестиції у розрахунку на рік дорівнюють μK та I відповідно, а за час Δt – становить відповідно μKΔt ,  Iδt,  тому приріст фондів за цей час дорівнюватиме ΔК = –μKΔt +  IΔt, звідки маємо диференціальне рівняння:

,    К(0) = К0.

Інвестиції та фонд споживання виражають через ВВП таким чином:

І = ρХ,   С = (1 – ρ)Х.

Отже, маємо такий запис моделі Солоу в абсолютних показниках:

L = L0evt;   

K(0) = K0.Х = F(K,L);                                                                               (2.1.22)

І = ρХ; 

С = (1 – ρ)Х.

Оскільки

то запис моделі у питомій вазі показників набуває форми:

                                                                                        (2.1.23)

Отже, кожен абсолютний або відносний показник змінюється в часі, тобто можна говорити про траєкторію системи в абсолютних або відносних показниках.

Траєкторію називають стаціонарною, якщо показники з часом не змінюються:

k = k0 = const,   х = х0 = const,   I = I0 = const,    с = с0 = const.

Як видно з формул (2.1.23), перебування фондоозброєності на постійному рівні  kE  приводить до виходу на стаціонарну траєкторію. На стаціонарній траєкторії , тому

,

або                                                                                                                       (2.1.24)

.

  Якщо k0 = kE, то економіка, яка вже перебуває на стаціонарній траєкторії,  може зійти з неї лише в разі зміні зовнішніх умов (встановлення іншого значення норми нагромадження, перехід до нових технологій зі зміною функції F(K, L)).

За  k0kE в економіці відбуватиметься перехідний процес, який завершиться встановленням стаціонарного режиму. В перехідному режимі фондоозброєність задовольняє рівнянню:

   k(0) = k0 ,                                                                  (2.1.25)

причому за  k < kE    та     k > kE.

Диференціюванням (2.1.25) знаходимо

,                                                                                (2.1.26)

звідки видно, що

а) за  <  маємо  > 0,

б) за < k < kE, навпаки, < 0,

в) за k > kE  завжди > 0,  оскільки  < kE.

Розглянемо перехідний процес для випадку, коли виробничу функцію   описано функцією Кобба-Дугласа (2.1.7)  F(K,L) = .

Тоді  f(k) = Akα   , а рівняння (2.1.25) набуває вигляду

(2.1.27)

Зробивши заміну k =u, u = ,  одержимо для и рівняння із розділеними змінними:

яке має такий розв’язок:

а з використанням значення стаціонарної фондоозброєності запишеться як:

u(t) = [(kE)1-αe(1-α)λt + (k0)1-α – (kE)1-α]1/1-α.

Повертаючись до фондоозброєності, отримаємо

 k(t) = [ (kE)1-α +((k0)1-α – (kE)1-α)e(1-α)λt]1/1-α,

звідки видно, що

Відповідно до (2.1.26) одержуємо три типи перехідного процесу стосовно фондоозброєності:

1) за k0 < k  спочатку відбувається пришвидшене зростання фондоозброєності, яке після досягнення значення k переходить на повільне зростання;

2)  за < k0  < kE спостерігаємо вповільнене зростання фондоозброєності;

3) за k0 > kE  уповільнений спад фондоозброєності («проїдання»  фондів).

Таким чином, за < k0 < kE існує зовсім короткий перехідний процес.

У реальній економіці освоєння капітальних вкладень відбувається із запізненням, тобто інвестиції перетворюються на фонди не миттєво, а впродовж певного часу.

Існують два підходи до моделювання запізнень. Перший полягає у тому, що запізнення відбувається із фіксованим лагом τ, тим самим введення фондів у момент V(t) є просто інвестиціями, зробленими в момент t -τ, тобто 

V(t) = I(t – τ).                                                                                           (2.1.28)

Другий підхід полягає у використанні розподіленого лага. При цьому передбачають, що інвестиції, зроблені в момент τ обсягом I(τ), на далі будуть освоюватимуть поступово, частками, згідно із певним розподілом N(t,τ)>0, причому    . Оскільки інвестиції здійснюються не лише в якийсь фіксований момент часу, а взагалі у будь-який момент τ, то до часу t накопичується обсяг фондів, які підлягають введенню, а саме:

V(t)= .                                                                               (2.1.29)

Якщо процес інвестування і введення в дію має стаціонарний характер, тоді N(t, τ)=N(t – τ). Отже, (2.1.29) можна переписати таким чином:

V(t)= .                                                                              (2.1.30)

Далі приймаємо, що розподіл N(t- τ) є показниковим:

,

тому

.                                                                            (2.1.31)

В результаті прямого диференціювання (2.1.31) маємо

(2.1.32)

Додаючи останнє рівняння до відповідним чином скоригованої системи рівнянь стандартної моделі Солоу, одержуємо односекторну модель економіки з урахуванням затримки введення фондів: 

Х = I+ С;

X = F(K,L);

dK/dt = -μK + V,    K(0) = K0;                                                                (2.1.33)       

dV/dt = ωI – ωV;

L = L0 eνt.

Перше рівняння (2.1.33) – баланс розподілу ВВП на інвестиції та невиробниче споживання; друге – виробнича функція валового внутрішнього продукту залежно від ресурсів; третє  динаміка фондів залежно від зносу й уведення фондів; четверте  динаміка введення фондів із урахуванням інвестицій і затримки введення фондів; п’яте  динаміка трудових ресурсів.

Якщо, подібно до попередніх параграфів, вважати, що виробнича функція є лінійно-однорідною неокласичною, то рівняння (2.1.33) можна представити так: (i = I/L , c= C/L, f = F/L, ν = V/L):

(2.1.34)

Стаціонарна точка диференціальних рівнянь (2.1.34) задається такими алгебраїчними рівняннями:

.                                                                                (2.1.35)

Розв’язавши цю систему рівнянь відносно vE, отримаємо рівняння для kE,

λυkE + ωρf(kE) = 0.                                                                                (2.1.36) 

Якщо  f′‘(0) = ∞,  f(k)>0, f″(k)<0, то (2.1.36) має один розв’язок (виключаючи тривіальний kE = 0).

  • Трисекторна модель економічного зростання [34]. Економіку в моделі  поділяють на три сектори: матеріальний (нульовий) – виробляє  предмети праці; фондоутворювальний (перший) – виробництво засобів праці; споживчий (другий) сектор – виробництво предметів споживання.

Припускають, що за кожним сектором закріплено основні виробничі фонди (ОВФ), тоді як праця й інвестиції можуть вільно пересуватися між секторами.

Окрім того, застосовують припущення, аналогічні до зроблених в односекторній моделі Солоу, яка відіграє роль базової.

  1. Технологічний устрій вважається сталим і визначається за допомогою лінійно-однорідних неокласичних виробничих функцій

Xi = Fi(Ki,Li,)         i = 0,1,2, 

де Xi, Ki, Li – відповідно випуск, ОВФ і кількість зайнятих у i-му секторі.

  1. Загальна кількість зайнятих L (у виробничій сфері) змінюється із постійним темпом приросту v.
  2. Лаг капіталовкладень відсутній.
  3. Коефіцієнти зносу ОВФ μi і прямих матеріальних витрат аi секторів постійні.
  4. Економіка закрита, тобто зовнішня торгівля напряму не розглядається.
  5. Час t змінюється безперервно.

Припущення (2) в дискретному часі має вигляд (t – номер року):

у разі переходу до безперервного часу набуває форми диференціального рівняння:

яке має такий розв’язок:

(2.1.37)

ІЗ припущень (3, 4) виходить, що зміна за рік ОВФ i-го сектору складається з двох частин: зносу (-μiKi) та приросту за рахунок валових капіталовкладень (+Іі), тобто:

Ki(t+1) – Ki(t) = -μiKi(t) + Іі(t),    i = 0,1,2,

або в безперервному часі:

Ki(t+Δt) – Ki(t) = –[μiKi(t) + Іі(t)]Δt,   

за Δt → 0 одержуємо диференціальні рівняння для ОВФ секторів:

(2.1.38)

Далі індекс часу t скрізь пропущено, але передбачається за визначенням. ОВФ і кількість зайнятих у секторах (Ki, Li) є миттєвими показниками, тобто їхні значення можна визначити (виміряти) у будь-який момент часу t. Випуск секторів, інвестиції (Xi, Ii) є показниками типу потоку, тобто їхні значення нагромаджуються за рік, що розпочинається у момент t.

Отже, для зроблених припущень трисекторна модель економіки в абсолютних показниках набуває вигляду (2.1.39):

  кількість зайнятих;

L0 +L1 + L2 =L   розподіл зайнятих за секторами;

 динаміка фондів за секторами; (2.1.39)

Xi = Fi(Ki,Li), i = 0,1,2  випуск за секторами;

X1 = I0 +I1 + I2  розподіл продукції фондоутворювального сектору;

X0 = a0X0 +a1X1  + a2X2   розподіл продукції матеріального сектору,

де  Ii – інвестиції у -й сектор;  v – темп приросту кількості зайнятих; μi –коефіцієнти вибуття ОВФ за секторами; ai – коефіцієнти прямих матеріальних витрат за секторами.

Трисекторна модель є динамічною, оскільки містить чотири лінійні динамічні елементи. Вона нелінійна, оскільки випуски секторів задані нелінійними виробничими функціями.

У відносних показниках модель набуває форми:

θ0 + θ1 + θ2 = 1,    θi > 0,  i = 0,1,2,

s0 + s1 + s2 = 1,     si > 0,  i = 0,1,2,

                                (2.1.40)

де θi = частка числа зайнятих у і-му секторі із загальної кількості зайнятих;

частка інвестицій у і–й сектор у загальному обсязі інвестицій;

продуктивність праці в  і– му сектору;

народногосподарська продуктивність  і-го сектора.

У моделі (2.1.40) параметри а0,а12, μ012, v є екзогенними і вважаються сталими. Параметри (θ, s) = (θ0, θ1, θ2, s0, s1, s2) – є керівними. Рівняння для фондоозброєності має таку стаціонарну точку за умови, що (θ, s) постійні:

За ki < ki0, як видно із (2.1.40),  > 0, а за  ki > ki0 значення < 0, тому , (за kj0 < kj0 є зростаючими, фондоозброєність наближається до стаціонарного значення, а за kj0 > kj0 – спадними). Шляхом регульованого перерозподілу праці можна забезпечити монотонне наближення фондоозброєності до стаціонарного значення.

Site Footer