Система футбольних дербі, під якими ми розуміємо спортивні протистояння, які мають соціальний підтекст є розвиненою у різних країнах світу. Найпоширенішими і принциповими з багаторівневою архітектурою вони присутні в країнах Європи та Південної Америки. Незважаючи на це футбольні дербі присутні і на і нши х континентах. Сьогодні система футбольних дербі на різних континентах має свої відмінності. Якщо в Європі акцент робиться на складну архітектуру соціального компоненту футбольних дербі, то в рамках Південної Америки здебільшого поширені дербі мегаполісів, де найголовнішим є протистояння клубів, які асоціюються з тією чи іншою соціальною стратою. На теренах Північної Америки здебільшого поширена південно-американська модель футбольних дербі, але це стосується Мексики, Коста-Ріки, Панами, Ямайки, Барбадосу та інших держав так званого Карибського басейну. В той час як в рамках Канади та США футбол і система футбольних дербійних протистоянь вписана в систему професійного та студентського спорту. В рамках студентського спорту країн Північної Америки система футбольних протистоянь переноситься на систему спортивних протистоянь навчальних закладів США та Канади. Професійний футбол в США має свою систему протистоянь, але через штучність створених клубів в рамках місцевої футбольної ліги MLS вони мають л иш е територіальний та спортивний контекст, де соціальність присутня, але не відіграє головної ролі. На азійському континенті футбол розвивається за європейськими «лекалами» і тому сьогодні їх дербійна система схожа на європейську, але сформована і під впливом місцевих реалій через кілька десятків років, тому зараз знаходиться в процесі розвитку. На африканському континенті система футбольних дербі присутня частково і має секторальний характер. В той же час дана система футбольних дербі має низький відсоток кореляції з соціальними процесами. Цікавість до австралійського континенту та прилеглих до нього острівних держав в розрізі дослідження дербійної проблематики виникає в нас тому, що даний континент є особливим через те, що на його території знаходиться соціокультурне середовище в рамках якого європейський футбол або сок- кер конкурує з австралійським футболом та регбі.
На території Австралії футбол європейський або так званий в англомовних країнах соккер почав свій розвиток в рамках любительських матчів європейських емігрантів. Перша збірна Австралії була зібрана в 1922 році в рамках турне по Новій Зеландії. В ході туру Австралія в трьох іграх зазнала дві поразки і зіграла в нічию [3]. В наступні роки футбол в Австралії розвивався за рахунок балканських переселенців, які здебільшого формували аматорську першість «зеленого континенту» з футболу. В той же час професійна першість з футболу почала проходити на австралійських теренах лише в другій половині ХХ століття. Цей факт є несподіваним через те, що вже до цього національна збірна Австралії змогла прийняти участь у світовій першості з футболу. І цей факт не є буденним для країн Океанії, через те, що дана футбольна конфедерація не має гарантованої квоти для участі у футбольних «мундіалях». І тому представникам даної футбольної конфедерації доводиться виборювати місця у світовій футбольній еліті з представниками Азії або Південної Америки, які мають більший потенціал.
Загалом професійні футбольні першості на території Австралії почали проводитися як і в більшості азійських та африканських країн у 70-ті роки ХХ століття. Дербійна система Австралії є схожою на інші системи, які сформувалися в англомовних країнах поза межами Великобританії. Її основу склали міські дербі міст Брісбен (Брісбен сіті і Брісбен Лайонс), та Сідней (Вестерн Сідней, Сідней сіті та СідОлімпік). Тобто дербійна система Австралії є секторальною і через те, що в Австралії не прийнятий обмін між дивізіонами через професійність так званих малих професійних лігах, які були створені зверху обмеженою кількістю футбольних або інших спортивних клубів. Розвиток цієї системи почав відбуватися за рахунок створення кількох ігрових протистоянь через успіхи клубів, що приймали в них безпосередню участь. Такі протистояння почали викристалізовуватися наприкінці ХХ – початку ХХІ століття. Серед таких можна назвати дербі клубів «Мельбурн Кнайтс» та «Перт Глорі», які відкрили нову еру австралійського футболу і почали показувати найкращі результати на відміну від традиційних фаворитів місцевих футбольних змагань.
В той же час з 2005 року відбулася ситуація характерна для країн з професійними спортивними лігами. В цьому році КБЬ перетворилася на так звану «А-лігу» головним спонсором якої став поденно корейський автомобільний гігант «Хюн- дай» [1]. Це призвело до того, що більшість традиційних для Австралії футбольних клубів припинили своє існування натомість більшість клубів були створені з нул я і це призвело до появи традиційного футбольного дербі на території Мельбурну. Його на сьогодні представляють такі клуби як «Мельбурн Вікторі» та «Мельбурн Сіті». На сьогодні це нове класичне дербійне протистояння в рамках сучасного австралійського футболу. З іншого боку сьогодні активізувалося мельбур- но-брісбенське протистояння. Його сутність полягає в тому, мельбурнським клубам в боротьбі за перемогу у національній першості почав успішної протистояти футбольний клуб «Брісбен Роар». Інші футбольні клуби Австралії останнє десятиліття провели в процесі адаптації до нової футбольної першості. Хоча створилися і передумови для сіднейського футбольного дербі та провінційне дербійне протистояння між футбольними клубами «Ньюкасл Джетс«та «Сентрал Кост«. Характерною для даної футбольної першості є участь в ній футбольного клубу з Нової Зеландії «Велінгтон Фенікс», а в перші роки існування до 2007 року до складу ліги входив і клуб «Нью Зеланд найтс». Хоча це могло б бути актуальним новозеландським дербі так як ці клуби представляли найбільші міста країни Велінгтон та Окленд. В рамках національної першості Нової Зеландії також не існує. Головним протистоянням в тій національній першості є «Окленд сіті» проти «Уайтакере Юнайтед«[2; 6]. Дане футбольне протистояння є прикладом протистояння представників великого та провінційного міст. З цього можна зробити висновок, що на території Нової Зеландії знаходиться система футбольних дербі, яка є характерною для розвитку за африканським типом, де низький рівень розвитку дербійних процесів. В той час як для Австралії є характерним розвиток дербі за системою азійських країн. Підтвердженням даної океанської тенденції є дербійна система Фіджі. В рамках даного футбольного турніру футбольний клуб «Ба» є останні тридцять років є головним домінантом місцевої національної першості [5]. І тим більше, що їх суперники змінюються і не можуть створити конкуренцію серед яких є і клуби зі столичного міста Сува.
Т иш а, справа це дербійна система австралійського футболу. Австралійський футбол це командний вид спорту який є інтерпретацією британського регбі та американського футболу. Даний вид спорту є мло по ши реним за територією Австралії, але національна першість самої Австралії веде свою історію ще з кінця ХТХ століття.
За всю історію проведення першості з цього австралійського національного виду спорту існував 21 професійний клуб. На сьогодні їх залишилося 18 [1]. 10 клубів мають мельбурнське походження інші клуби здебільшого представляють провінційні клуби. Головні клуби за успішністю в історії австралійського футболу є 3 мельбурнські клуби «Есендон», «Карлтон» та «Колінгвуд». Австралійський футбол розвивається за при нци пами американських професійних ліг і тому немає великої роздрібленості за результатами і в той же час клуби не сформовані громадськими спільнотами як в Європі.
В рамках австралійського регбі головним змаганням є так звана Національна регбійна ліга. В рамках даного змагання приймають участь 14 австралійських та 1 клубом з Нової Зеландії [7]. Дане змагання проходить у форматі регбі-13, «Реббитоуз«та «Сент-Джордж» це учасники основного австралійського регбійного дербі. Це дербі головна причина якого вдалі протистояння між цими клубами в рамках національної першості з регбі -13. Тнші дербійні протистояння є провінційними.
Іншого контексту набувають протистояння в регбі-15, яке розігрують в рамках турніру «Супер регбі», яке розігрують представники Австралії, Нової Зеландії та ПАР [4; 8]. Дане дербі має ознаки групового протистояння між представниками кількох країн. Як бачимо віддаленість від Європи незалежно від виду спорту призводить до спрощення розвитку систему дербійних протистоянь.