В Україні проституція поширюється значними темпами. Її полоненими стають значна кількість молодих дівчат. Сутенери, звідниці, різного роду злочинці шляхом обману, шантажу, змалювання нереальних перспектив (швидке збагачення, цікаві подорожі, корисні знайомства тощо) втягують дівчат, інколи хлопців, у сексуальний бізнес. Вони забезпечують повіям охорону, доставку до місця призначення, пошук клієнтів, і як правило, отримують дві третини виручки. У більшості випадків сутенерами виступають жінки – колишні повії та особи з кримінальним минулим. Така діяльність карається у законодавчому порядку. Втягнення або примушення до зайняття проституцією, сутенерство є кримінальним злочином передбаченим ст. 303 КК України.
Сутенерство полягає у створенні, керівництві або участі в організованій групі, яка забезпечує діяльність з надання сексуальних послуг особам чоловічої та жіночої статі з метою отримання прибутків. Така група наділена, насамперед, загальними ознаками організованої групи, визначеними в ч. З ст. 28 КК України. Мета організованої групи полягає у забезпеченні діяльності повій. Сюди входять надання приміщень, охорона, транспортні послуги, звідництво, рекламування, встановлення корупційних зв’язків для забезпечення невтручання державних органів тощо. Така діяльність може здійснюватися підпільно, а може й прикриватися легальними формами (утримання нічних клубів, масажних кабінетів, служб знайомств).
Але сама проституція – це навіть не злочин, а адміністративне порушення. Повій регулярно затримують, складають протоколи, які направляються за місцем проживання. Систематичне заняття проституцією, тобто надання сексуальних послуг з метою отримання доходу, карається штрафом від п’ятдесяти до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до ста двадцяти годин. Примушування чи втягнення у заняття проституцією, тобто надання сексуальних послуг за плату шляхом застосування насильства чи погрози його застосування, знищення чи пошкодження майна, шантажу або обману караються штрафом від п’ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк від одного до трьох років. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені щодо неповнолітнього або організованою групою караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Сутенерство, тобто створення, керівництво або участь в організованій групі, яка забезпечує діяльність з надання сексуальних послуг особами чоловічої та жіночої статі з метою отримання прибутків карається позбавленням волі від п’яти до семи років.
Створення або утримання місць розпусти, а також звідництво для розпусти караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років. Ті самі дії, вчинені з метою наживи або особою раніше судимою за цей злочин, або вчинені організованою групою, караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені із залученням неповнолітнього, караються позбавленням волі на термін від двох до семи років.
Відповідно до Закону України від 12 січня 2006 року № 3316 – IV «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за торгівлю людьми та втягнення в заняття проституцією», людина, що втягне особу до проституції за допомогою шантажу, обману, уразливого стану карається законом України строком від 3 до 5 років. Повторно за такий злочин можсна отримати від 4 до 7 років. За втягнення до проституції неповнолітніх осіб карають позбавленням волі на термін від 5 до 10 років. За ці ж дії щодо малолітніх (діти віком до 12 років) злочинець відбуде за гратами від 8 до 15 років [16].
Створення місць розпусти – це дії, завдяки яким певний об’єкт починає використовуватися для розпусти (безладних статевих зв’язків, групових сексуальних дій, проституції). Це зокрема: відкриття закладів, які маскуються за іншим призначенням (масажсні кабінети, лазні, нічні клуби, стриптиз-бари), але використовуються для розпусти, підбір персоналу, придбання або наймання приміщень для вказаної мети.
Під утриманням місць розпусти розуміється забезпечення функціонування вказаних місць, а саме: підбір бажаючих скористатися цими місцями для розпусти, фактичне надання приміщення чи іншого об’єкта для розпусти, підтримання об’єкта в стані придатності для використання як місця розпусти (оплата комунальних послуг, охорона, прибирання).
Звідництво для розпусти – це посередництво для розпусти. Воно полягає у підшукуванні учасників розпусних дій, схилянні до розпусти тощо.
Вчиненими з метою наживи вказані дії вважаються тоді, коли вони здійснені з метою отримання матеріальної винагороди в будь- якій формі, а також ухилення від сплати суми, яку винний повинен був передати.
Особою, раніше судимою за цей злочин, слід визнавати людину, яка має судимість за злочин, передбачений ст. 302 КК 2001 р. або ст. 210 КК 1960 р., якщо судимість не погашена і не знята в установленому законом порядку. Про поняття вчинення злочину організованою групою див. ст. 28 КК України і коментар до неї.
Неповнолітнім є особа, яка не досягла 18-річного віку. Залучення до створення або утримання місць розпусти чи звідництва для розпусти неповнолітніх, які не досягли 16-річного віку, поєднане з наступним вчиненням щодо них розпусних дій, кваліфікується за сукупністю злочинів, передбачених ч. З ст. 302 і відповідною частиною ст. 156.
Сутенери, використовуючи насильницькі та ненасильницькі (психологічні) методи впливу, спонукають жінок до секс-бізнесу з метою отримання незаконних прибутків. Найбільш небезпечними є дії, пов’язані зі застосуванням фізичного насильства та комбіновані, що поєднують фізичне та психічне насильство. Застосування насильства означає заподіяння тілесних ушкоджень, побоїв, незаконне позбавлення волі, згвалтування, задоволення статевої пристрасті неприродним способом, інші насильницькі дії.
Шантаж у даному випадку включає два види дій:
а) погрозу викриттям, повідомленням відомостей, які компрометують особу (наприклад, вимога займатися проституцією під погрозою повідомлення про засудження у минулому чи про наявність венеричного захворювання);
б) погрозу заподіянням іншої шкоди, залякування з метою створити вигідну для себе обстановку, поставити потерпілу особу в залежне становище. Це, зокрема, вивезення особи за кордон і відібрання в неї документів, погроза заподіяння шкоди рідним чи близьким, доведення до потерпілого наміру продати у рабство чи піддати груповому згвалтуванню тощо. Шантажем є погроза розголосити як дійсні факти, так і повідомити неправдиві відомості, здійснити наклеп.
Обман – це повідомлення завідомо неправдивих відомостей чи умовчування про факти. При вчиненні цього злочину він може полягати у введенні в оману щодо мети вступу в статевий зв’язок, вербуванні для роботи за кордоном під приводом виконання іншої роботи тощо.
Отже, сутенерство та звідництво є складовою злочинних дій щодо залучення молодих дівчат та жінок до занять секс-бізнесом і переслідується законом у встановленому порядку. Особливо небезпечним є залучення до проституції неповнолітніх. У даному випадку згідно з КК передбачається сурове покарання у вигляді позбавлення волі на великі терміни ув’язнення.