3.11. Соціальні проблеми алкоголізму

Алкоголізм – хвороба виліковна. Але переважна більшість алкоголіків хворими себе не вважають і активно відмовляються від сторонньої допомоги. Тривогу викликає той факт, що значна кількість підлітків і молодих людей, піддаючись життєвим обставинам, бажанню виокремитися з середовища однолітків, бравади, самоствердитися, наслідуючи кумирів (співаків рок-груп, акторів кіно і телебачення), зважаючи на широку рекламну кампанію спиртних напоїв по телебаченню, радіо, зовнішньої реклами тощо, стають на шлях пияцтва. На нашу думку, цьому є пояснення.

Так, в Україні поки що не склалася система соціального виховання підростаючого покоління, цілеспрямованої державної політики профілактики та боротьби з алкоголізмом; активному поширенню пияцтва сприяє реклама алкогольних напоїв у засобах масової інформації (на відміну від цигарок, не знайдено жодної пляшки горілки чи вина, на якій було б написано про шкідливе вживання алкоголю), зовнішня реклама; невиконання державного закону про заборону продажу спиртних напоїв особам до 21 року. Є стовідсоткова можливість бажаючими цілодобового придбання горілки, пива чи вина у торгових точках; відсутність належного державного та суспільного контролю за виготовленням горілчаних напоїв, що є причиною продажу в торговій мережі неякісних спиртних напоїв та низькопробних і небезпечних сурогатів; розвинена мережа самогоноваріння у приватному секторі та підпільних горілчаних заводів, неякісна продукція яких активно поширюється серед населення, особливо серед молоді, що сприяє її алкоголізації та час від часу призводить до важких отруєнь споживачів. Чинником, який активно сприяє поширенню пияцтва серед дітей та підлітків, як вже говорилося, є реклама горілчаних напоїв, як спонсорів спортивних заходів та змагань (футбольних, баскетбольних, гандбольних матчів, тенісних та боксерських турнірів) на телебаченні, наполеглива реклама алкогольних марок під час проведення КВК, концертних програм, демонстрації телевізійних фільмів, особливо серіалів. Крім того, значна кількість пивних барів, кафе, ресторанів, казино широко пропагують красивий відпочинок з алкоголем, кальяном, рулеткою.

Крім того, поширенню пияцтва серед дітей та молоді сприяє зниженню виховної ролі сім’ї, авторитету батьків, наявність у суспільстві неповних сімей, де дітей виховує одна мати або один батько, а то й бабуся з дідом. Важливо відмітити, що групу алкоголіків не рідко поповнюють випускники шкіл-інтернатів, діти-сироти, які не мають потрібного соціального досвіду, нездатні оптимально пристосовуватися до самостійного життя.

Site Footer