12.5. Етикет на бізнес-ланчі

Успіх ділових переговорів залежить не тільки від перспектив спільного бізнесу, але й від особистих вражень партнерів один від одного. Ділові люди цінують час, тому проводять ділові зустрічі в ресторані, це так званий бізнес-ланч – діловий обід.

Для зустрічі з давнім діловим партнером підійде будь-який першорозрядний ресторан, в якому пропонують чергове меню бізнес-ланчу, повсякденний одяг буде цілком доречний.

Інша справа – особисті контакти з партнером, потенційним іноземним інвестором або компаньйоном, від прихильності якого буде залежати ваш бізнес. Найчастіше така зустріч відбувається віч- на-віч, а перше враження, на думку психологів, надзвичайно важливе. Щоб справити позитивне враження на партнера, необхідно вибрати відповідне місце зустрічі. У всьому світі для цього існують бізнес-клуби. Є подібні заклади й у нас, але вони, як правило, розраховані тільки на членів бізнес-клубу. Ініціатор зустрічі – сторона, що приймає. Вибирати для зустрічі слід відомі вам ресторани, меню яких ви знаєте. Підійде ресторан з українською кухнею, оформлений у національному стилі.

Одягтися на таку зустріч слід старанно. Особливо це стосується жінок.

При виборі парфумів уникайте занадто різких запахів.

Очікуючи за столом, сядьте таким чином, щоб гість, незалежно від того чоловік це чи жінка, знаходився праворуч. Навпроти один одного сидять одружені або близькі знайомі.

При виборі меню виявіть знання національної кухні. “Нагадаєте”, що ви господар становища.

Починати розмову слід, доки не принесли замовлені страви. Інакше переконувати і вислуховувати доведеться з повним ротом. Час закусок – найбільш зручний для початку бесіди.

На столі під час ділового обіду не повинно бути паперів або зразків продукції. Це неофіційні переговори, тому, якщо можливо, варто обговорювати все усно, занатовуючи лише найважливіші моменти.

Наприкінці обіду подають каву, можна викурити цигарку. Проте, якщо співрозмовник не курить, краще від цього утриматися.

За спільним рахунком розраховується сторона, що приймає. Робити це краще не готівкою, а кредитною карткою.

Незалежно від результату зустрічі, слід подякувати гостю. Через деякий час можна ще раз висловите задоволення від приємно проведеного часу.

Стислий огляд розділу

  1. Розвиток міжнародних економічних зв´язків, збільшення кількості представників ділового світу зумовили застосування суворих правил дипломатичного протоколу і на цьому рівні. Тобто основу загальновизнаних норм ділового протоколу та етикету становлять основні принципи дипломатичного протоколу та етикету.
  2. Дотримуючись певних перевірених життям і дипломатичною практикою манер поведінки, можна з найменшими моральними втратами і втратами часу вирішувати складні питання ділових стосунків.
  3. У стосунках із діловими зарубіжними партнерами не існує дрібниць. Від елементарних правил дипломатичного етикету до порозуміння у справах бізнесу інколи довгий шлях. Однак пройти його слід із гідністю та честю. Цьому допоможе уважне ставлення до обраної справи, вивчення характерних особливостей ділового спілкування під час зустрічей, переговорів; дотримання правил гарного тону, моди; вивчення традицій і культури країни перебування.
  4. У розвитку ділових контактів важливу роль відіграють прийоми, бізнес-ланчі. До прийому слід ретельно готуватися, адже його головна мета – поглиблення та розвиток контактів.

Site Footer