У службовому або діловому спілкуванні важливу роль поряд зі словом відіграють і немовні (невербальні) засоби. До них належать звукова організація мови, жести, міміка, пози учасників спілкування, їх нерідко пов’язують з емоціями. Якщо ми хвилюємося, говоримо не те, що думаємо, наша міміка та жести відтворять це.
Відомо, що мова жестів потребує уважного ставлення, оскільки вона має національно-культурний характер, залежить від сфери спілкування, соціальних ролей, норм етикету.
Розкрити секрети та показати взаємозв’язок кінесики та етикету в ситуаціях знайомства, виступу, бесіди, конфлікту – завдання цього розділу.
Ключеві поняття
Дистанція у спілкуванні – необхідна відстань між людьми у різних ситуаціях спілкування.
Звукова організація мови – сукупність мовних та немовних засобів, до яких належать звуки мови, ритмічна організація слів та інтонація.
Інтонація – це сукупність звукових засобів мови: різне співвідношення частоти основного тону, інтенсивності, тривалості та тембру.
Кінесика – сукупність міміки, жестів, поз людини у певній ситуації спілкування.
Невербальні засоби спілкування – сукупність позамовних елементів, що супроводжують мовне спілкування та беруть участь у переданні інформації.
Просодика (грец. prosoidiKa – наголос) – спосіб звукової організації мови.