- Не віддалятися від своїх друзів і близьких. У жодному разі не можна втрачати зв’язок з людьми, які піклуються про Вас. Підтримка з боку інших людей є життєво важливою для Вашого одужання.
- Розгляньте питання про приєднання до групи підтримки для постраждалих від такого ж типу травми. Група підтримки може допомогти Вам почувати себе не ізольованим і не самотнім. Завдяки групі можна також побачити нові для себе способи подолання і навчитися їм. Це зробить Вас сильнішим і мудрішим.
- Не вживайте алкоголь або наркотики. Тому що, коли Ви намагаєтеся «залити» своє горе, Вам стає легше тільки на короткий час, але в загальному ПТСР посилюється. Вживання психоактивних речовин погіршує багато симптомів ПТСР, які проявляються в емоційному онімінні, соціальній ізоляції, гніві та депресії.
Допоміжні способи у подоланні ПТСР (способи самодопомоги):
- дізнайтеся якомога більше про ПТСР;
- приєднайтесь до групи підтримки;
- довіртеся близькій людині;
- говоріть з людьми про Ваші переживання і почуття, а не про саму подію;
- проводьте час з позитивно налаштованими людьми; розмовляйте з тими, хто переніс у минулому важкі ситуації і дав собі з ними раду;
- якщо Ви віруюча людина або маєте групу духовних однодумців, зберігайте зв’язок з ними; приділіть увагу Вашій вірі і духовним потребам; звертайтеся у молитвах до Бога;
- насолоджуйтесь тишею природи;
- практикуйте релаксацію і медитацію;
- займайтеся спортом на свіжому повітрі; подбайте про поживну їжу і достатній сон: не тільки Ваша душа, а й тіло потребує догляду і підтримки;
- уникайте алкоголю і наркотиків;
- займайтеся повсякденними, звичайними для себе життєвими справами;
- структуруйте свій час і старайтеся дотримуватися плану;
- відновіть свої улюблені заняття.
Також, ми можемо використовувати психологічні прийоми для саморегуляції емоційного стану, в основі яких лежить уява:
- Самонавіювання для саморегуляції емоційного стану в стресових ситуаціях передбачає використання для усунення та подолання стресових ситуацій, які найбільш часто зустрічаються:
1 формула – у разі виникнення тривоги перед виступом тощо: «Спокійно, спокійно, все буде гаразд», «Я спокійний, впевнений».
2 формула – для мобілізації резервних можливостей організму в період спаду настрою, зниження активності, тоді, коли все валиться з рук: «Вперед! Не зупинятися і не здаватися!».
- Моделювання майбутнього (мрійництво) – багаторазове програвання моделі бажаної поведінки у стресовій ситуації, репетиція в думках, адаптація до майбутніх подій, що знижує актуальність психотравмуючого фактору.
- Програмування. Повільно погладжуючи великий палець, вказівним пальцем тієї ж руки від першого суглобу до кінчика пальця подумки повторюйте про себе наступну формулу: «Кожний раз, коли я погладжую великий палець вказівним… Погладжую повільно, від першого суглоба до кінчика пальця… Я уявляю собі, як напруга залишає моє тіло, і буду відчувати себе впевненим та здатним подолати будь-яку проблему». Далі вийдіть з релаксаційного рівня на рахунок від 1 до 5. Повторіть процедуру 3 рази.
І ще декілька порад з управління стресом:
- Зосередьтеся на тому, чим зараз займайтеся: «Якщо миєш чашку, мий чашку»
- Знаходьте час для найголовнішого в житті.
- Навчіться відгороджуватися від негативних впливів.
- Святкуйте свої успіхи, навіть самі незначні.
- Отримуйте задоволення від того, чим займаєтеся.
- Запишіть свої справи і вирішуйте їх у міру значимості.
- Дозволяйте собі подуріти і відпочити.