9.2. Кінесика та діловий етикет

Австралійський учений А.Піз стверджує, що за допомогою слів передається тільки 7% інформації; за допомогою звукових засобів, включаючи інтонацію – 38 %; а за допомогою міміки, жестів, поз – 55% [52, 6]. Іншими словами, кінесика як сукупність міміки, жестів, поз істотно впливає на передання інформації, а отже і на процес спілкування.

Коли людина каже, що вона щаслива, то вона має відповідний вигляд. Коли людина каже, що вона чогось не розуміє, то вона буде мати розгублений вигляд. Це важко не помітити. Проте, коли людина сидить зі схрещеними руками на грудях і каже, що її цікавить те, про що ви говорите. Чи повірити цьому?

Більшість людей уміло користується словами і може легко заховатися за ними. Однак, набагато складніше з “мовою жестів”, тому що жести дають іншим додаткову інформацію про людину.

Невипадково політичні діячі, бізнесмени, приділяють велику увагу володінню невербальними методами спілкування.

За визначенням І. Альохіної: “Мова етикету переважно виражає вимоги загальнолюдської ввічливості…, але при цьому в ньому заздалегідь обговорюється ситуація та пропонуються уже готові мелодії конкретної дії [2, 14]. Ці “мелодії” можуть бути представлені невербальними компонентами поведінки (жестами, мімікою, поглядом, голосом тощо), а також певного дистанцією (відстанню) між людьми у найрізноманітніших ситуаціях.

Розглянемо різні невербальні засоби, знання і правильне застосування яких, дозволяють дотримуватись етикету при знайомстві, під час бесіди, виступу, у конфліктних ситуаціях.

Слід звернути увагу на те, що термін “кінесика” та “невербальні засоби” часто використовуються як синоніми.

Невербальні засоби допомагають скласти загальне уявлення про людину, це має особливе значення у ділових стосунках бізнесменів.

Психологи застерігаються нас від поспішних суджень про людину. Правильно зрозуміти невербальну мову, можна лише комплексно оцінюючи всі невербальні дії.

Розглянемо декілька типових якостей особистості та притаманні їм невербальні засоби.

Пасивність: надмірне розслаблення, млява постава, розслаблена голова, відкритий рот.

Впевненість: невимушена постава, вільно розправлені плечі, піднята голова, спокійні рухи, впевнений погляд, чітка мова.

Зарозумілість, чванство: розправлені плечі, випнуті груди, занадто високо піднята голова, погойдування на п’ятах, іноді – відведені від співрозмовника очі, оцінюючий прямий погляд, крива посмішка.

Невпевненість, почуття покори: втягнена у плечі голова, ледь згорблена спина, опущене до грудей підборіддя, готовність у будь- який момент підхопитися, неритмічні швидкі кроки, поморгування, невпевнений погляд, непевна або боязка посмішка, нечітка мова.

Стурбованість: схрещені руки і (або) ноги, заламування рук, погойдування ногою, накручування на палець волосся, смикання часів або браслету, часте причісування, клацання пальцями по столу.

Агресивність: пильний погляд, стиснуті кулаки, “нависання” над співрозмовником.

Грубість: продовжувати працювати, коли з вами розмовляють, переривати співрозмовника, самовдоволено посміхатися, стояти занадто близько до співрозмовника, позіхати, дивитися на годинник, збирати папери, не закінчивши зустрічі.

Жести “паразити”: поправляти окуляри, стукати каблучкою тощо, смикати пальці, чухати ніс або вухо, гризти ручку або олівець, розстібати та застібати ґудзики, скачувати папір у кульки.

Чималу інформацію можна отримати за кольором, якому надає перевагу людина.

Особливості зорового сприйняття кольору

Позитивні якості Негативні якості
Червоний
Привертає увагу; символізує любов, пристрасть Підвищує кров’яний тиск, ототожнюється з агресією, забороною, небезпекою
Жовтий
Асоціюється з сонцем, теплом, світлом; символізує активність, свободу, радість Асоціюється із заздрістю, жадобою
Синій
Асоціюється з водою, небом; символізує розсудливість, дисциплінованість, порядок Асоціюється з отрутою, хворобою, незрілістю
Зелений
Асоціюється з природою, рослинним світом, символізує надію, життя; нормалізує кров’яний тиск, заспокоює психіку Асоціюється з отрутою, хворобою, незрілістю
Коричневий
Символізує родючість, респектабельність Асоціюється з брудом; викликає тяжке почуття, зорово збільшує об’єм
Чорний
Урочистість, вишуканість У європейських культурах символізує траур, скорботу
Білий
Асоціюється з чистотою, гармонією; колір урочистостей У деяких східних культурах колір трауру; асоціюється з лікарнею

Site Footer