Ділове життя не вичерпується лише роботою в офісі, організації, діловими зустрічами. Життя підприємця – це й офіційні прийоми, протокольні заходи.
- Одяг для прийомів.
На офіційні прийоми, які починаються до 20.00 чоловікам рекомендується одягати повсякденний діловий костюм або костюм неяскравого кольору.
На прийоми, що починаються після 20.00 або стосуються національних свят, чи високопоставлених осіб (президента, міністра), слід одягати костюм чорного або будь-якого темного кольору.
На всі види прийомів бажано одягати білу (не трикотажну) сорочку з накрохмаленим або м’яким комірцем і краватку. Взуття не повинно бути на товстій підошві.
Для офіційних раутів традиційно використовують фрак і смокінг.
Фрак – це чоловічий парадний костюм, тип сюртука з вирізаними спереду полами і довгими вузькими фалдами ззаду. Фрак одягають виключно в урочистих випадках – на офіційні прийоми, парадні обіди, бали тощо. Ходити вулицями у фраку без пальто або плаща не можна.
Обов’язковим доповненням до фраку є чорні брюки без обшлагів, із шовковими галунами по бокових швах. Під фрак одягають білий пікейний жилет, білу накрохмалену сорочку (або маніжку), білу краватку-метелик, чорні шкарпетки й лаковані чорні туфлі на тонкій підошві.
Пам’ятайте, що фрак з чорним суконним жилетом і чорною краваткою-метеликом – це уніформа офіціанта.
Смокінг – піджак із чорного сукна з довгими, обшитими шовком бортами. Він буває однобортним і двобортним.
Під смокінг одягають білу сорочку, чорний жилет, краватку-метелик, темні шкарпетки, чорні черевики, брюки з атласними галунами по бокових швах. Смокінг не одягають на заходи, що починаються до 17.00.
Як правило у запрошеннях завжди вказується в якому одязі треба прийти на прийом. Якщо у лівому нижньому кутку запрошення зазначено: “White tie” (“Біла краватка”) – це означає фрак; “Black tie” (“Чорна краватка”) – смокінг; “Evening dress” (“Вечірній одяг”) – це також фрак, а якщо “Undress” (“Простий костюм”) – це означає діловий костюм.
Жіночий одяг для прийомів також має свої особливості.
Збираючись на офіційний прийом, слід надати перевагу одягу з чіткими лініями краю та неяскравих кольорів. Можна з’явитись у вовняній спідниці з блузою, у сукні звичайної довжини, у сукні-костюмі або костюмі. Якщо прийом починається до 20.00, краще дотримуватися класичного стилю, рукава – довгі або “труакар”, виріз – невеликий, можливий капелюшок. Запрошені жінки капелюшок не знімають, а господиня прийому повинна бути без капелюшка.
Сукня і аксесуари мають бути витримані в одній кольоровій гамі. Не слід поєднувати в ансамблі більше двох кольорів. Наприклад, до чорної сукні (пальто) пасує червоне взуття і червона сумочка, але якщо і капелюшок, і рукавички, і хусточка червоні – це вже занадто. Достатньо будь-яких двох червоних предметів в ансамблі.
На прийоми й обіди після 20.00 одягають вечірні сукні – більш нарядні й відкриті, з рукавами чи без, довільної довжини (краще максі). Капелюшка до вечірньої сукні, як правило, не одягають.
Шовкові, мереживні або лайкові рукавички знімають тільки перед початком їжі. Довжина їх, як правило, залежить від довжини рукава: чим коротший рукав – тим довші рукавички. Одяг доповнюється сумочкою: на денні прийоми – шкіряною, на вечірні – невеликою із парчі, замші.
Туфлі на прийоми одягають шкіряні або замшеві, на будь-яких підборах, а на вечірні прийоми обов’язково вечірні.
Не можна з’являтися на урочистості без панчіх, навіть якщо дуже жарко.
Готуючись до прийому, слід приділити більше уваги зачісці та макіяжу. До вечірньої сукні пасує урочиста зачіска (більш складна, ніж на кожен день). Макіяж має бути більш яскравим, а парфуми обов’язково вишукані, проте у невеликій кількості. Треба пам’ятати французьке прислів’я “Хто пахне дуже добре – той пахне погано”.
Підприємцю, бізнес-леді слід знати не тільки як правильно одягатись, але й вміти належно поводитися.