Встановлено, що у типових вихідних слідчих ситуаціях зосереджено дані, які дозволяють розробити наукові рекомендації з найбільш обміркованого висунення загальних та окремих версій у ході оперативно-розшукової та слідчої діяльності. Тому типізація вихідних слідчих ситуацій є суттєвою для розробки методики цього виду злочинів.
Вивчення оперативно-слідчої практики боротьби з таким видом злочинів показало, що виникають такі типові слідчі ситуації.
Варіанти типової сприятливої слідчої ситуації:
– особа з’явилася до правоохоронних органів із повинною, зізналася у вчиненні злочину, представила правоохоронцям підроблені недержавні цінні папери, вказала місця їх виготовлення. Зібрані у справі докази (відбитки пальців рук, показання свідків, висновки експертиз тощо) підтверджують вину особи;
– особа затримана відразу після вчинення злочину. Зібрані у справі докази (відбитки пальців рук, показання свідків, висновки експертиз тощо) підтверджують вину особи (осіб).
Варіанти типової несприятливої слідчої ситуації:
– затримано особу, яка є співучасником того, хто був ініціатором виготовлення, збуту чи використання, однак вона бере на себе усю вину, і таким чином особа співучасника є невідомою. Зібрані у справі докази не створюють можливості для ідентифікації та притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб злочинців;
– надійшло повідомлення про виявлення підроблених недержавних цінних паперів від працівників певних підприємств, установ, організацій, але вказати конкретно на особу, яка підробила недержавні цінні папери, вони не можуть.
Варіант типової конфліктної слідчої ситуації:
– до органу внутрішніх справ надійшло повідомлення про те, що певна особа намагалась скористатися підробленими недержавними цінними паперами, які викликають сумнів щодо автентичності або мають ознаки підробки, і була затримана у момент збуту. Ця особа заперечує свою причетність до вчинення злочину.
Варіант типової неконфліктної слідчої ситуації:
– особу було затримано в момент збуту чи використання підроблених недержавних цінних паперів, і вона не заперечує своєї причетності до цього злочину.
Методика формулювання версій при отриманні повідомлення про вчинення цього виду злочину, а відповідно й визначення основних напрямів розслідування та збирання доказової інформації, передусім повинна ґрунтуватися на принципах законності, всебічності та об’єктивності. Отже, типові слідчі версії доцільно розглядати з позицій системної класифікації.
Типові слідчі версії. Загальні версії щодо усієї події, яка трапилась:
– було вчинено злочин – виготовлення підроблених недержавних цінних паперів;
– було вчинено злочин – збут підроблених недержавних цінних паперів;
– було вчинено злочин – використання підроблених недержавних цінних паперів;
– було вчинено інший злочин;
– надійшла неправдива заява, з метою обмови певної особи, і злочинного діяння взагалі не було.
Деякі версії щодо окремих аспектів злочинного діяння можна висувати за численними критеріями, зокрема, за особою вчинення злочину, способом вчинення тощо.