«Метою є те безумовне, заради якого реалізуються певні дії». Вирішуючи питання про можливість звернення до суду, позивач, його адвокат повинні визначитися з метою майбутнього позову. Очевидно, що такою метою є той матеріально-правовий інтерес, який особа прагне задовольнити і щодо якого прагне ухвалення позитивного рішення суду. Звернення до суду завжди мотивоване. «Мотив – це система спонук, які штовхають людину до відповідної поведінки. Мотив органічно пов’язаний з потребами людини, з її психічним станом у певний момент». Отже, метою звернення до суду «є задоволення стороною своїх особистих немайнових та (або) майнових інтересів». Однак далеко не завжди можна з достатньою мірою категоричності стверджувати про успішне завершення справи. Тому позивач або його представник повинні продумати й можливі альтернативні варіанти вирішення спору (мирова угода, часткове визнання позову). Позивач має усвідомлювати, що поганий мир завжди краще навіть доброї війни. Урегулювання спору за допомогою мирової угоди шляхом певних взаємних поступок може сприяти остаточному вирішенню проблеми. Пропозиції мирової угоди майже завжди (хоч і не прямо) підтримуються судом, оскільки при цьому є підстави вважати, що мирова угода не буде оскаржена до вищого суду.
«Запобігання (відвертання) судового засідання найчастіше – це найкраще з того, що може зробити адвокат для свого клієнта», – пише директор юридичної школи Джона Маршалла Дональд Рейнольдс. Судовий процес – це неминучі судові витрати без стовідсоткової гарантії, що ваш клієнт виграє судовий спір. Судовий спір – це нерідко погіршення стосунків із діловими партнерами, це розгорання конфлікту між людьми, це стресові ситуації та тривале ходіння по судах. Тому при зверненні клієнта адвокат повинен продумати, чи можливо вирішити справу миром, або знайти способи захисту інтересів клієнта поза судом.
Визначившись із метою позову, позивач або його представник вирішують тактичні питання: які докази подати, яких свідків викликати в суд, чи просити призначення експертизи, чи звертатися до суду з вимогою про забезпечення позову або забезпечення доказів.