Книжкова мініатюра — зроблені від руки малюнки, багатобарвні ілюстрації клейовими й іншими фарбами в рукописних книгах, а також декоративні елементи оформлення цих книг — ініціали, заставки та ін.
Живопис у жанрі мініатюри був особливо популярним у Стародавній Персії протягом XIII—XIX ст. З’явившись як ілюстрація до тексту, книжкова мініатюра згодом стала самостійним видом мистецтва. До XV ст. персидські художники зображували у своїх творах малюнки переважно на біблійні сюжети, в яких досить вільно розкривали релігійну тему, нерідко додаючи щось своє до малюнка.
Загалом персидська книжкова мініатюра зображувала ідеалізоване життя героїв. Такі малюнки служили прикрасами та декоративним оздобленням для книг. Зображені герої ніколи не дивилися прямо в очі глядачеві, їх ідеальними силуетами мали тільки милуватися.
Малюнки створювались у майстернях при царських бібліотеках і протягом тривалого часу традиційно виконувались лише фарбами на водній основі. Навіть коли східні художники дізналися про європейські традиції тривимірного зображення, вони не відмовилися від двовимірного. Незважаючи на це, їх мініатюри, як елементи світського мистецтва, були дуже близькими до реальності. Вони зображували різні предмети, будинки, пейзажі, а образи людей на них були достатньо відокремленими від тла і часто довільними. Східна книжкова мініатюра — це поєднання реальності з вимислом, щедро прикрашене символікою. Найчастіше персидські художники зображали прекрасний казковий сад із яскравими луками та квітами, ясним небом і золотим сонцем. Будинки на мініатюрах були красивими і нагадували палаци, люди в багатому одязі зображувались з гарними коштовними предметами.
Окреме місце у східній мініатюрі займали пейзажі. На них — фантастичне синє небо, різнокольорові гори, сріблясті річки, квітучі дерева і, як правило, повна відсутність живих створінь. Подібні зображення навіть призвели до того, що європейці уявляли східний світ як райський сад, сповнений коштовностей та щасливих людей.
Одним із знаменитих художників Багдаду був Аль-Васиті, який написав ілюстрації до циклу невеликих новел — улюбленого жанру великого міста. На мініатюрах зображувалися події з життя головного героя новел хитромудрого мандрівника-поета, народного філософа та проповідника, майстра гострого слова та різних витівок.