Унікальний іспанський художник та скульптор С. Далі — яскрава особистість XX ст. Його картини відомі навіть тим, хто не цікавиться живописом. Він був яскравим представником одного з напрямів епохи модернізму — сюрреалізму. Особливе значення в творчості художників цього напряму мали суміщення фантазії і реальності, марень, спогадів. Вони прагнули по-новому поставити і вирішити головні питання буття людини, переробити світ і змінити життя.
Сюрреалізм С. Далі руйнував на своєму шляху будь-яку істину, принципи, усе, що ґрунтується на основі порядку, віри, добра, логіки, гармонії, ідеальної краси. У своїх полотнах художник відтворив усі події та суспільні явища, очевидцем яких він був: католицьку віру і науку, громадянські війни, нацизм, створення атомної бомби, сексуальну революцію тощо. Художник створював знайомі всім образи — людей, тварин, будинки, пейзажі, але поєднував їх на полотні у дивовижні гротескові композиції, шокуючи глядачів. На своїх полотнах С. Далі, як і всі сюрреалісти, часто видозмінював природні властивості речей: тверде виявлялося рідким, текучим; м’яке — таким, що окам’яніло тощо. Митець бачив світ таким, що втрачає сенс, найбільш безглуздими та мертвими видавалися йому основи розуму та моралі. С. Далі вважав: якщо йому довелося жити в такому світі, то єдине, що він міг зробити, — жити сюрреалістично.
Для допитливих
Ось кілька висловів художника, які допоможуть краще пізнати С. Далі:
«Мене звуть Сальвадором — Спасителем — на знак того, що за часів загрозливої техніки і процвітання посередності, які нам випала честь зазнавати, я покликаний врятувати мистецтво від порожнечі».
«Я не шукаю, я — знаходжу».
«Сюрреалізм — не партія, не ярлик, а єдиний у своєму роді стан духу, не скутий ні гаслами, ні мораллю. Сюрреалізм — повна свобода людської істоти і її право мріяти. Я не сюрреаліст, я — сюрреалізм».
«Що стосується живопису, мета в мене одна: якомога точніше відобразити конкретні образи Ірраціонального».
«Мій живопис — це життя і їжа, плоть і кров. Не шукайте в ньому ні розуму, ні почуття».
Одна з найвідоміших картин С. Далі — «Таємна вечеря». Це велике полотно (167×288 см) — справжній шедевр живопису, який зачаровує дією, особливою епічною виразністю. У ньому втілено філософсько-релігійне та естетичне кредо художника. Геометричний раціоналізм свідчить про нездоланну віру в сакральну силу числа, рятівну досконалу форму, яка для С. Далі уособлювала духовну гармонію, моральну чистоту і велич. Присутня в картині й певна комічність світосприйняття художника. Однак образна драматургія і змістовний контекст картини кожним глядачем може відчуватися і сприйматися по-різному.
Видатні художники Іспанії Ель Греко, Д. Веласкес, Ф. Гойя, С. Далі зробили вагомий внесок у розвиток кількох напрямків світового мистецтва живопису. їх неповторні твори й сьогодні змушують глядачів переживати, замислюватися про сенс існування, про страждання і радість, про красу, любов та віру.