Серед титанів Відродження одне з перших місць за правом належить Леонардо да Вінчі. Виняткова обдарованість майбутнього великого майстра проявилася в ранньому віці: Леонардо одночасно мав неабиякі успіхи в арифметиці, музиці, співі, малюванні, скульптурі. Але справою всього його життя став живопис. Саме в ньому Л. да Вінчі зміг використати всі свої знання з інших галузей науки та стати всесвітньо відомим майстром.
Його художній спадок є невеликим: вважають, що втілити все задумане в живописі митцеві завадили інженерні експерименти та зацікавленість природними науками. Але ті полотна Л. да Вінчі, що збереглися, стали всесвітньо визнаними шедеврами живопису.
«Таємна вечеря» — єдина робота великого розміру, яку майстер завершив. Фреска створена в 1496—1498 pp. в домініканському монастирі Санта-Марія- делле-Граціє в Мілані. Л. да Вінчі зобразив Ісуса Христа з апостолами під час останньої вечері перед його стратою. Основним завданням, що поставив перед собою художник у «Таємній вечері», була реалістична передача найскладніших психологічних реакцій апостолів на слова Христа: «Один із вас зрадить мене». У цій фрескі майстер уникає всього того, що могло б відвернути увагу глядачів від основного ходу зображеної ним дії. У центрі фрески — фігура Христа, окреслена світлом, що ллється крізь отвір дверей. Апостолів митець переміщує трохи далі від Ісуса Христа, щоб акцентувати його центральне місце в композиції. З цією ж метою він змушує сходитися всі перспективні лінії в точці, безпосередньо розташованій над головою Христа. Передаючи в образах апостолів людські характери, художник змушує кожного з них по-своєму реагувати на слова Ісуса. Саме ця тонка психологічна диференціація, заснована на розмаїтості осіб і жестів, найбільше вражає глядачів. Не випадково Л. да Вінчі зобразив обидві фігури, що сидять по краях стола, у чистому профілі. Вони завершують по обидва боки рух, що починається від центра. Мілан пишався цим шедевром — єдиним здобутком епохи Відродження такого масштабу. Марно два французькі королі сподівалися перевезти фреску разом зі стіною до Парижу. Наполеон теж не залишився байдужим до цієї ідеї. Але, на радість міланцям і всій Італії, ця неперевершена робота великого генія залишилася на своєму місці. Під час Другої світової війни, коли англійська авіація бомбардувала Мілан, дах і три стіни знаменитої будівлі були повністю знесені. Залишилася стояти тільки стена, на якій зробив свій розпис Л. да Вінчі.
«Джоконда» є вінцем творчості Л. да Вінчі. Це полотно також називають портретом Мони Лізи. Художник створював його протягом чотирьох років і по закінченні назвав «дійсно божественним».
Зі слів друга Л. да Вінчі, митець виконав на замовлення заможного купця та політика Ф. дель Джокондо портрет його дружини Мони Лізи. Інші вважали, що це міг бути портрет якоїсь заможньої дами. Деякі мистецтвознавці стверджують, що це автопортрет. Композиція картини проста, завершена та гармонійна. Контури фігури пом’якшені напівсвітлом, складені руки нагадують образ на п’єдесталі. На обличчі жінки ледве грає усмішка, яка вже багато років приковує до себе погляд глядачів з невтримною силою. Ця посмішка особливо вражає в контрасті зі спрямованим на глядачів пильним поглядом. Багато було написано про цей погляд та усмішку, але кожен бачить у них своє: мудрість і лукавство, гордість і знання якоїсь таємниці. Учні та послідовники Л. да Вінчі неодноразово намагалися відтворити цю посмішку, однак їм це не вдалося.
Для допитливих
У наш час записки Л. да Вінчі класифіковані та засвідчують, що він був живописцем, скульптором та зодчим, співаком і музикантом, віршотворцем-імпровізатором, теоретиком мистецтва, театральним постановником і автором байок, філософом і математиком, інженером, механіком-винахідником, гідротехніком і фортифікатором, фізиком і астрономом, анатомом і оптиком, біологом, геологом, зоологом і ботаніком. Митець передбачив також можливість пересування повітрям. Він робив креслення винаходів, існування яких стало можливим лише багато років потому: парашут, машина з крилами для польотів, автомобіль, арбалет, скорострільна зброя, військовий барабан, прожектор, військові машини тощо.