18.2. Типові слідчі ситуації і слідчі версії

Типовими слідчими ситуаціями на початковому етапі розслідування злочинів, пов’язаних із викраденням, привласнення, вимаганням документів, штампів, печаток, заволодінням ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем, є такі:

1) до правоохоронних органів звернулася посадова особа підприємства, установи чи організації із заявою про зникнення документа, печатки чи штампа;

2) до правоохоронних органів звернулася особа (приватний підприємець) з заявою про зникнення документа, печатки чи штампа;

3) до правоохоронних органів звернулася особа з заявою про те, що у неї вимагають документ, штамп чи печатку;

4) до правоохоронних органів звернулася особа з заявою про те, що у неї конкретна особа незаконно вилучила паспорт чи інший важливий документ.

У цьому разі обставини зникнення предмета злочинного посягання можуть бути різними (наприклад, виявили після звільнення певної особи з роботи, зникнення виявили під час проведення перевірки). Також слідчі ситуації можуть різнитися залежно від того, відома чи невідома особа підозрюваного.

Типові слідчі версії на початковому етапі розслідування:

1) має місце вчинення злочину;

2) має місце вчинення іншого злочину;

3) злочину вчинено не було (об’єкт, яким заволоділи, не є предметом посягання);

4) злочин вчинено однією особою (групою осіб);

5) злочин учинено посадовою особою;

6) злочин вчинено за попередньою змовою із посадовою особою;

7) злочин учинено особою, яка працює (або не працює) в установі, де вчинено злочин.

Також можуть висуватися та перевірятися версії щодо мотивів вчинення злочину – з корисливих чи інших особистих інтересів. Судово-слідча практика свідчить, що документами, печатками та штампами намагаються заволодіти з: 1) корисливих мотивів (наприклад, щоб утруднити конкуренту зайняття підприємницькою діяльністю); 2) з помсти (наприклад, при незаконному, на думку особи, звільненні з роботи, незгоди з отриманням оплати за виконані роботи тощо); 3) для вчинення іншого злочину (наприклад, для отримання банківського кредиту, укладення договору купівлі-продажу, виготовлення якогось документа тощо).

На подальшому етапі розслідування таких злочинів можуть виникати такі слідчі ситуації:

1) встановлено особу злочинця та зібрані докази його вини у вчиненні злочину. В цьому випадку обвинувачений може зайняти одну з таких позицій: визнавати свою вину повністю; визнавати свою вину частково; заперечувати свою причетність до вчинення злочину;

2) є особа підозрюваного, однак не зібрано достатніх доказів для пред’явлення йому обвинувачення;

3) документ, штамп чи печатку, що стали предметом злочину, було знайдено, однак не вдалося встановити особу злочинця;

4) місцезнаходження документа, печатки чи штампа, що стали предметом злочинного посягання, та особу злочинця встановити не вдалося.

Site Footer