5.4. Повсякденний одяг ділової жінки

На відміну від чоловіків жінки більше стежать за модою, вони мають ширший вибір щодо фасону одягу і тканини, намагаються бути вишуканими та неповторними. Проте не слід це прагнення доводити до екстравагантності. Вечірні сукні зі звабливого шифону, розкішні брючні костюми з малюнками, що нагадують картини імпресіоністів, цілком підходять для вечірок і коктейлів, поява ж у такому одязі на ділових переговорах, в офісі зовсім не сприятиме кар’єрі.

Діловий одяг жінки, як і чоловіка, відрізняє класичний крій та не дуже яскраві кольори. Про це та інше можна прочитати в літературі з ділового етикету. Реальне ж життя вказує на те, що стиль одягу бізнес-леді дещо змінився.

“Те як одягаються наші співробітники, – свідчить працівниця банку, – не передбачають ніякі корпоративні правила. Кожен одягає саме ті речі, які найбільш підкреслюють його стиль, не епатуючи при цьому клієнтів і не стомлюючи своїм виглядом “синьої панчохи”.

Співробітники одного з великих банків України (члени правління, звісно, не враховуються) одягають шкіряні піджаки, облягаючі блузи, помірно яскраве вбрання, а також трикотаж, який вважається одягом для відпочинку.

Нема нічого поганого в тому, що ділові жінки перестали неухильно дотримуватися вимог щодо ділового одягу. Сучасна бізнес-жінка може дозволити собі порушити ці вимоги.

Проте дещо залишається незмінним: багатофункціональність елементів одягу, охайність, необхідність часто міняти вбрання.

Не бажано ходити в одному й тому ж одязі два-три дні підряд. Однак це зовсім не означає, що треба кардинально змінювати одяг. Ні, можна замінити або додати лише одну деталь (хустку, жилет тощо) і костюм набуде іншого вигляду.

Нині у повсякденному діловому гардеробі можуть бути не лише сині та чорні англійські костюми, але й різнокольорові спідниці (від міді до максі), брюки, різноманітні жилети (не надто яскраві) у міру декольтовані блузи, плаття без рукавів або з рукавами три чверті. Все частіше ділова жінка віддає перевагу трикотажному кардигану, жакету-сорочці, яку можна носити зверху плаття-“футляра”, трикотажному топу або шовковому джемперу. Дуже доречно для ділових пані увійшли в моду, а точніше повернулися з 70-х років, плаття-сорочки і приталені англійські плащі-тренчкоти.

Щодо кольору, то з ним не слід занадто експериментувати, пам’ятаючи правило “Все до міри”. Надто яскравий одяг у будь-якому офісі, офіційній установі буде моветоном. Оливковий, зелений, бежевий, коричневий, рубіновий, теракотовий – чудова альтернатива чорному і темно-синьому кольорам. Особливої уваги заслуговує золотисто-жовтий, цей колір майже ніколи не виходить із моди, тому що вважається кольором успіху і благополуччя.

Не останню роль у зовнішності ділової жінки відіграють зачіска, макіяж, взуття та аксесуари. Вони повинні органічно доповнювати діловий костюм.

• Зачіска

По-перше, волосся повинно бути чистим. На Заході, наприклад, ділові люди миють голову кожного дня.

Зачіска ділової жінки повинна бути строгою та елегантною. У робочій обстановці дуже вишукані зачіски не зовсім доречні. Не слід фарбувати волосся в авангардні кольори (помаранчевий, синій, фіолетовий), колір волосся повинен гармоніювати із кольором шкіри обличчя й очами.

Косметика, макіяж завжди підкреслюють характер жінки. Ділова жінка повинна мати бадьорий, рішучий та впевнений вигляд. Денний макіяж має бути неяскравим (мінімум туші для вій, тіні, помада – не дуже яскрава). Спеціалісти радять купувати більше профілактичної косметики, ніж декоративної. Користуватися парфумами слід стримано, запах має бути ледь відчутним. Діловим жінкам краще надавати перевагу парфумам солідних фірм. Це завжди справляє позитивне враження.

Не слід нехтувати прикрасами. Каблучки, сережки, браслети, ланцюжки – все це завжди підкреслювало зовнішність жінки, і ділової теж. Проте не радять носити одночасно багато прикрас. Слід пам’ятати, велика кількість прикрас не відповідає іміджу не тільки ділової, а й елегантної й освіченої жінки.

Зовнішній вигляд жінки-підприємця підкреслюють також взуття та сумочка.

Деякі поради щодо взуття продиктовані гігієною та практицизмом. Увесь день провести на підборах висотою 10 – 12 см дуже важко, починають боліти ноги, хода стає важкою, псується настрій. Тому краще вибирати взуття із середньою висотою підборів (4-6 см). Чорний колір взуття вважається класичним. Дуже вишукано, коли взуття гармоніює із кольором одягу або сумочки, чи паска.

Зазвичай стандартним взуттям є туфлі. Не варто на роботу з’являтись у капцях або у босоніжках з відкритим верхом (якщо дуже жарко, слід одягати босоніжки із закритим носком).

У більшості розвинених країн обов’язковим елементом ділового одягу жінки є панчохи чи колготи незалежно від пори року. Слід дотримуватися цих вимог. Бажано, щоб колір панчіх не був дуже контрастним із одягом.

Невід’ємною частиною зовнішнього вигляду ділової жінки є сумочка. Частіш за все вона зберігає “секрети” краси і гігієни. Однак ділова жінка має справу з паперами, які повинні бути в належному стані, тому слід мати папку або портфель. У жодному разі не можна класти папери в одноразові пакети або в господарський кошик.

Порад існує багато, головне – індивідуальність, вміння використовувати одяг за його головним призначенням: приховувати недоліки і підкреслювати достоїнства. Одягатися слід відповідно до місця і часу, віку та специфіки роботи. Це дозволить почувати себе спокійно та впевнено.

Нижче наведені характерні приклади іміджу для деяких конкретних професій (за І. Крикуновою, художником-модельєром).

Секретар-референт. Костюм кольору беж (піджак і спідниця), ніжно-рожева блуза з елементами вишивки, охайна зачіска, легкий макіяж, мінімум прикрас.

Представницям цій професії не варто вдягати одяг яскравих кольорів (червоного, оранжевого), це може асоціюватися з агресивністю, натиском. Також не слід акцентувати увагу на еротичних елементах (дуже коротка спідниця, відверті вирізи, розрізи), оскільки це ставить під сумнів ділові якості. Підкреслювати жіночість варто в м якому, пасивному ключі, а не в еротичному. Слід пам’ятати, ця професія передбачає підлеглість.

Вимоги, що висуваються до представників цієї професії відомі: точність, емоційна стриманість, скритність. Більшість

спеціалістів вважає, що перевагу слід надати класичному костюму в темній гамі кольорів (вони асоціюються з мудрістю, зрілістю, досвідом, передають емоційну стриманість). Як доповнення рекомендують блузи, хустки холодних світлих тонів: білого, перлинового, бузкового, світло-блакитного (символізують непідкупність, чистоту моральних принципів). Щодо вибору прикрас, слід надати перевагу прикрасам із дорогоцінних металів та натуральних каменів. Жіночість підкреслюють також дорогі парфуми, модна, але не кокетлива зачіска. Одяг, взуття, сумочка мають бути добротними і якісними. Це створює солідне та респектабельне враження.

Податковий інспектор. Характерна ознака професії – робота з людьми. З одного боку – це керівництво та його вимоги: пунктуальність, емоційна стриманість, принциповість, непідкупність, з іншого – клієнти, які очікують доброзичливості, здатності перейматися чужими проблеми, привітності.

За основу бажано взяти класичний стиль дещо пом’якшений елементами романтичного стилю. Рекомендують м’які, спокійні відтінки теплої гами: кремовий, беж, теракотовий, гірчичний, оливковий, які асоціюються з доброзичливістю. Чорне з білим може мати “погрожуючий” відтінок, така кольорова комбінація розглядається як протиставлення, і сила його емоційного впливу дуже велика. Не слід використовувати холодні кольори: відтінки яскраво-синього і

фіолетового можуть заважати встановленню контакту з клієнтом. Жіночість підкреслює зачіска, прикраси, аксесуари.

Жінка-керівник. Якості, які очікують від керівника будь-якого рангу: незалежність, сміливість, швидкість реакції, емоційна стриманість, компетентність. Як правило, основу гардеробу жінки-керівника складає одяг класичного стилю, однак не зайвою буде деяка екстравагантність, яка підкреслить особливість позиції лідера. Цього можна досягти завдяки використанню контрастних кольорів: ясно-синього, яскраво-фіолетового, червоного, поєднання чорного з білим та з іншими кольорами.

Доповнити зовнішній вигляд жінки-керівника допоможуть модні нюанси макіяжу, відтінки волосся, моделі зачісок.

Краще уникати елементів пасивно-жіночого стилю: пастельних кольорів (рожевого, блакитного, салатного тощо), рюшів, воланів, так як такий стиль асоціюється з наївністю, поступливістю, м’якістю.

Сфера послуг. Зовнішній вигляд працівників цієї сфери повинен відображати такі якості, як привітність, контактність, послужливість, здатність до взаєморозуміння, емоційної теплоти.

Пасивно-жіночий стиль забезпечить таке враження. Одяг має бути у м’якій гамі кольорів: беж, кремовий, перлиновий, рожевий, всі відтінки зеленого.

Дуже важливо мати охайний вигляд, оскільки клієнти ототожнюють рівень і якість майбутньої послуги із зовнішнім виглядом. Необхідно завжди стежити за волоссям (воно має бути чистим), зачіскою, макіяжем, манікюром.

Примітка:

  • Правило номер один щодо вибору ділового костюму – він має вам подобатись. Це важливо не тільки тому, що ви будете в ньому більшу частину дня, а й тому, що улюблений костюм дає почуття комфорту і впевненості.
  • Якщо на фірмі, в організації ви новачок, не носіть дуже претензійний та дорогий одяг, це може привернути до вас зайву увагу.
  • “Золоте правило” ділового стилю: підлеглому не можна одягатися краще, ніж дозволяє зарплатня, а тим більше – краще, ніж керівник.

Site Footer