5.3. Зовнішній вигляд підприємця

Специфіка підприємницької діяльності висуває досить високі вимоги до зовнішнього вигляду її учасників. Зовнішній вигляд ділової людини – це перший крок до успіху, образно кажучи, костюм потенційного партнера є кодом, який свідчить про рівень надійності і респектабельності.

У книзі “Ключі від влади” У. Сорлбі пише: “Не існує, певно, іншої такої сфери людської) діяльності, де б наш стан і спосіб життя виявлялися так відверто, як у нашій манері подавати себе оточуючим через свій одяг… Від того, як ви вирішите себе “упакувати”, буде залежати, чи слухатимуть вас інші люди, чи зможете ви керувати ними, а то й вертіти за своїм бажанням”. Рокфеллер, наприклад, розпочав свій бізнес з того, що придбав собі на останні гроші дорогий костюм і став членом гольф-клубу.

Охайний, зі смаком одягнений, підтягнутий – це образ ділової людини. Справа не у вишуканості смаку, секрет в іншому – зовнішність такої людини свідчить про вимогливість до себе й повагу до інших.

Слід пам’ятати, що зовнішній вигляд та манери завжди привертають увагу. Тому стежте за собою. Головне почуття міри як в одязі, так і в поведінці. Будь-яке відхилення від прийнятих норм роздратовує оточуючих і “працює” проти вас. Намагайтеся не бути занадто гучним та заповзятим або навпаки тихим і байдужим.

Звертайте увагу на враженням, яке ви справляєте на оточуючих.

• Класичний костюм бізнесмена

Зовнішній вигляд бізнесмена, його одяг є одним із важливих елементів його успішної діяльності. Як не дивно, сучасний діловий світ консервативний у питаннях моди, тому своєму гардеробу слід приділити певну увагу.

Як і в інших професійних групах, у підприємців виробився певний стереотип щодо одягу. В офісі та на офіційних зустрічах є необхідним діловий костюм, обов’язковим елементом якого є піджак. Відповідно до моди або смаку він може бути однобортним, двобортним, бажано класичного силуету. Костюм може бути однокольоровим, смугастим чи картатим без контрастів.

Останнім часом став популярним так званий “американський” стиль: піджак і брюки різні за кольором. Це дуже зручно, але бажано, щоб піджак не був яскравим: зеленим, червоним – це прерогатива клубного стилю.

На ділові переговори рекомендується одягати однокольорові костюми сірого, темно-сірого, темно-синього кольорів. Найбільш розповсюдженим є костюм-двійка, але допускається костюм-трійка.

Колір та фактура тканини піджака або костюма змінюється залежно від пори року: літом кольори світліші, а тканина тонша, ніж зимою. Чорний костюм призначений тільки для урочистих заходів.

Нижній ґудзик піджака ніколи не застібається. Всі інші в офіційній обстановці обов’язково мають бути застебнуті. Танцюють теж лише у застебнутому піджаку. Розстебнути його, за правилами етикету, можна, коли сидять за столом або у глядацькій залі. Знімати піджак на офіційних заходах можна тільки після того, як це зробив господар, почесний гість – словом, перша особа на прийомі. У гостях можна зняти піджак, не очікуючи, коли це зробить господар, Однак вихована людина завжди спитає на це дозволу.

Решта компонентів одягу підбирається під костюм. Особлива увага приділяється краватці.

• Краватка

Так склалося, що про вміння чоловіка одягатися судять у першу чергу по краватці та сорочці.

Правило підбору дуже просте: краватка повинна гармоніювати за кольором із костюмом, сорочкою або бути контрастною. Наприклад, до смугастого, картатого тощо костюму личить однокольорова краватка, до однокольорового костюму – краватка з візерунком.

Якщо сорочка однокольорова (крім білої), бажано, щоб краватка поєднувалася з нею за кольором. У всіх інших випадках краватка має бути темніша за сорочку і світліша за піджак.

Готуючись до ділових переговорів, краще одягти сіру, синьо- червону, темно-бордову краватку. За кольором чи візерунком краватки можна дізнатися про характер чи настрій партнера: червоний візерунок на темному фоні свідчить про впевненість, цілеспрямованість; сині, темно-коричневі краватки з вкрапленнями червоного та смарагдового кольору вказують на доброзичливість, готовність до співробітництва; сірі підкреслюють розважливість. Яскраво-червоні краватки виражають експресивність, деяку непослідовність. Поєднання яскраво-червоного кольору з жовтим свідчить про схильність до ризику, наполегливість у обстоюванні власної точки зору. Дуже яскрава краватка з авангардним малюнком створює певний емоційний тиск, іноді може дратувати співрозмовника. Дуже елегантний вигляд створює комплект краватки та носовика (кінчик якого виглядає з нагрудної кишені).

До вечірнього темного костюму пасує шовкова краватка. Кра- ватку-метелик одягають тільки на офіційні заходи, а чорну крепову краватку одягають на похоронну чи поминальну церемонії.

Краватку не прийнято одягати до спортивної, вовняної сорочки або сорочки, що носять навипуск.

Ширина краватки, як правило, має бути прямо пропорційна розміру піджака (чим ширше у плечах чоловік, тим ширша краватка). Краватка не повинна звисати нижче поясу. Класичним є, коли краватка трохи не доходить до поясу брюк.

І головне, краватка повинна бути зав’язана охайно і правильно.

• Сорочка

Одягати різнокольорові або дуже темні сорочки до ділового костюму не рекомендується. Ідеальною вважається біла сорочка. В інших випадках бажано, щоб сорочка гармоніювала за кольором із піджаком та краваткою.

Журнал “Model of the Season” рекомендує дотримуватися таких правил: носити сорочки з коротким рукавом під піджак не рекомендується, оскільки вважається елегантним, якщо манжети сорочки виглядають із-під рукава (приблизно на два сантиметри). Хоча, звісно, коли на градуснику 35…40° С, природно одягти сорочку із короткими рукавами, ніж бути у костюмі і постійно витирати піт.

Треба пам’ятати, що ні гармонійне поєднання кольорів, ні сама краща та дорога сорочка не справить гарного враження, якщо вона брудна. Свіжість сорочки – головна ознака гарного тону.

Костюм підприємця не буде повним, якщо не згадати про взуття, шкарпетки та деякі аксесуари.

Універсальним за кольором вважається чорне взуття. Воно пасує до будь-якого костюма. Влітку до світлого костюма можна одягти світле взуття, але в жодному разі не сандалії. Спортивне взуття: кросівки, кеди, капці до костюма одягати не слід. Лаковані черевики на тонкій підошві одягають зі смокінгом чи фраком. І звичайно, взуття має бути чистим й охайним.

Шкарпетки підбирають під колір брюк або взуття, вони не повинні бути яскравими. Білі шкарпетки одягають тільки під спортивне взуття.

В ідеалі шкарпетки мають бути темніші за брюки і світліші за взуття. Довжина шкарпеток теж має значення: вони повинні бути на стільки довгими, щоб не було видно голе тіло, якщо закинути одну ногу на іншу.

Бажано, щоб головний убір гармоніював із верхнім одягом. Капелюхи навесні та влітку носять світлі, восени і взимку – темні.

Шарф, рукавички треба підбирати за кольором до решти одягу. Класичним поєднанням є, коли головний убір, взуття і рукавички, однакові за кольором.

Що стосується чоловічих прикрас (каблучки, годинника, запонок, браслета, шпильки до краватки), то тут правило одне “все гаразд до міри”. Не слід шокувати своїх партнерів великою кількістю прикрас. Україна належить до європейського ділового стилю, тому надмірна кількість прикрас не схвалюється. Необхідно пам’ятати, що носовик, яким ви користуєтеся, треба тримати у кишені брюк. Не можна, щоб із кишень виглядала ручка, олівець, гребінець, окуляри тощо, кишені не повинні випинатися.

Треба пам’ятати, що кожний вид діяльності, кожна ситуація потребує певного одягу. У діловому костюмі не дуже зручно бути на пікніку, а в ресторані – у спортивному одязі.

Зовнішній вигляд ділової людини доповнює зачіска. Звичайно, все залежить від індивідуальних смаків, однак охайна зачіска і чисте волосся мають бути завжди.

Site Footer