5.1. Імідж. Основні правила формування позитивного іміджу

У зв’язку з кардинальними змінами в політиці та економіці нашої країни з’явилися такі поняття як імідж, іміджмейкер.

Імідж – це самопрезентація, конструювання людиною свого образу. Стосовно підприємця – це оцінка оточуючими його морально-особистісних, інтелектуальних, професійних та етичних якостей.

Психологи стверджують, що в людині генетично закладене бажання справити позитивне враження на оточуючих й отримати схвалення своїх дій.

Сьогодення — час великого бізнесу, політизації всіх сторін життя, висунуло й нові вимоги: жити на очах усіх.

Кожен із нас перебуває в ринкових відносинах, щоб “продати” себе, іншими словами отримати хорошу роботу, перш за все слід

“продати” гарне враження про себе. Незалежно від нашого бажання, всі ми є представниками тієї соціальної групи, до якої належимо.

Зовнішній вигляд, одяг, манери можуть розказати, де ви працюєте, скільки заробляєте, на що розраховуєте у майбутньому.

Відомий психолог К.Юнг вважав, що про людину судять по личині, яку вона одягає для того, щоб відповідати вимогам суспільства. Слід відзначити, що фахівці зі створення певного образу (іміджу) людини зовсім не вважають, що робота над ним зводиться лише до створення зовнішнього образу, який маскує реальну сутність індивіду. Вони відмічають, що зовнішній вигляд – це лише стиль, обумовлений внутрішнім складом особистості людини.

Позитивний діловий імідж (за В. Мащенком)

Фахівця, який займається створенням образу, називають іміджмейкер, або консультант з іміджу. На Заході, де іміджу приділяють велику увагу, існує широка мережа іміджмейкерів. Наприклад, у США раз на два роки видається “Покажчик консультантів з особистого іміджу”, де перелічуються всі фірми, які надають консультації, в тому числі і з вузівського профілю: з проблем мови, щодо гарних манер, одягу, психологічних стимулів.

У нашій країні ця діяльність ще не дуже розповсюджена, та й коштують послуги іміджмейкерів недешево. Тому слід самому стати на деякий час “режисером” і сформувати чітке уявлення про те, яким повинен бути імідж представника саме вашої професії. Визначити психологічний портрет, характерний для нього. Яким він повинен бути – стриманим, замкненим і недовірливим (ідеальні якості, наприклад, для головного бухгалтера) або привітним і послужливим (співробітник служби сервісу).

В американців існує таке поняття “self-made-man” – людина, яка сама себе створила. Суспільство надає великий діапазон вибору, тому майже все залежить від самої людини.

Деякі поради щодо створення іміджу

Перший етап формування іміджу пов’язаний із підвищенням самооцінки. Самооцінка або, як прийнято її називати в закордонній психології, особиста компетентність – є могутнім регулятором поведінки. Від неї багато в чому залежить розкриття потенційних можливостей людини. Звичайно, ставлення до себе, закладене в самооцінці, впливає на успіх і в особистому житті, і в ділових стосунках.

Слід відзначити, що людині притаманне коливання самооцінки. Занижена самооцінка сковує людину. Завищена – пов’язана із переоцінкою своїх можливостей, не дозволяє об’єктивно оцінювати ситуацію і себе в ній. Самооцінка може змінюватись під впливом різних факторів.

Цікавий експеримент провели американські вчені. Людям, які бажали посісти певну посаду у фірмі, пропонують самостійно оцінити декілька своїх якостей і відмітити їх у спеціальному бланку. Після цього у приймальні з’являється удаваний претендент на ту ж посаду. В одному випадку це був зі смаком одягнений, самовпевнений, інтелігентний чоловік із “дипломатом” (“містер Охайність”), в іншому – людина у брудній сорочці, з неприбраним волоссям, у стоптаних черевиках (“містер Бруднуля”). Після цього претенденти повторно заповнили самооцінні бланки. Виявилося, що після зустрічі з “містером Охайність” рівень самооцінки знижувався, а з “містером Бруднулею” – підвищувався. Справа в тому, що люди мимовільно порівнюють себе з іншими і оцінюють на підставі цього порівняння. Тому слід намагатися, щоб самооцінка була об’єктивною.

Для цього підприємець повинен полюбити себе. Кожна людина має свої характерні особливості: зріст, статуру, риси обличчя. їх можна підкреслити або, якщо потрібно, замаскувати. Це можна зробити різними способами: починаючи з підтримання хорошої спортивної форми та закінчуючи використанням декоративної косметики.

Підприємець повинен навчитися носити гарний одяг, і якщо елегантність стане його плоттю й кров’ю, він почне тактовно ставитися до інших, поважати їхні погляди та думки. Практика свідчить, чим глибше новий образ проникає в особистість, тим більше він на неї впливає.

Після того, як підприємець переконається, що його зовнішній вигляд позитивно сприймається оточуючими, слід звернути увагу на манери, на вміння спілкуватися, бути доброзичливим, привабливим, привітним, викликати довіру в оточуючих.

Однак імідж – це не лише зовнішній вигляд людини. Його визначають і внутрішні якості: заповзятливість, сміливість, цілеспрямованість, творче ставлення до дійсності.

На жаль, самому досить важко визначити, як сприймають його оточуючі. Якщо ви бажаєте це з’ясувати, спробуйте розіграти з друзями чи родичами якусь професійну ситуацію. Потім спитайте, яке враження справили на них ваша зовнішність, манери, засоби спілкування. А ще краще – попросіть зняти вас на відео. А потім, переглянувши плівку, критично оцініть свій зовнішній вигляд, ходу, жести, міміку тощо. Якщо перед камерою ви почуваєте себе ніяково, зробіть хоча б фото. З’ясуйте, яка у вас фігура, який одяг. Як підібрані краватка, сумочка, кейс, годинник, окуляри, прикраси? Гармонує це з вашим одягом, із стилем? Який вираз обличчя? Подумайте, яким б ви хотіли бачити себе.

Піднята голова, пряма спина, гарна зачіска, доброзичливий і разом із тим рішучий погляд, у всьому – елегантність та гідність. Примірте цей імідж. Ну як? Якщо сподобалось, то починайте вже зараз жити з високою самооцінкою.

Наскільки важливо мати імідж для людини, яка робить кар’єру? Настільки, щоб зробити його центральним об’єктом вашої постійної уваги, якщо, звісно, ви намагаєтесь справити враження на оточуючих: роботодавця, колег, партнерів, клієнтів.

У книзі “Приз – ваша голова” Г. Фрідман відмічає: “Й зараз перевага надається людині з витонченим вихованням. Це факт, і нікуди від нього не дітися. Перше враження – у тому числі одяг і постава – значить дуже багато”

Щоб отримати уявлення про свій імідж скористуйтеся тестом.

Тест “Оцініть свій імідж” (за Дж. Ягером)

Відзначте відповіді, які найбільш точно характеризують вас.

1. Коли треба бути пунктуальним, я роблю все вчасно:

а) завжди;

б) як правило;

в) рідко.

2. Моя посада потребує одягатися:

а) так, як я одягаюсь;

б) більш строго, ніж я одягаюсь;

в) не знаю як.

3. Я відповідаю на листи:

а) відразу;

б) протягом тижня;

в) не завжди.

4. Мій почерк:

а) розбірливий;

б) не досить розбірливий;

в) нерозбірливий.

5. Вибираючи окуляри, я враховую:

а) який вигляд вони мають і як корегують зір;

б) лише як корегують зір;

в) ніколи не замислювався над цим.

6. Я відвідую перукарню:

а) у разі потреби;

б) раз на місяць;

в) рідко.

7. Про свій імідж я думаю:

а) кожного дня;

б) рідко;

в) ніколи.

8. На моєму останньому місці роботи керівник сказав, що мій імідж:

а) бездоганний;

б) пересічний;

в) треба виправляти.

9. На думку інших, я чесний:

а) завжди;

б) як правило;

в) у побуті, а не у справах.

10. Коли під час ділового обіду моя зачіска розтріпалася я :

а) поправлю її в туалетній кімнаті;

б) залишу як є;

в) не зверну уваги.

Якщо переважають відповіді: варіанта (а) – Ви знаєте, як формувати свій імідж і розумієте його важливість для обраної діяльності; варіанта (б) – вказують на необхідність додаткових заходів щодо поліпшення іміджу; варіанта (в) – Ви не приділяєте достатньої уваги своєму іміджу.

Site Footer