12.2. Типові слідчі ситуації і слідчі версії

Варіанти типової сприятливої слідчої ситуації

  1. Особа з’явилася до правоохоронних органів із повинною, зізналася у вчиненні злочину. Зібрані у справі докази (відбитки ніг, транспортних засобів, показання свідків, висновки експертиз тощо) підтверджують вину особи.
  2. Особа затримана відразу після вчинення злочину. Зібрані у справі докази (відбитки пальців рук, показання свідків, висновки експертиз тощо) підтверджують вину особи (осіб).
  3. Така особа затримана у момент незаконного зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом і не заперечує своєї причетності до злочину.

Варіанти типової несприятливої слідчої ситуації

  1. Затримано особу, яка є співучасником незаконного зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, однак вона бере на себе усю вину, і таким чином особа співучасника є невідомою. Зібрані у справі докази не створюють можливості для ідентифікації та притягнення до кримінальної відповідальності інших осіб злочинців.
  2. Надійшло повідомлення про виявлення незаконного зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом від працівників:

– громадськості, підприємств, установ, організацій;

– органів, що здійснюють контроль щодо охорони навколишнього природного середовища, органів виконавчої влади у галузі мисливського господарства та полювання, але вказати конкретно, хто здійснив незаконне діяння, не можуть.

Варіанти типової конфліктної слідчої ситуації

  1. В орган внутрішніх справ надійшло повідомлення про те, що якась особа займається незаконним полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом і була затримана у момент незаконних дій, але заперечує свою причетність до вчинення злочину.

Варіанти типової неконфліктної слідчої ситуації

  1. Особу було затримано в момент незаконного зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, і вона не заперечує свою причетність до злочину.

Методика формулювання версій при отриманні повідомлення про вчинення цього виду злочинів, а відповідно й визначення основних напрямів розслідування та збирання доказової інформації, передусім, повинна ґрунтуватися на принципах законності, всебічності та об’єктивності. Таким чином, типові слідчі версії доцільно розглядати з позицій системної класифікації.

Типові слідчі версії

Загальні версії щодо усієї події, яка трапилась:

– було вчинено злочин – незаконне зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом; незаконного зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, і вона не заперечує своєї причетності до злочину.

– було вчинено інший злочин;

– надійшла неправдива заява з метою обмови певної особи, і злочинного діяння взагалі не було.

Загальні версії щодо особи злочинця:

– злочин вчинено однією особою;

– злочин вчинено групою осіб (як правило, групи формуються з осіб, які проживають в одному населеному пункті; особи, які належать до рідні; групи осіб з одного місця роботи; члени колективу, які разом полюють);

– злочин вчинено особою, яка неподалік проживає від місця скоєння;

– злочин вчинено раніше судимою особою – незаконне зайняття полюванням або рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом.

Загальні версії щодо способу вчинення перелічені у 1 розділі, а саме у криміналістичній характеристиці (типові способи вчинення).

Site Footer