12.4. Етикет ділових прийомів

Різноманітні заходи з частуванням прийнято називати діловими прийомами. Вони дають прекрасні можливості для продовження ділових зустрічей у невимушеній обстановці. Часто саме під час ділових прийомів обговорюються і вирішуються чимало питань.

Для ділової людини, яка тільки починає свою кар´єру, уміння поєднувати вирішення робочих завдань із трапезою – один з найефективніших засобів досягнення успіху.

Розташування за столом. Прийом із певним порядком розміщення за столом запрошених потребує дотримання норм етикету і зазвичай старанно готується. Варіанти розташування за столом наведені нижче.

Проведенню прийомів передує ретельна підготовка, яка передбачає:

– вибір виду прийому;

– складання списку запрошених;

– розсилання запрошень;

– складання плану розміщення за столом (сніданок, обід, вечеря);

– складання меню, сервіровка столів та обслуговування гостей;

– підготовка тостів і промов.

Види прийомів

“Келих шампанського або “Келих вина” “Коктейль”. Проводитися між 12 та 13 годинами. Форма одягу – повсякденний костюм чи сукня. Під час такого прийому подають лише шампанське, вино, соки, а як закуску – тістечка, бутерброди, горіхи.

Обід. Проводиться між 17 та 20 годиною і триває близько двох годин. У запрошенні зазначається час початку та закінчення прийому. Господар і господиня стоять біля входу, зустрічають та проводжають гостей. Офіціанти розносять бокали з коктейлями. Як закуски подають міні-тістечка, печиво.

“А ля фуршет”. Проводиться тоді ж, що й “Коктейль”. Форма одягу – повсякденний костюм чи сукня, якщо інше не зазначено в запрошенні. Закусок на фуршетному столі значно більше, ніж на “коктейлі”. Стіл високий, щоб зручно було їсти стоячи, відповідно сервірований. Найбільш урочистий вид прийому. Починається між 19 – 21 годинами. У лівому нижньому кутку запрошення зазначають форму одягу: “White Пе”(фрак), “Blake tie” (смокінг), “Evening dress” (вечірній одяг, де також фрак), інколи “Undress” (простий костюм). Дами мають бути у вечірніх сукнях, хоча в запрошенні як правило це не зазначається.

Різновид “Обіду” (інколи його називають “шведський стіл”). Його проведення не передбачає розміщення гостей за столом. Стіл сервірують у вигляді буфетної стійки “по-шведські”, у приміщенні також є маленькі столики, за які можна сідати.

Вечеря. Починається о 21 годині і пізніше. Від “Обіду” відрізняється лише часом початку та тим, що на цьому прийомі не подають перші страви.

Форма одягу зазначається в запрошенні – темний костюм, смокінг чи фрак; для жінок – вечірня сукня.

Кавовий стіл. На каву запрошують з 17 до 19 години, а на чай до 20 години. Прийом проводить у менш офіційній обстановці. Для кавового або чайного столу підбирають кольорові скатертини та серветки. Подають маленькі бутерброди, пиріжки, солодке або солоне печиво, торт, шоколадні цукерки (у коробках), морозиво, лимон, вершки.

Діловий тост – короткий виступ із келихом вина (шампанського) на діловому (урочистому) прийомі (сніданку, обіді), презентації.

Діловий тост дає можливість у невимушеній формі висловити важливу ідею, своє ставлення до події, фірми, особистості, зробити ділову пропозиція тощо.

Вдалий тост сприяє зміцненню відношень із іноземними партнерами, допомагає справити позитивне враження.

Діловий тост відрізняється оригінальністю, невимушеністю при серйозності і глибині змісту. Він має характер експромту, хоча зазвичай готується заздалегідь. У дипломатичній практиці не допускається читати тост із аркуша.

Композиція ділового тосту: вступ – звернення до особистості, аудиторії, привернення уваги.

Основна частина – виклад головної ідеї.

Висновок – передбачає заклик підтримати ідею тощо.

Я думаю, всі ми чесно заслужили це застілля. Заслужили двома днями спільної роботи, дискусій щодо складних питань спільної діяльності і створення нового підприємства. Наш шлях не був устелений трояндами, але ми завзято просувалися вперед. Не буду лукавити: нам не завжди подобалися ідеї партнерів, їхні умови. Проте ми намагалися слухати один одного. Адже ще мудрий Плутарх говорив: “Навчися слухати, і ти отримаєш користь навіть від того, що тобі не подобається у промовах співрозмовника”. Ми дотримувалися цієї поради, тому що розуміли: будь-яка поступка – це не лише визнання інтересів партнера, а й умова здійснення своїх. І от мета досягнута, договір (контракт) підписаний.

Я піднімаю цей келих за наш спільний успіх, за наше подальше процвітання!

Першим тост проголошує “господар”, вітаючи гостей. Тост, як правило, виголошують стоячи. Якщо тост виголошується на честь дами, чоловіки п´ють стоячи. Якщо тост виголошують на вашу честь, слід підвестися.

Келихи тримають за ніжку на рівні третього ґудзика сорочки. Варто пам´ятати, що келихи вище голови піднімають лише на театральній сцені. Цокатися на прийомах не прийнято. Проте якщо це відбувається, чоловік тримає свій келих нижче келиха дами.

Під час тосту, не слід їсти, пити, розмовляти.

В Англії, Нідерландах і деяких інших країнах наприкінці прийому обов´язково виголошується тост на честь королеви (короля). Йти з прийому після цього тосту не прийнято.

Декому правила протоколу і міжнародного етикету можуть здатися неважливими на фоні тих проблем, які зазвичай вирішуються під час переговорів. Проте не слід забувати, що ці знання необхідні учасникам міжнародних зустрічей, як знання правил дорожнього руху.

Site Footer