6.3. Правила поведінки за столом

Сідаючи за стіл, намагайтеся не шуміти і не турбувати сусідів. Сидіти слід прямо, але не напружено, злегка спираючись на спинку стільця. Стілець не слід дуже близько підсовувати до столу, бо руку (лікті) доведеться класти на стіл, але й дуже далеко немає сенсу сидіти – незручно їсти. Користуючись цими порадами, ви будете почувати себе комфортно і зручно.

Не слід гратися скатертиною, виделкою або ножем тощо.

Перш ніж їсти, розгорніть серветку. Серветками людство користується здавна. Чоловікам не слід закладати її за верхній ґудзик піджака. Це правило застаріло. Зараз серветку з тканини прийнято класти на коліна. Такою серветкою не слід витирати губи (для цього існують паперові). Коли встають із-за столу, серветку залишають праворуч від тарілки (якщо тарілка прибрана, на її місці), не варто дуже ретельно її згортати.

Як вже зазначалося, приступати до їжі слід тільки після того, як розпочне господиня (чоловікам – тільки після того, як розпочнуть жінки, що сидять поруч).

Виделку тримають лівою рукою, ніж, ложку – правою, не перекладаючи з однієї руки в іншу (існує так званий американський варіант, коли нарізають ножем все, що потрібно, а потім виделку тримають правою рукою). Лікті не повинні лежати на столі, тільки зап’ястя. Деякі страви їдять не користуючись ножем: макарони, вермішель, омлет, пудинг. Попоївши, ніж і виделку кладуть паралельно на тарілку.

Запивати їжу слід, попередньо її проковтнувши. Перед тим бажано промокнути губи паперовою серветкою, щоб не залишати на бокалі жирних плям.

Нечемно вибирати з порцій на загальній тарілці кращий шматок, беремо те, що знаходиться ближче.

Не слід мочати хліб у соус і вимазувати хлібом залишки їжі з тарілки.

Хліб не можна брати виделкою, тільки рукою. Небажано відкушувати від цілої скибки, треба відщипувати (скибку кладуть на спеціальну маленьку тарілку зліва або на паперову серветку). Масло, паштет тощо намазують не на всю скибку, а тільки на її частину.

Бутерброди не розрізають, а їдять, відкушуючи від цілого шматка. Не слід вставати і тягнутися через стіл за блюдом, краще попросити, щоб вам його передали. Страву із загальної тарілки не беруть своєю виделкою і не перекладають через край у тарілку, для цього використовують прибор, призначений для цього блюда.

М’ясо не нарізають відразу все, а відрізають по шматку від порції.

У жодному разі не можна їсти з ножа.

Якщо подали суп або іншу першу страву, і ви не знаєте, як нахиляти тарілку: від себе чи до себе, краще залиште невелику кількість страви у тарілці (у сімейному колі тарілку нахиляють від себе). Ложкою від себе зачерпують суп і підносять до рота боковою частиною. Ні під час їжі, ні після ложку не кладуть на стіл, а залишають у тарілці. Бульйони, супи, які подають у спеціальних чашках, п’ють, як каву або чай, не користуючись ложкою, у таких стравах ложкою дістають тільки грінки, яйця та шматочки м’яса.

Птицю (курку, індика, гуску) їдять, користуючись ножем і виделкою. Рибу – за допомогою спеціальних приборів (ножа і виделки для риби) або виделкою, допомагаючи собі шматочком хліба відокремлювати м’ясо від кісток. Дрібні кістки непомітно кладуть на виделку, а потім на тарілку.

Як правило з м’ясом, рибою подають гарнір. їсти його слід таким чином: відрізають шматочок м’яса, кладуть його на увігнуту частину виделки, потім ножем накладають гарнір. Наколювати виделкою м’ясо, горошок, гриби, боби тощо не можна, їх їдять, як гарнір.

Десерт, торти та тістечка (крім сухих та з листкового тіста), їдять десертними або чайними ложками.

Майже всі фрукти їдять за допомогою ножа і виделки, кавун і диню також.

Якщо подається національна страва, яку ви вперше бачите, подивіться як її їдять господарі. Запитайте з чого її приготували, і як її правильно їсти.

Ще декілька порад щодо поведінки за столом.

  • За столом не користуються гребінцем, не підправляють макіяж.
  • Жінка за столом може сидіти у капелюшку, але рукавички треба зняти.
  • Намагайтеся не виходити з-за столу без особливої потреби.
  • Не слід розмовляти з кимось “через сусіда” або з тим, хто знаходиться на іншому кінці столу.
  • Читати за столом – ознака поганих манер.
  • Не можна сідати за стіл із сигаретою, а на прийомах вдома курити між стравами. Краще це робити у перервах між стравами з дозволу господарів у спеціально відведених місцях або кімнатах.
  • Цукор розмішують тихенько, не калатаючи, після цього ложку кладуть на блюдце.
  • Не прийнято просувати палець у ручку чашки, відставляти мізинець.
  • Не слід мочати в чашку печиво, бублики тощо.
  • Не слід класти в чай варення.
  • Шматочок лимону кладуть у чай (“російський чай”), ложечкою вичавлюють сік, а м’якоть виймають і кладуть на край блюдця.

Стосовно напоїв існують певні правила, які напої подавати до різних страв. До холодних закусок пропонується охолоджена горілка, вино. До риби, птиці (курчата, індик), телятини – охолоджене (+10 – +12°С) біле сухе, напівсухе вино; до качки, гуски, свинини, яловичини, баранини – червоне сухе вино кімнатної температури (не вище +18°С). До десерту, фруктів пропонують шампанське (охолоджене до +4 – +6°С) чи солодкі, напівсолодкі вина. До кави, чаю – відповідно коньяк, лікер.

Це зовсім не означає, що все це необхідно випити. Завдання господарів запропонувати, а вибір залишається за гостями.

Як розливати алкогольні напої? Господар чи інший чоловік, розливаючи вино, у першу чергу наливає трошки у свій бокал. Це стосується тільки вина, бо під шийкою пляшки можуть бути шматочки пробки. Потім наливає дамам, чоловікам і наприкінці доливає собі. Дамі, яка сидить праворуч, напої наливають лівою рукою, пляшку тримають всією долонею на рівні етикетки, вказівний палець має знаходиться на шийці пляшки.

Від страв, що пропонують господарі, не можна відмовлятись, а від напоїв – будь ласка. Пити чи не пити – кожен вирішує для себе сам. У чарку, бокал із недопитим напоєм доливати не прийнято.

У нашій країні існує звичай після тосту цокатися. У багатьох інших країнах на офіційних прийомах цього не роблять, тільки підіймають бокал на рівень очей. Щоб цокнутися не обов’язково тягнутися через увесь стіл. Цокніться з гостями, що знаходяться поруч, а з іншими – підніміть бокал. Якщо хтось йде до вас, щоб цокнутися, вийдіть назустріч (це не стосується жінок). Якщо старший за віком запропонував тост, молодший повинен підійти до нього і цокнутися. Чоловік, цокаючись із жінкою, має тримати свою чарку (бокал) нижче чарки (бокалу) дами. Бокал слід тримати за ніжку або за нижню частину.

Немає необхідності після тосту випивати бокал (чарку) до дна. До дна п’ють тільки після заздоровного тосту.

Вино, ром, лікер, коньяк п’ють не кваплячись, маленькими ковтками, смакуючи; горілку випивають “залпом”. Звичайно, не слід підносити чарку (бокал) до рота, не проковтнувши їжу.

Закінчується застілля, коли господиня відкладає серветку, після цього гості теж поступово встають із-за столу.

Більш детально зі столовим етикетом, можна ознайомитися з гри Калніченка “Вежливость на каждый день”.

Стислий огляд розділу

  1. На чоловіків згідно з етикетом покладені певні обов’язки. Особливо це стосується чоловіка, який супроводжує жінку. Його обов’язок полягає в тому, щоб допомогти жінці, захистити її. Чоловік має бути доброзичливим та уважним не лише до дружини, коханої, знайомої жінки, але й до інших жінок.
  2. У громадських місцях підприємець стає пересічною людиною і повинен дотримуватися загальних норм і правил поведінки (на вулиці, у транспорті, театрі, на концерті, в магазині).
  3. Більшість зарубіжних партнерів, щоб спрогнозувати дії вітчизняного підприємця, дуже ретельно оцінюють його. Для цього збирають інформацію про його ставлення до своєї родини, друзів. Певною мірою поведінка поза службою завжди більше характеризує людину.
  4. Можна модно і дорого одягатися, носити дорогі прикраси, але якщо людина не знає правил етикету, це знижує позитивне враження про неї.

Site Footer