6.1. Обов’язки чоловіків та привілеї жінок

За правилами етикету на чоловіків покладено деякі специфічні обов’язки.

На вулиці чоловік, як правило, повинен йти ліворуч від жінки, оскільки місце праворуч вважається більш почесним і безпечним відносно дороги.

Побутує думка, що, супроводжуючи двох жінок, чоловік має займати місце посередині, це дозволяє йому приділяти однакову увагу обом супутницям. Однак із цим не можна погодитися. По-перше, місце посередині найбільш почесне, і ним завжди поступаються жінці, перш за все літній, наприклад, матері; по-друге, зайнявши місце посередині, чоловік опиняється у вкрай незручному становищі, оскільки звертаючись до однієї із супутниць, він неминуче відвертається від іншої, а це нечемно. Краще займати місце ліворуч від обох жінок.

Часто вагаються, чи завжди й всюди треба пропускати жінку вперед? У приміщенні або на вулиці чоловік йде попереду жінки лише у виключних випадках. Наприклад, коли жінка не знає куди йти (у театрі, кінотеатрі, ресторані, кафе), або якщо йти першому небезпечно (темний під’їзд, складний шлях, у натовпі). Чоловік першим підходить до дверей, щоб відчинити їх перед жінкою, йде на крок попереду, коли жінка спускається сходами.

Перед дверима чоловік завжди пропускає жінку вперед.

Вихований чоловік у транспорті сідає тільки в тому випадку, якщо поблизу не стоїть жодна жінка, поступається місцем жінці, яка увійшла і стала поруч. Чоловік зобов’язаний поступатися місцем жінці похилого віку, жінці з дитиною чи просто знайомій. Відносно молодих незнайомих жінок – це жест доброї волі.

Жінка, якій поступилися місцем, повинна обов’язково подякувати.

Взагалі, якщо чоловік супроводжує жінку, на нього покладається багато обов’язків, до тих, що вже згадувалися, додаються: допомогти жінці сісти в автомобіль і вийти з нього, допомогти зняти і одягнути верхній одяг. Домовившись про зустріч із жінкою, чоловік зобов’язаний першим прийти на місце зустрічі, а не примушувати жінку чекати. У кафе, ресторані, театрі – допомогти жінці сісти, і тільки потім зайняти місце самому. За столом услуговувати жінці, пропонуючи різні страви, напої, особливо, якщо жінка сидить праворуч.

Чоловік першим вітається з жінкою, не подаючи при цьому руки, оскільки це привілей жінки (виключення – чоловік-керівник, він першим подає руку).

Чоловік завжди допомагає жінці нести сумку з продуктами або речами, валізу, портфель. Однак не слід нести дамську парасольку чи сумочку своєї супутниці. Жінка також сама несе свій плащ або жакет.

Всі ці правила не пуста формальність, вини мають під собою історичне підґрунтя суспільних стосунків між чоловіком і жінкою, де підкреслюється відповідальність чоловіка перед жінкою.

  • На вулиці.

Йти вулицею слід у такому темпі, щоб не заважати іншим, бажано з правої сторони тротуару, щоб не заважати людям, які йдуть назустріч. Не слід зупинятися посеред вулиці, показувати пальцем, а тим більше плювати, ходити по газонах.

Не слід їсти, ідучи. У крайньому випадку це можна дозволити дітям (морозиво, цукерки). Дорослому бажано з’їсти морозиво, випічку, стоячи біля кіоску, вітрини або сидячи у сквері на лавці.

На вулиці не слід дуже часто обертатися. Нечемно, коли чоловік обертається у слід жінкам, що проходять повз нього, особливо, коли він супроводжує іншу жінку. Якщо назустріч жінці йде декілька чоловіків, треба розступитися, щоб пропустити жінку. Дуже нечемно, коли хтось із чоловіків відпускає в адресу жінки, яка проходить, репліки.

Звертання до незнайомої людини типу: “У Вас на панчосі дірка” або “У Вас заляпане пальто” тощо – це скоріше, нетактовність, ніж послуга.

На вулиці не слід ходити шеренгою, краще розділитися по-двоє – троє: по-перше, ніхто не залишиться на одинці; по-друге, не будете заважати іншим.

Як правильно ходити попід руку? Суворих правил не існує. Однак слід пам’ятати, коли жінка тримає під руку чоловіка, складається враження більшої інтимності, ніж коли чоловік підтримує під лікоть жінку. Згідно з етикетом: одружені – жінка бере чоловіка під руку; неодружені – чоловік підтримує жінку під лікоть.

  • У транспорті.

Перше правило поведінки у громадському транспорті всім відоме, проте не всі його дотримуються. Мабуть, слід його нагадати?

Потрібно поступатися місцем людям похилого віку, хворим, вагітним жінкам, пасажирам із маленькими дітьми. Звісно, в першу чергу це правило стосується молодих людей.

Побачивши в салоні свого знайомого, не слід голосно його кликати або розштовхувати пасажирів, щоб підійти до нього.

До виходу з громадського транспорту слід готуватися заздалегідь. Пробиратися до дверей у переповненому салоні слід обережно, запитуючи при цьому пасажира, який стоїть попереду: “Ви виходите на наступній зупинці?” Якщо пасажир відповідає: “Ні”, – слід сказати: “Дозвольте пройти”.

  • Обговорювати у транспорті сімейні або службові справи, інтимні питання.
  • Читати книгу, газету, яку тримає інший пасажир.
  • Читаючи газету, розгортати її на всю ширину.
  • Заважати іншим пасажирам входити (виходити) із автобуса, трамвая, тролейбуса.
  • їздити “зайцем”.
  • Тримати на плечі велику сумку, оскільки вона заважає іншим.
  • Тримати парасольку-тростину, як спис. Вона має бути у вертикальному положенні.

І головне, необхідно бути уважним і доброзичливим до інших за будь-яких обставин.

  • У магазині.

Перед тим, як іти до магазину за покупками, слід перевдягнутися.

Входячи до магазину належить, по-перше, пропустити тих, хто виходить, а потім заходити самому, таким чином регулюється натовп у магазині та біля входу.

У магазин заборонено заходити із запаленою цигаркою, брудними руками. Собаку слід залишити на вулиці, подалі від входу.

Не слід купувати товар поза чергою. Це нечемно по відношенню до тих, хто стоїть у черзі. У виключних випадках (якщо ви поспішаєте) слід вибачитися і зробити покупку поза чергою.

Вихована людина допоможе людині, яка стоїть попереду, скласти продукти і, звісно, пропустить уперед жінку з грудною дитиною, інваліда, людину похилого віку.

Для того, щоб роздивитися товар, який вас зацікавив (якщо це магазин не самообслуговування), слід звернутися до продавця зі словами: “Дозвольте подивитись…”, “Покажіть, будь ласка…”, “Будьте ласкаві…” і т.ін.

Навіть якщо ви не купили річ, яку розглядали, подякуйте продавцю і скажіть: “Вибачте, мені це не підходить”.

У магазині, як і в будь-якому громадському місці, не слід привертати до себе увагу, голосно обговорюючи якісь проблеми.

Посмішка, тактовність, люб’язність по обидва боки прилавка – це запорука вдалої покупки і гарного настрою.

  • У театрі, концертному залі, у кіно.

“Точність – ввічливість королів” – говориться у відомому французькому прислів’ї. Точність – один із самих яскравих проявів ввічливості. Особливо це стосується відвідання театру, концертів тощо, оскільки вистави, фільми починаються в точно призначений час. Якщо трапилося, що ви запізнилися, намагайтеся якомога менше турбувати оточуючих.

У більшості театрів не дозволяється займати місця у партері після третього дзвінка, тому, хто запізнився, запропонують місця на ярусі або балконі. В антракті ви зможете зайняти ваше місце.

Якщо вам дозволили пройти в партер, то рекомендується зайняти вільні місця. Ні в якому разі не можна піднімати з місць глядачів під час театральної вистави.

Коли чоловік йде в театр із дружиною чи знайомою, то він заходить першим і пред’являє квитки контролеру. В гардеробі спочатку допомагає супутниці зняти верхній одяг, віддає його гардеробнику, а потім роздягається сам. Обидва номерки залишаються у чоловіка.

Перед дзеркалом у вестибюлі можна підкорегувати лише незначні деталі одягу.

У ложу слід заходити, коли в залі починає гаснути світло. У партері, амфітеатрі, бельетажі треба займати місця не пізніше третього дзвінка.

Дуже часто приходиться турбувати глядачів, які вже сидять. Вони зобов’язані вас пропустити. Якщо прохід вузький, чоловіки встають, жінки – за бажанням. Вибачатися при цьому не обов’язково (проте не завадить), лише попросіть дозволу пройти. Першим іде чоловік. Тут є такий нюанс: до початку вистави слід проходити по ряду обличчям до глядачів, спиною до сцени, а після – навпаки, віддаючи повагу акторам.

У театрі ви можете зустріти знайомих. Не слід заради них вставати зі своїх місць. Потиснути один одному руки можна лише в тому випадку, якщо відстань не перевищує витягнутої руки. Зазвичай обмінюються легкими кивками, посмішками.

Зустрівши знайомих у фойє, кімнаті для куріння, буфеті, вестибюлі слід поводити себе так, як і в будь-якому громадському місці – спокійно, ввічливо, люб’язно.

Аплодують, зазвичай, після кожного акту вистави, а також після її закінчення.

У кінотеатрі, як правило, не аплодують (за виключенням фестивальних переглядів, кіносвят, коли аплодують навіть під час Демонстрації картини).

На концерті аплодують, коли диригент стає за пульт, а також після виконання музичного твору (у жодному разі між його частинами).

В опері, опереті прийнято аплодувати солісту після виконання арії, а диригенту й оркестру – перед останньою дією.

У театрі не слід:

  • Класти обидва лікті на барильця крісла.
  • Роздивлятися в бінокль глядачів.
  • Коментувати під час вистави гру акторів і розповідати, що буде далі.
  • їсти під час вистави цукерки тощо.
  • Вставати з місця і бігти займати чергу у гардероб тільки-но опустилася завіса.

Site Footer