3.3. Сучасний діловий протокол та етикет

Оскільки в посібнику розглядається проблема етики бізнесу, то більш детально слід зупинитися на діловому (службовому) етикеті.

Діловий етикет – результат довготривалого відбору правил, форм найбільш доцільної поведінки, яка сприяє успіху в ділових відносинах. Основну функцію, або сутність етикету ділової людини, можна визначити як формування таких правил поведінки в суспільстві, які сприяють взаєморозумінню людей у процесі спілкування під час праці. Другою за значенням функцією етикету є функція зручності, доцільності та практичності. Починаючи із специфічних і закінчуючи загальними правилами, етикет являє собою пристосовану до повсякденного життя систему.

Етикет є одним із головних засобів формування іміджу. В сучасному цивілізованому бізнесі відводиться велика роль тим фірмам і організаціям, в яких дотримуються етикету, де він відсутній – там багато втрачають.

Треба пам’ятати один із головних постулатів, відомий усім бізнесменам світу: добрі манери прибуткові, етикет є нормою діяльності.

Багато великих фірм та організацій на Заході вводять до штатного розкладу психологів і спеціалістів з етики. Тепер це вже норма, а не виключення. Для фірми набагато дешевше створити умови для нормальної продуктивної діяльності, аніж витрачати додаткові кошти на підготовку і навчання нових людей чи відшкодовувати витрати через конфлікти з клієнтами, партнерами, колегами по роботі.

За даними Д.Роуленд, міжнародного консультанта з іміджу (США), японці кожного року витрачають близько 700 млн дол. США на навчання та консультації службовців з етикету.

Деякі правила ділового етикету докладно будуть розглядатися у розділі IV (етикет керівника, етикет найманого працівника). У цьому розділі розглянемо правила вітання, звертання, знайомства, обов’язки чоловіків стосовно жінок, візитні картки як основний атрибут ділової людини.

Основні правила ділового етикету

Правила вітання:

  • Ввічливість.
  • Першим вітається той, хто зайшов у приміщення (незалежно від чину, рангу, віку). Присутні не повинні відповідати хором і підводитись (як у школі).
  • При зустрічі з групою людей, необов’язково подавати всім руку. Якщо ви зупинились і подали руку знайомому, який розмовляє з одним чи декількома незнайомими вам людьми, слід також привітатися з ними і відрекомендуватися.
  • Традиційно першим вітається нижчий за посадою, молодший за віком вищим за посадою чи старшим за віком, останньому надається право вибору, подавати руку чи ні.

Однак дуже приємно, коли керівник першим вітається з жінкою, літньою людиною чи підлеглим.

Правила звертання:

  • У діловій обстановці звертатися слід на “ви” (називаючи ім’я та по батькові або прізвище).
  • Звертання на “ти” цілком можливе при товариських взаємовідносинах і в офіційній обстановці.

Правила знайомства:

  • Під час зустрічі з незнайомими людьми відрекомендуйтеся особисто, або попросіть людину, яка організувала зустріч, відрекомендувати вас.
  • Якщо ви гість, відрекомендуйтеся першим.
  • Молодших за віком жінок і чоловіків слід рекомендувати старшим.
  • Неодруженого чоловіка знайомлять із одруженим, а незаміжню жінку – із заміжньою.
  • Нижчого за посадою рекомендують вищому за посадою.

Обов’язки чоловіків стосовно жінок:

організацій і ділових кіл, усі види офіційних дипломатичних контактів.

Норми дипломатичного протоколу за своєю суттю ґрунтуються на принципах ввічливості. І хоча ці принципи не мають юридичної сили, дипломати намагаються слідувати їм.

У ділових взаємовідносинах існує таке поняття як діловий протокол.

Діловий протокол – це ті ж правила, що регламентують порядок зустрічей і проводів, проведення бесід і переговорів, організацію прийомів, оформлення ділового листування тощо.

Більш детально ці питання будуть розглядатися в розділі XII.

Стислий огляд розділу

  1. Етикет – це сукупність правил поведінки, що стосується зовнішніх проявів людських стосунків. Етикет є складовою частиною загальнолюдської культури, культури кожного народу, суспільства, соціальних груп.
  2. Етикет як феномен культури вимагає від людини знань національних і культурних традицій, вміння розрізняти добро і зло, поводити себе відповідно до гуманістичних принципів моралі, поважати людську гідність і честь.
  3. Слово “етикет” увійшло у вжиток за часів французького короля Людовіка XIV. Проте, правила стосунків між людьми мають більш тривалу історію.
  4. Практичне значення етикету полягає в тому, що він надає можливість людям без особливих зусиль використовувати вже готові форми загальноприйнятої ввічливості для спілкування і взаємодії з різними групами людей на різних рівнях.
  5. Існує п’ять видів етикету: придворний, військовий, дипломатичний, загальногромадянський та діловий (службовий).
  6. Діловий протокол регламентує порядок зустрічей і проводів делегацій, проведення бесід, переговорів та прийомів, ведення ділового листування, підписання договорів тощо.

На відміну від дипломатичного – діловий протокол не вимагає суворого його дотримання. У сфері ділових взаємовідносин його правила можуть бути більш гнучкими. Однак найбільш відомі комерційні структури у міжнародному спілкуванні, як правило, суворо дотримуються правил протоколу.

7. Діловий або службовий етикет – це норми службової взаємодії і спілкування. Це встановлений порядок і норми взаємовідносин на службі, з керівництвом, у відносинах між колегами, партнерами, клієнтами.

Основні правила ділового етикету: правила вітання, звертання, знайомства, відносити з приводу грошей, організація ділових контактів, ділова субординація, ділові подарунки і сувеніри, чайові.

Site Footer