11.11. Штучне вигодовування

Вигодовування, при якому в першому півріччі життя дитина зовсім не отримує жіночого молока або його кількість менша 1/5 необхідного добового раціону, називається штучним.

Тепер, завдяки досягненням дієтетики, штучне вигодовування може давати Добрі результати, але його ні в якому разі не можна вважати рівноцінним з природним.

Штучне вигодовування призначають у таких випадках:

1) якщо зовсім немає молока у матері (агалактія) і неможливо забезпечити Дитину зцідженим грудним молоком іншої жінки;

2) при тяжких захворюваннях матері (активний туберкульоз, декомпенсовані вади серця, тяжкий діабет, тяжкі форми базедової хвороби, тяжкі форми захворювання крові або злоякісні новоутворення, психічні хвороби, тяжкі форми епілепсії, сифіліс, набутий в останні дні вагітності або після народження дитини, а також захворювання на стовбняк, сибірку);

3) якщо дитина не сприймає материнського молока.

Поряд з абсолютними протипоказаннями до годування дитини груддю можуть бути відносні, тимчасові, пов’язані з захворюванням матері на інфекційні хвороби (мастит та ін.). В цих випадках треба обов’язково зберегти лактацію, регулярно зціджуючи молоко, а дитину годувати зцідженим материнським молоком. В деяких випадках можна дозволити матері годувати дитину груддю, якщо дотримуватися необхідних протиепідемічних заходів.

При штучному вигодовуванні користуються звичайно молоком тварин, найчастіше коров’ячим, рідше козячим або від інших тварин. Коров’яче молоко, як і молоко інших тварин, дитячий організм погано перетравлює і важко засвоює, що пов’язано з тим, що жіноче молоко істотно відрізняється від молока тварин (див.розд.11.3). Коров’яче молоко містить білка і солей значно більше, а цукру менше, ніж жіноче. Ще різкіше виражена ця відмінність між козячим і жіночим молоком. У козячому молоці білка і солей ще більше, ніж у коров’ячому. Але було б помилково припускати, що надлишок білка в коров’ячому чи козячому молоці корисний для дитини. Дитина не може повністю використати цей білок, а на його перетравлювання і виведення з організму витрачає зайву енергію. Це пов’язане з тим, що відмінність у складі жіночого і коров’ячого молока не тільки кількісна, а й якісна: в коров’ячому молоці багато казеїну і низький вміст альбуміну та глобуліну. Крім того, білки коров’ячого молока є чужорідними для організму дитини, в той час як білки жіночого молока за своїм складом наближаються до білків дитячої крові. Чужорідність білка, низький вміст альбумінів і глобулінів визначають те, що дитячий організм важко перетравлює коров’яче молоко.

Застосовуючи коров’яче молоко для годування дитини раннього віку, треба пам’ятати зазначені відмінності в складі і біологічну цінність коров’ячого та жіночого молока, а також особливості травного каналу дитини.

Коров’яче молоко для годування грудної дитини повинне бути доброї якості, свіже, незабруднене, надоєне від здорової корови. Іншими словами, для харчування дитини можна вживати лише гарантійне коров’яче молоко, тобто таке, яке містить не менше 35 г/л жиру, 40-45 г/л вуглеводів, має кислотність не вище 20° за Тернером, дає не менше 8,5 г/л сухої золи, загальна кількість бактерій не перевищує 50 000 в 1 мл, титр кишкової палочки не вищий 1:10. Крім того, в ньому не повинно бути патогенних мікроорганізмів.

Це молоко можна вживати тільки в кип’яченому або стерилізованому вигляді, незважаючи на те, що кип’ятіння збіднює молоко на білок, жир, руйнує вітаміни та ферменти, знищує бактерії у молоці.

Для штучного вигодовування дітей використовують різні молочні суміші, які виготовлені на основі коров’ячого молока (табл. 94). Зокрема, тривалий час для штучного вигодовування використовували неадаптовані суміші — солодкі або кисломолочні. Неадаптовані солодкі суміші — це просте розведення коров’ячого молока, що дозволяє зменшити кількість білка в ній і Наблизити її склад, за можливістю, до жіночого молока. Розводити можна як водою, так і круп’яними відварами (рисовим, гречаним, вівсяним та ін.).

Коров’яче молоко, розведене в 3 рази, тобто таке, що містить 1 частину Молока і 2 частини відвару, називається сумішшю №1 (або суміш А). Суміш Молока з однаковою частиною відвару (1:1) називається сумішшю №2 (або При розведенні відварами — відповідно Б-рис, Б-овес і т.д.). Молоко, розведене з розрахунку: 2 частини молока на 1 частину води або відвару, має вищу калорійну цінність і вищий вміст білка. При розведенні водою ця суміщ називається сумішшю №3, при розведенні відварами — В-рис, В-овес і т.д.

Використання для розведення круп’яних відварів порівняно з водою має перевагу, бо відвари сприяють при зсіданні випадінню дрібніших та ніжніших зсілих частинок казеїну і стимулюють діяльність травного каналу. Крім того,

одночасно з відварами вводять додатково вуглеводи (два дисахариди лактоза, сахароза і полісахарид крупи — крохмаль), на які бідне коров’яче молоко, а з відварами гречаним і вівсяним — вітаміни групи В. При цьому покращується амінокислотний і сольовий склад суміші. Оскільки при розведенні коров’ячого молока значно зменшується вміст вуглеводів, то до суміші треба додавати 3% цукру у вигляді цукрового сиропу (100%). До солодких неадаптованих сумішей належать також сухі суміші «Крепыш» і «Здоровье».

До кисломолочних неадаптованих сумішей належить кефір і його розведення та ацидофільне молоко, призначені для змішаного і штучного годування.

Кисломолочні продукти виготовляють з цільного коров’ячого молока шляхом заквашування його кисломолочними бактеріями. В процесі приготування цих продуктів в них накопичуються ферменти, які стимулюють секрецію шлункового соку, ніжно зсідаються білки молока і тим самим полегшують і покращують процеси травлення. Дуже цінною властивістю кисломолочних продуктів є здатність зменшувати бродіння в кишках, пригнічувати і витісняти хвороботворні мікроби.

У нашій країні з кисломолочних продуктів найбільш поширений кефір, який не тільки стимулює секрецію травних соків, але й посилює виділення жовчі. Він повільніше і рівномірніше, ніж несквашене молоко, надходить з шлунка у дванадцятипалу кишку, створюючи тим самим сприятливі умови для травлення. Молочна кислота, яка міститься в кефірі, гідролізує жир і забезпечує більш ніжне сквашування молочного білка. В результаті молочнокислого бродіння в кефірі накопичуються вільні амінокислоти, вітаміни С та групи В, а також ферменти, які беруть участь в розщепленні вуглеводів (амілази, мальтази, зимази). Кефір, як і інші кисломолочні продукти, пригнічує в кишечнику ріст патогенної мікрофлори.

Тепер для штучного годування дітей, позбавлених материнського молока, використовуються різні види молочних сумішей. У всьому світі проводиться широка розробка молочних сумішей, значно наближених за складом Д° грудного молока; вони отримаЯй назву адаптованих молочних сумішей, оскільки використання різних технологічних способів дозволяє адаптувати коров’яче молоко до особливостей травлення та обміну речовин у грудН01 дитини.

Орієнтовний перелік адаптованих молочних сумішей, що випускаються у різних країнах світу, та їх хімічний склад у зіставленні зі складом материнського молока наведені в табл. 96.

Останнім часом всі адаптовані молочні суміші за ступенем наближення їх складу до грудного молока можна розподілити на три категорії: високо- адаптовані, менш адаптовані та частково адаптовані.

До числа високоадаптованих молочних сумішей належать: «Аіргеш» і «Нан» (фірма «Нестле», Швейцарія), «НІРР Рге» і «НІРР-1» (фірма «НІРР», Австрія), «Пулева-1»(фірма «Еббот Лабораториз», США), «Энфамил-1»(фірма «Бристоль-Майерс Сквібб», США/Голландія), «Пре-Хайнц» (фірма «Хайнц», США), «СМ А» (фірма «Вайт Ньютришинэлс», США), «Бона» (фірма «Нестле», Фінляндія), «Пилти» (фірма «Ван Ден Берг Фудс», Фінляндія), «Пикомил» (фірма «КРКА», Словенія).

Формула (склад) перерахованих високоадаптованих сумішей найбільш наближена до складу грудного молока: за кількістю та співвідношенням протеїнів — сироваткові білки/казеїн (60:40), вмістом та структурою есенціальних жирних кислот (лінолевої, ліноленової та їх сімейства омега-3 і омега-6), вуглеводами (лактоза), збалансованим вмістом всіх вітамінів, макро- та мікроелементів. Крім того, вони містять, за зразком грудного молока, цілий ряд біологічно активних субстанцій (таурин, холін, лецитин, інозитол, а деякі й L-карнітин), що відіграють дуже важливу роль у багатьох біологічних процесах організму дитини, особливо у перші місяці життя.

Ці продукти рекомендуються дітям віком від 0 до 4-5 міс., але в деяких випадках їх можна застосовувати також і до року. Крім того, є сухі молочні суміші, до назви яких входить префікс «пре» або цифра «0». Ці продукти призначені для новонароджених та недоношених дітей.

До менш адаптованих молочних сумішей належать казеїнові формули. їх назва зумовлена тим, що вони готуються на основі звичайного коров’ячого молока, основним білком якого є казеїн. До казеїнових формул належать такі продукти: «Симилак» і «Симилак с железом» (фірма «Еббот Лабораториз», США), «Импресс» (фірма «Крюгер», Німеччина), «Энфамил» та «Энфамил с железом» («Бристоль-Майерс Сквібб», США/Голландія).

Основний склад казеїнових сумішей, вміст ПНЖК, вітамінів та мінеральних солей збалансований відповідно до потреби дітей другого півріччя життя, тому їх слід рекомендувати для дітей з 5-6-місячного віку.

До цієї ж групи молочних сумішей належать так звані наступні формули зі знаком «2» — «НІРР-2», «Энфамил-2». Вони також призначені для дітей з 5-6 міс., до року і старше.

Частково адаптовані молочні суміші також є казеїновими формулами, їх склад лише частково наближений до складу грудного молока, вони не містять біологічно активних добавок, таких як таурин, холін, L-карнітин, не всі з них вміщують повний комплекс ПНЖК.

До частково адаптованих молочних сумішей належать: «Малютка» і «Малиш» (МКК, Хорол, Україна; МКК, Вылковысск, Беларусь), «Детолакт» та «Солнышко» (МКК, Балта, Україна), «Милумил» (фірма «Милупа» Німеччина), «Милазан» (фірма «Миттельальбе», Німеччина).

За гігієнічними показниками ці продукти належать до високоякісних і можуть використовуватися у дитячому харчуванні відповідно до встановлених рекомендацій. На їх основі можна готувати кисломолочні продукти для 3-го прикорму.

До частково адаптованих молочних сумішей слід віднести також групу українських продуктів — «Віталакт-ДМ», «Віталакт збагачений» та «Віталакт М» (модернізований), «Ладушка», але оскільки білкова основа цих продуктів

— казеїн/сироваткові білки суттєво наближена до показників грудного молока, то при подальшому удосконаленні та інших параметрах технології цих продуктів їх можна буде кваліфікувати як високоадаптовані молочні суміші.

Всі зазначені сухі молочні суміші — замінники грудного молока, крім вітчизняних, нині існуючих, є інстантними, тобто швидко розчинними і не вимагають кип’ятіння.

Розрізняють два типи «замінників материнського молока». Перший тип — «початкові» — використовується протягом перших двох місяців життя дитини. Вони наближені за складом до жіночого молока і адаптовані до особливостей травлення і метаболізму у дітей цього віку. Другий тип сумішей — «наступні»

— призначений для подальшого годування дітей після 4-6 міс.

Для виробництва «замінників материнського молока», як правило, використовується коров’яче. При цьому завдання адаптації коров’ячого молока полягає перш за все в зниженні вмісту білка і солей кальцію, в зміні складу ліпідних фракцій за рахунок введення певної кількості незамінних жирних кислот, а також в підвищенні вмісту цукру — лактози, яка має стимулюючу дію на розвиток корисної мікрофлори кишок.

За своїм складом, характеристикою окремих елементів, технологією виробництва суміші бувають різними. Одні виробляються на основі цільного коров’ячого молока, наприклад суміші «Милазан» і «Кана» (Німеччина), «Малютка» і «Малыш». Інші створюються на основі знежиреного молока — «Симилак» (США), «Семпер» (Швеція), «Детолакт» (Україна) та ін.

При створенні сумішей з метою наближення в них вмісту білка до жіночого молока використовують різні розведення. Завдяки використанню сучасних технологічних процесів, в багатьох «замінниках материнського молока» вміст білка наближений до такого в жіночому молоці. Так, в суміші «Хумана» (Німеччина) вміст білка становить 1,5%, «Симилак» (США) — 1,7%; у сумішах «Малютка», «Малыш», «Детолакт», «Виталакт» — 1,8-2%.

Крім зменшення кількості білка в коров’ячому молоці, важливо змінити його властивості і наблизити їх до таких жіночого молока. Перш за все необхідно змінити характер зсідання білка. Білки коров’ячого молока при зсіданні утворюють цільні, товсті згустки, а білки жіночого молока коагулюються у вигляді ніжних тонких пластівців. Щоб забезпечити ніжне зсідання білків коров’ячого молока, при розробці «замінників жіночого молока» використовують підкислення, гомогенізацію, обробку протеолітичними ферментами, вилучення кальцію та ін.

При створенні сумішей «Малютка» і «Малыш» з цією метою використовують спеціальні технологічні способи — гомогенізацію молочної основи і вакуумне сушіння розпилюванням. Крім цього, до складу суміші «Малютка» введені лимоннокислі солі натрію та калію, які взаємодіють з кальцієм молока і випадають в осад. Внаслідок цього концентрація кальцію зменшується, що сприяє утворенню ніжного і пухкого згустку казеїну під дією сичугового ферменту шлункового соку. При приготуванні суміші «Малыш» з цією метою використовують борошно, добавка якого сприяє утворенню ніжного і пухкого осаду білка при його зсіданні і тим самим полегшує процес травлення.

Дуже важливим є наближення фракцій білка коров’ячого молока до білкового складу жіночого. Як відомо, коров’яче молоко містить в основному білки казеїнової фракції, а грудне молоко — рівну кількість сироваткових білків і казеїну у співвідношенні 70:30. Для вирівнювання цього співвідношення використовують різні технологічні способи. У суміші «Виталакт» та в деяких зарубіжних сумішах — «Альмирон» (Нідерланди), «Бона», «Пилти» (Фінляндія), «Премиум» (Великобританія) та ін. — застосовано спосіб добавки до коров’ячого молока молочної сироватки в певній пропорції. Це дає можливість зменшити в суміші кількість казеїну і збільшити частку сироваткових білків — альбумінів і глобулінів. В результаті цього відношення сироваткових білків до казеїну дорівнює 60:40 і наближається до такого в жіночому молоці.

Важливо підкреслити, що білки коров’ячого молока, підлягаючи різним технологічним процесам, не втрачають своїх цінних якостей. Як показують дослідження, амінокислотний склад адаптованих молочних сумішей при цьому наближається до амінокислотного складу білків жіночого молока. Але амінокислотний склад «Хумани» лише частково наближений до амінокислотного складу жіночого молока. Так, в цій суміші є дефіцит валіну, триптофану, гістидину, треоніну. Амінокислотний склад сумішей «Малютка» і «Малыш» більш наближений до складу білків жіночого молока, хоч вміст деяких амінокислот (лізин, гістидин, треонін, триптофан) в них вищий.

Враховуючи дані про важливу роль таурину, до складу деяких адаптованих Молочних сумішей вводять цю амінокислоту. До таких сумішей належать «Меджи» (Японія), «Аптамил», «Милумил», «Преаптамил» (Німеччина), «НАН» («Нестле»).

Суміш «Виталакт» за амінокислотним складом також наближена до білків жіночого молока. У ній суміші вдалося досягти оптимального рівня триптофану, завдяки чому співвідношення незамінних амінокислот Наблизилося до такого в жіночому молоці.

Характеристика казеїн предомінантних та адаптованих за сироваткою сумішей

  Казеїн предомінантні суміші Адаптовані за сироваткою суміші Грудне молоко Коментарі
Співвідношення Сироваткові білки/казеїн Перетравлювання та засвоєння

Амінокислотний

профіль

Поява метаболічного ацидозу

Відчуття насичення

Зригування та інші дисфагічні й диспептнчні явнша

Характеристика

випорожнень

20:80

Перетравлювання та засвоєння казеїну вимагає більшого часу й напруження ферментативної системи дитячого організму, ніж сироваткових білків

Краще відчуття насичення Рідше виникають зригування

Жовті, добре сформовані

Більш придатна якнаступна суміш. Однак може бути сумішшю вибору при різних станах, тобто її амінокислотний стан адаптований до потреб новонародженої дитини

Більш проста > більш гнучка

60:40

Легше перетравлюються та засвоюються. Не вимагають напруження ферментативної активності

Амінокислотний профіль ближчий до такого в грудному молоці > запобігає гіпераміиоацидемії (відповідальної за пошкодження мозку)

Менше проявів метаболічного ацидозу

Скарги на більш частий плач, особливо по ночах — подібно з поведінкою дитини прн годуванні грудним молоком Як і у випадку годування грудним молоком, виникають зригування невеликою кількістю суміші після годування

Замазко подібні, зеленуваті з нормальним запахом

Ідеально адаптована для годування з моменту народженні й надалі, коли мати вирішує не годувати груддю

Більш складна > більш делікатна

70:30

Білки легко перетравлюються та засвоюються

При годуванні грудним молоком зригування невеликою кількістю молока вважається нормальним явищем Замазкоподібні жовтого кольору з кислуватим запахом

Сироваткові білки коров´ячого молока за амінокислотним складом відрізняються від білків грудного молока Суттєвої різниці в ретенції білків немає

Гіпераміноацидемія викликана підвищеним вмістом білків. При низькому рівні білків не виявлено суттєвих різниць у вмісті амінокислот в крові різниця спостерігаються лише у новонароджених з дуже низькою масою тіла. Але знову ж таки це більше пов´язано з кількістю білка, ніж з його якістю

Науково обґрунтовано дослідженням часу спорожнення шлунка

Може бути пояснено більшою плинністю адаптованих за сироваткою сумішей. Нема клінічних підтверджень

Сироваткові білки, вступаючи в реакцію з сульфатом заліза у збагачених залізом сумішах, дають зеленувате забарвлення випорожнень. При відсітності інших ознак запалення трактується як нормальне явище Слід звертати увагу, з якого віку суміш рекомендована

Дуже важливо в «замінниках жіночого молока» передбачити правильний склад жирового компонента. Жири коров’ячого молока значно відрізняються від жиру грудного молока, особливо за вмістом незамінних жирних кислот (лінолевої, ліноленової, арахідонової). Вміст цих кислот в жіночому молоці в багато разів перевищує їх вміст в коров’ячому.

Для того щоб наблизити склад «замінників» до жіночого молока, до них додають рослинні жири, багаті на поліненасичені жирні кислоти. Так, як джерело поліненасичених жирних кислот в «замінниках жіночого молока» фірма «Сампер» (Швеція) використовує рослинний жир — рапсову олію. Такі ж жири вводяться до складу сумішей «Хумана» (Німеччина) і «SMA» (США), «НАН» (Франція).

До складу сумішей «Малютка», «Малыш», «Детолакт» введено дезодоровану кукурудзяну або соняшникову олію. Ці олії багаті на поліненасичені жирні кислоти, позбавлені специфічного запаху і смаку, здатні змінити органолетичні властивості молочних продуктів. Рослинна олія становить 25% загальної кількості жиру в суміші, в результаті чого вдається збільшити кількість поліненасичених жирних кислот і наблизити її до вмісту в жіночому молоці.

До суміші «Детолакт», крім кукурудзяної, додається кокосова олія, яка повністю заміняє молочний жир; співвідношення кокосової і кукурудзяної олії — 60:40 — забезпечує підвищений вміст в суміші лінолевої кислоти і токоферолів. Введення до молочних сумішей рослинної олії сприяє також кращому використанню білків, бо, як відомо, поліненасичені жирні кислоти мають білокзберігаючу дію.

Крім того, дуже важливо, що в процесі гомогенізації при приготуванні адаптованих молочних сумішей утворюється тонкодисперсна стійка жирова емульсія, яка сприяє більш повному засвоєнню жирів.

Велику увагу приділено жировому компоненту в суміші «Виталакт». До цієї суміші як джерело поліненасичених жирних кислот введено соняшникову олію. В результаті цього вдалося встановити необхідне оптимальне співвіношення між насиченими і ненасиченими жирними кислотими (1,2:1), а також ненасиченими і поліненасиченими жирними кислотами (3,17:1). Вказані співвідношення максимально наближені до співвідношення їх в жіночому Молоці (відповідно 1,07:1 і 3,48:1).

Як відомо, жіноче і коров’яче молоко значно відрізняються за вуглеводним складом. У жіночому молоці міститься 7% лактози, в основному її Р-фракції, Що має біфідогенну дію. У коров’ячому молоці лактози міститься 3,5%, причому в основному вона представлена а-лактозою, яка не має біфідогенної дії. Для того щоб наблизити «замінники» за складом до жіночого молока і надати їм біфідогенного ефекту, до багатьох зарубіжних («Пеларгон», «Бебивит», «Релактон», «Джиголак», «Галлиасек» та ін.), а також вітчизняних сумішей («Малютка», «Виталакт») додають лактолактулозу або декстринмальтозу, які Мають ці властивості. Є відомості про сприятливу біфідогенну дію молочних сумішей, в яких вміст лактози збільшується до 7%.

До всіх «замінників жіночого молока» додаються жиророзчинні вітаміни, іноді в кількості, яка перевищує їх вміст в жіночому молоці. Це здійснюється з врахуванням можливих втрат вітамінів в процесі виробництва продукту. Майже до всіх сумішей додається вітамін А. Вітамін D вводиться не завжди. Деякі дослідники не вважають за доцільне вводити до молочних сумішей вітамін D через можливість його передозування. До деяких сумішей («Хумана», «Виталакт» та ін.) вводиться вітамін Е у зв’язку з тим, що в даний час встановлена участь цього вітаміну в багатьох метаболічних процесах. Перщ за все він має антиокислювальну здатність і завдяки їй зберігає поліненасичені жирні кислоти, вітамін А, каротин, ряд ферментних систем, мітохондріальні і плазматичні білки від переокислення. З’ясовано, що вітамін Е підтримує обмінні процеси на певному рівні, обумовлює нормальний стан м’язової, нервової, судинної і кровотворної систем. При недостачі в раціоні вітаміну Е можуть спостерігатися анемія, міопатія, порушення проникності судин та ін. Тому введення цього вітаміну до молочних сумішей є надзвичайно важливим. При цьому необхідно зберігати оптимальне співвідношення вітаміну Е (мг) і ПНЖК (г), що дорівнює 0,6-0,7.

При призначенні дитині молочної суміші особливу увагу необхідно звернути на вміст жиророзчинних вітамінів, зокрема вітаміну D. За умови достатнього вживання дитиною суміші, що містить вітамін D, додаткова вітамінізація з метою профілактики рахіту не застосовується.

Майже до всіх адаптованих молочних сумішей вводяться вітаміни групи В (крім вітаміну В|2, який вводиться тільки до деяких сумішей), а також вітамін С.

Велика увага приділяється корекції «замінників» за мінеральним складом. Особливо це стосується кальцію, фосфору і заліза. Однак у більшості сумішей наблизити склад мінеральних речовин до жіночого молока не вдається. У сумішах «Малютка» і «Малыш» співвідношення кальцію і фосфору наближено до такого в жіночому молоці, але абсолютний вміст кальцію значно вищий, ніж в жіночому молоці. У суміші «Виталакт» у зіставленні з коров’ячим молоком вміст кальцію знижений на 20-25%. При цьому забезпечується оптимальне співвідношення між основними солями (Са/Р = 1,1; K/Na = 2,8).

Під час виробництва адаптованих сумішей кальцій частково вилучається з коров’ячого молока. При цьому використовуються різні методи. Наприклад, під час виготовлення суміші «Хумана» молоко пропускається через іонообмінні смоли, сумішей «Малютка» і «Малыш», «Цитрозан» — кальцій осаджують лимоннокислими солями. До багатьох молочних сумішей — «замінників жіночого молока» — додають залізо, оскільки в коров’ячому молоці воно міститься в незначній кількості. Суміші «Хумана» і «Виталакт» за кількістю заліза наближені до жіночого молока, а суміші «Симилак», «Малютка», «Малыш» містять його навіть більше. При цьому враховується те, що засвоєння неорганічного заліза нижче, ніж органічного.

Промисловістю країн СНД в якості продуктів, наближених за складом до жіночого молока та адаптованих до особливостей травлення і обміну речовин у дітей раннього віку, випускаються сухі молочні суміші «Малютка», «Малыш», «Виталакт», «Детолакт». Крім цього, випускаються і рідкі адаптовані молочні суміші: прісні — «Малютка», «Виталакт», «Виталакт-ДМ» і кисломолочні — ацидофільна суміш «Малютка», кисломолочний «Виталакт», «Бифилин», «Балбобек», адаптований «Биолакт», адаптований «Биолакт», збагачений- лізоцимом (табл. 96).

«Виталакт» випускається в трьох варіантах — рідке молоко «Виталакт- ДМ», сухий препарат цього молока и кисломолочна суміш «Виталакт». Рідке молоко «Виталакт-ДМ» і кисломолочний варіант суміші — це продукти, готові для вживання, сухий «Виталакт» перед вживанням відновлюється. Рідке молоко «Виталакт-ДМ» і кисломолочна суміш «Виталакт» зберігаються в холодильнику протягом 48 год., відновлена суміш в разі необхідності може зберігатися на холоді не більше доби, проте краще її готувати безпосередньо перед вживанням.

Рідкий нативний і відновлений «Виталакт» збалансований за кількістю і частково за якістю білка, амінокислот, вмістом жиру і поліненасичених жирних кислот, вітамінів, мінеральних речовин (табл. 96).

Суміш «Виталакт» виробляється з коров’ячого молока (суха молочна основа) з добавкою сухої молочної сироватки, вершків, соняшникової олії, цукру і його суміші з декстринмальтозою. Оптимальний рівень вітамінів Вр В2, В3, В6, В12, біотину і Е досягнуто за рахунок природних вітамінів, що містяться в продуктах, які використовуються під час виробництва «Виталакта»; вітаміни С і А додаються у вигляді аптечних препаратів.

Суміш «Виталакт» м’яко зсідається, має смак свіжого пастеризованого молока. Вона призначена для змішаного і штучного годування дітей грудного віку, в тому числі новонароджених і недоношених. Клінічні дані свідчать про високу терапевтичну ефективність «Виталакта».

Суха адаптована молочна суміш «Детолакт» виробляється в промислових умовах за ліцензією фірми «Эббот-Лабораториз» (США) на продукт «Симилак». Основу суміші становить знежирене коров’яче молоко, у зв’язку з чим вона не містить молочного жиру. Жировий компонент суміші представлений кокосовою і кукурудзяною олією у співвідношенні 60:40. Вуглеводний компонент суміші «Детолакт» включає тільки молочний цукор — лактозу. Продукт збагачений комплексом вітамінів, мінеральними солями (заліза, міді, цинку, марганцю). Суміш «Детолакт» виробляється у вигляді збагаченої і не збагаченої препаратом заліза. Хімічний склад збагаченої залізом суміші наведений в табл. 96.

Суміш «Детолакт» розфасовують в герметичні пакети з комбінованого полімерного матеріалу з попередньою заміною повітря інертним газом.

Приготовляють суміш безпосередньо перед вживанням. Для цього спеціальною мірною ложкою (додається до продукту) відміряють необхідну кількість порошку згідно з вказівкою на етикетці, додають у відповідній кількості кип’ячену воду температурою 37-38° С і розмішують до повної розчинності. Кип’ятіння не потрібне.

Нерозкритий пакет зберігається протягом 18 міс. з дня вироблення. Після розкриття пакету суміш можна зберігати в сухому прохолодному місці протягом 3 тиж. Зберігати в холодильнику суху суміш не рекомендується оскільки через підвищену вологість порошок відволожується. Відновлену суміщ за необхідністю можна зберігати в холодильнику не більше доби.

Адаптована суміш «Малютка» призначена для годування дітей перших 2 міс. життя, суміш «Малыш» — для дітей, старших 2 міс. Склад сухих відновлених сумішей «Малютка» і «Малыш» у зіставленні зі складом жіночого молока наведений в табл. 96.

Детальні дослідження, проведені у новонароджених, недоношених та у дітей раннього віку, показали високу харчову цінність сумішей «Малютка» і «Малыш» і дозволили рекомендувати їх для харчування дітей першого року життя в разі вимушеного переходу їх на змішане і штучне годування.

Для приготування сумішей «Малютка» і «Малыш» 13,5 г порошку розчиняють в 100 мл теплої кип’яченої води і кип’ятять протягом 3 хв., помішуючи. Після охолодження дають дитині в необхідній кількості. Суміш рекомендується готувати безпосередньо перед годуванням. В разі необхідності її можна зберігати в холодильнику протягом доби.

Ацидофільна суміш «Малютка» випускається у двох видах — сухому і рідкому. На відміну від прісної суміші «Малютка», ця суміш підлягає сквашуванню з використанням ацидофільних бактерій. В процесі ацидофільного сквашування продукт набуває антибактеріальних властивостей, а коагуляція казеїну, що при цьому відбувається, з подальшою технологічною обробкою згустку (гомогенізація, ліофільне сушіння) робить білковий компонент легкозасвоюваним в шлунку дитини. В процесі ацидофільного сквашування відбувається накопичення молочної кислоти, яка сприяє кращому засвоєнню організмом кальцію молока. Продукт збагачений вітамінами С, РР, групи В і гліцерфосфатом заліза. Кількість життєздатних ацидофільних клітин становить не менше 10 в 1 мл. Відновлена суміш «Малютка» має кислотність в межах 70- 80° за Тернером.

Перед вживанням суха ацидофільна суміш «Малютка» розчиняється в кип’яченій воді, температура якої повинна становити 40-45° С. Суміш не підлягає кип’ятінню. Рідка і відновлена ацидофільна суміш «Малютка» може зберігатися в холодильнику до 48 год.

Клінічна апробація суміші свідчить про її добру переносність і сприятливий вплив на організм здорової і хворої дитини, особливо при кишкових інфекціях, дисбактеріозі, кишкових дисфункціях, харчовій алергії.

До адаптованих молочних сумішей належить кисломолочна суміш «Балбобек» — рідкий кисломолочний продукт, наближений за складом основних харчових речовин до жіночого молока. Завдяки добавці сироватки в продукті вирівнюється і наближується до жіночого молока співвідношення казеїну і сироваткових білків (52:48). До продукту введений лізоцим в кількості 25 мг/л. Підбираючи лактобицили для зсідання продукту «Балбобек», основними критеріями вважали високу антибактеріальну і протеолітичну їх активність, а також здатність виробляти молочну кислоту, яка є важливим у біологічному відношенні фактором для організму дитини.

До адаптованих кисломолочних продуктів належить також суміш «Бифилин», для виготовлення якої використовуються спеціально підібрані штами біфідум-бактерій, які відіграють виняткову роль у формуванні нормального біоценозу кишечника. Хімічний склад сумішей «Балбобек» та «Бифилин» наведений в табл. 96.

Кисломолочна суміш «Бифилин» може використовуватися при штучному годуванні дітей першого року життя як основний вид харчування,.а також широко застосовується в харчуванні недоношених дітей, хворих дітей першого року життя, особливо при дисбактеріозах, кишкових розладах, гіпотрофії, харчовій алергії. До переваг цієї суміші належить її низька кислотність — 50- 60° за Тернером. Клінічні дослідження свідчать про високу терапевтичну ефективність даної суміші.

На основі відомого продукту «Биолакт» створені ще дві нові суміші — «Биолакт» адаптований і «Биолакт» адаптований, збагачений лізоцимом. Це рідкі кисломолочні продукти, до складу яких введені сироваткові білки з метою максимального наближення білкового компонента сумішей до жіночого молока. При цьому в продукті не тільки зменшується загальна кількість білка, але й змінюється співвідношення казеїну і сироваткових білків (альбумінів і глобулінів). Сироваткові білки у зіставленні з казеїном містять дещо більше сірковмістних амінокислот, які є лімітуючими для коров’ячого молока, порівняно з жіночим. При співвідношенні казеїну і сироваткових білків 60:40 білковий компонент продукту наближається до жіночого молока, в якому це співвідношення становить 30:70 (у коров’ячому — 85:15).

В адаптованому «Биолакті» зменшена кількість кальцію до 95 мг% (в біолакті його міститься 110 мг%), а також фосфору до 54% (в білакті 95 мг%). Кислотність адаптованого «Биолакту» низька — 15-20° за Тернером. Зменшена і щільність продукту, що дуже важливо при призначенні його дітям перших місяців життя.

Адаптований «Биолакт», збагачений лізоцимом, за хімічним складом не відрізняється від «Биолакту» адаптованого. Однак добавка лізоциму дозволяє підвищити біологічну цінність продукту, оскільки лізоцим має захисні властивості і покращує опірність організму до інфекцій. При добавці лізоциму Дещо знижується і кислотність продукту.

Вивчення результатів використання вказаних продуктів в харчуванні дітей показало їх високу ефективність. Перш за все, ці продукти впливали на покращання стану здоров’я дітей, зростання маси тіла, зниження захворюваності, частоти дисбактеріозів. Захисний ефект сумішей особливо виражений щодо запобігання кишкових захворювань, що певною мірою пов’язано з нормалізацією кишкового мікробного біоценозу.

Ще більш удосконаленим кисломолочним продуктом є «Балдырган», який одержують шляхом сквашування коров’ячого молока спеціальними штамами ацидофільних паличок і збагачення його сіркокислою міддю, молочнокислим залізом, вітамінами С і Е, нікотинамідом, лізоцимом. До складу «Балдыргану» входить яєчний жовток, що забезпечує одержання стійкої високодисперсної емульсії рослинної олії і жиророзчинного вітаміну Е, підвищує біохімічну активність молочнокислих бактерій і харчову цінність продукту.

У Вірменії для годування здорових і хворих дітей особливо широко застосовується кисломолочний продукт «Нарине». Для приготування цього продукту цільне коров’яче молоко заквашується однією із різновидностей ацидофільної палички, що має повільну кислоутворюючу здатність (кислотність «Нарине» знаходиться в межах 90-100° за Тернером). Продукт біологічно активний, в першу чергу за рахунок здатності продукувати антибіотичні речовини, які пригнічують розвиток хвороботворних мікроорганізмів, переважно з групи кишкових інфекцій.

У Грузії розроблений і широко використовується кисломолочний продукт «Мацони», для одержання якого застосовуються молочнокислий стрептокок, молочна паличка і різні види дріжджей. Розроблена також суміш «Мацони», ферментована протеолітичними ферментами рослинного (фітин) і тваринного (пепсин) походження. Продукт призначений для харчування грудних дітей, переведених на змішане і штучне годування. Клінічні спостереження показали сприятливий вплив.

Прикладом класичної адаптованої суміші може служити молочна суміш «NAN» виробництва швейцарської фірми «Нестле». Цю суміш можна визначити як адаптовану молочну суміш з переважним вмістом сироваткових білків, яка призначена для вигодовування здорових дітей від народження до 12 місяців життя за умови відсутності грудного молока. Дана суміш характеризується раціональним, близьким до грудного молока співвідношенням харчових речовин – джерел енергії. Превалювання сироваткових білків у суміші значно полегшує її засвоєння, знижує ризик виникнення метаболічного ацидозу і забезпечує близький до грудного молока спектр амінокислот. Суміш також збагачена таурином – небілковою амінокислотою, що відіграє важливу роль у розвитку дитини. Жировий компонент представлений сумішшю молочного (74%) і рослинного (26%) жирів. Це дозволяє забезпечити характерне для жіночого молока співвідношення насичених і ненасичених жирних кислот. Жировий компонент містить 40% пальмітинової кислоти у a-позиції, що покращує всмоктування жиру в цілому, а також містить такі фосфоліпіди, як лецетин, сефаліни, сфінгомієліни, на які багате грудне молоко.

Таблиця 96. Хімічний склад адаптованих молочних сумішей і жіночого молока (100 мл)

Назва суміші Білки,

г

Жири,

г

Вуглеводи, г Калорій

ність,

ккал

Добавка  
Лак

тоза

Інші

вуглеводи

Усі  
1 2 3 4 5 6 7 8  
Жіноче молоко 1,1 3,5 7 7 65    
РОСІЯ  
«Нутрилак -1» 1,4 2,9 7,1 66 Сироваткові  
«Нутрилак – 2» 2,8 3,6 4,0 4,6 8,6 72 білки, залізо,  
Ацидофільна             таурин  
суміш                
«Малютка» 2 3,5 2,6 4,5 7,1 66    
«Балбобек» 1,8 3,5 2,7 4,5 7,2 67    
«Бифилин» 2 3,4- 2,6 4,5 7,1 66    
Биолакт 1,9 3,5 3 4 7 65    
адаптований                
УКРАЇНА  
«Виталакт» 2 3,6 3,6 2,9 6,5 66 Сироваткові  
              білки  
«Детолакт» 1,8 3,5 7 7 67    
«Малютка» 2 3,4-3,5 2,6 4,5 7,1 66    
«Малыш» 2 3,4-3,5 2,6 4,5 7,1 66    
ПОЛЬЩА  
«БебиноІ» 2,2 3 5,3 3,6 8,9 71    
«Бебино II» 2,5 3,1 3,7 6,6 10,3 79    
«Лактовит» 2,5 2,5 3,4 9 12,4 80    
ЧЕХОСЛОВАЧЧИНА  
«Релактон» 1,9 1,9 0,26 7,59 8,75 71    
«Лактон» 2,9 1,4 4,9 4 8,9 61    
«Феминар 1» 2,1 3,5 7,9 7,9 73    
УГОРЩИНА  
«Роболакт» 2,6 1,5 3,7 6,3 10 64    
«Робэби А» 2,1 3,4 4,6 3,4 8 71    
«Робэби Б» 1,7 3,8 5,3 3,1 8,4 75    
«Линолак» 1,5 3,3 6,9 6,9 65 Сироваткові  
              білки  
БОЛГАРІЯ  
«Рути» 2 3,2 6,3 6,3 63    
«Бебе -0» 1,9 3,2 6,3 6,4 63    
«Бебе -1» 2 3,2 6,3 . 6,3 63    
ФІНЛЯНДІЯ  
«Пилтти» 1,5 3,5 7,3 _ 7,3 67    
«Туттели» 1,6 3,5 7,3 7,3 67    
_«Бона» 1,5 2,7 6,3 1,4 7,9 66    
ШВЕЦІЯ  
«Милкатап» 1,1 3,5 7,2 _ 7,2 65    
«Семпер» 1,7 1,5 4,6 3,7 8,3 54    
«Лемолан» 2,1 3,1 4,3 2,3 6,9 64    
«Беби-семпер» 1,8 2,5 2,5 6 8,5 53    
«Беби-семпер І» 1,5 3,5 7,2 7,2 68    
1 2 3 4 5 6 1 7 1 8  
НІМЕЧЧИНА  
«Хумана 0» 2,3 3,3 8,6 8,6 73    
«Хумана 1» 1,7 3,5 7,3 7,3 68    
«Хумана 2» 1,4 4,2 7,3 7,3 73    
«Аптамил» 1,9 3,5 8,9 8,9 75 Сироваткові  
              білки, таурин  
«Корелла» 1,7 3,5 6,5 0,8 7,3 70    
«Преаптамил» 1,5 3,6 7,2 7,2 67 Сироваткові  
              білки, тауріи  
«Милумил» 2 3,3 4 4 8 74    
ШВЕЙЦАРІЯ  
«Нан» 1,65 3,43 7,42 7,42 67 Сироваткові  
«Нидина» 2 3,6 2,9 5,7 8,6 75 білки,таурин,  
«Пеларгои» 2 2,9 3,7 4,4 77 L-карнітин  
«Нидал 1» 1,9 3,1 7,1 7,1 64    
«Нидал 2» 2,8 3 7,2 7,2 67    
США  
«Бремил» 1,5 3,5 6,9 6,9 65    
«SMA» 1,5 3,5 7 7 65    
«Симилак» 1,7 3,5 6 6 70    
«Энфамил» 1,5 3,7 7 7 69    
«Лактум» 2,7 2,8 7,8 7,8 80    
«Нутромиген» 2,2 2,6 8,5 8,5 80 Сироваткові  
              білки  
  4   БЕЛЬГІЯ        
«Диалак І» 3,1 2,9 8,6 8,6 66    
«Диалак II» 3 2,9 8,1 8,1 74    
«Диалак III» 2,1 3,4 8,6 8,6 69    
ІТАЛІЯ  
«Доделак» 2,5 1,6 3,9 5,1 9 62    
«Плазмолак» 3,2 3     7,7 69    
«Оксалак» 2,1 2,7 4,2 5,1 9,3 67    
ВЕЛІКОБРИТАНІЯ  
«Премиум» 2,2 4 8,3 8,3 65    
«Остермилк» 2,7 2,8     9 69    
«Бебимилк» 2,7 2,1     9,4 65    
«Бебимилк Плус» 2,2 4 7,9 7,9 62    
      НІДЕРЛАНДИ        
«Альмирон» 1,5 3,5 7,5 7,5 66    
«Альмирон В» 2 3 1,2 7,7 8,9 69    
«Фризолак» 2,1 4,1     8,5 76    
«Менатал» 1,8 4,5 7,5 . 7,5 76 Таурин ___  
      ДАНІЯ     _  
«Лактоген» 2,4 3,1 6,9 _ 6,9 64    
«Стартер» 2,7 3,3 8,1 . 72      
«Беби Милекс»                
«Нан – 2» 2,2 2,9 7,9   7,9 67 Сироваткові  
              білки, тауриЩ  
 
ЯПОНІЯ  
«Мейджи» 1,2 2,3 6,9 6,9 50  
АВСТРІЯ  
«Нірр Рге» 1,5 3,2 7,5 7,5 65 Сироваткові
              білки, L-кар-
              іптин, таурин
«Нірр 1» 1,4 3,2 6,0 1,7 7,7 65  
«Нірр 2» 2,3 3,6 3,4 2,2 7,3 71 Маьлтодекст-
              рин (1,7 г.)
ФРАНЦІЯ  
«Галлиасек І» 2,1 3,6 5,3 2,3 7,6 71  
«Альфалак» 2,4 2,6 3,8 1,6 5,4 65  
«Джиго» 2,3 2,4 3,6 4,7 8,3 67  
«Нида 1» 1,9 3,1 7,1 7,1 64 Таурин
ЮГОСЛАВІЯ  
«Джиголак» 2,3 2,4 3,6 4,7 8,3 67  
«Нурси 1» 1,2 3,6 7,1 7,1 68  
«Нурси 2» 2,5 3,2 6,9 1,3 8,2 72  
«Бебирон І» 3,8 1,5     8,4 64  
«Бебирон II» 3,2 3     7,5 72  
«Бебирон С-26» 1,8 4,2     7,8 80  

В суміш містяться незамінні лінолева і а-ліноленова кислоти в оптимальному співвідношенні, яке дорівнює 9,9:1. Повноцінне всмоктування і окислення жирних кислот забезпечується завдяки збагаченню суміші карнітином. Єдиним вуглеводом суміші є лактоза, як і в грудному молоці. Лактоза перетравлюється ферментом лактазою, яка присутня в достатній кількості вже у новонародженої дитини. Крім того, лактоза забезпечує більш повне всмоктування кальцію і фосфору, сприяє розвитку нормальної кишкової мікрофлори з переважанням біфідобактерій. Суміш збагачена 15-ма вітамінами і вітаміноподібними сполуками, що забезпечують нормальний ріст і розвиток дітей грудного віку. Присутність у суміші вітаміну D у легкозасвоюваній формі (D3) та в оптимальній кількості забезпечує профілактику рахіту. Для запобігання виникненню анемії у дітей раннього віку не досить лише збагатити суміш солями заліза. Перш за все, для оптимального всмоктування і засвоєння заліза необхідно, щоб молярне співвідношення вітаміну С і заліза дорівнювало 2:1. Саме таке співвідношення використовується у суміші NAN. Крім того, для збагачення використовується легкозасвоювана сіль заліза – сульфат заліза, який Не викликає запорів у дитини. Згідно з останніми рекомендаціями ВООЗ суміш повинна містити йоду у кількості, яка дорівнює його кількості у грудному молоці – 100 мкг/л. З метою профілактики йодної нестачі у дитини суміш збагачена йодидом калію. Осмолярність суміші близька до осмолярності грудного молока (270 мОсмол/л), що забезпечує невисоке та цілком безпечне Цля дитини осмотичне навантаження на нирки з найперших днів життя.

При штучному вигодовуванні, поряд із якістю молока, важливе значення має правильне його дозування, бо як недогодовування, так перегодовування можуть спричинити тяжкі розлади і захворювання дитини.

Щоб визначити потребу дитини в молоці, можна користуватися наведеними вище формулами. Обчислюючи калорійність з врахуванням потреби на 1 Кг маси тіла, слід пам’ятати, що потреба дитини в енергії і основних харчових інгредієнтах при штучному вигодовуванні трохи інша, ніж при природному вигодовуванні. Так, при використанні адаптованих сумішей потреба в білках становить 3,5 г/кг маси тіла на добу, неадаптованих сумішей — 4 г/кг маси тіла. Жири і вуглеводи призначають у тих же кількостях, що і у випадках природного вигодовування.

Різниця в потребі дитини в білках при штучному вигодовуванні пов’язана з важчою засвоюваністю адаптованих і неадаптованих сумішей, виготовлених на основі коров’ячого молока, і витрачанням додаткової енергії при його перетравлені. При використанні для вигодовування адаптованих сумішей потреба в енергії на 5% вища, ніж при природному вигодовуванні, а при використанні неадаптованих сумішей — на 10%.

Режим годувань при штучному вигодовуванні такий же, як і при природному. Але при штучному вигодовуванні дитину переводять на п’ятиразовий режим харчування дещо раніше — з 4 міс.

Стан дитини при штучному вигодовуванні цілком залежить від особи, яка її доглядає (матері або персоналу), тому треба особливо старанно дотримуватися техніки годувань і таких вимог:

  1. їжу обов’язково підігрівати до температури 40-42° С, потім виливати в стерильну пляшечку (краще мірну). Підігрівають також в пляшечці на водяній бані і лише таку кількість суміші, яка потрібна на дане годування. Температура суміші для годування повинна бути в межах 35-40° С. Соску треба прокип’ятити, а після кожного годування промити водою і знову прокип’ятити. Отвір у сосці повинен бути невеликий, щоб порцію поживної суміші дитина виссала за 10- 15 хв.
  2. Годувати дитину треба, тримаючи її на колінах, голова дитини лежить на передпліччі особи, яка годує. Пляшечку с поживною сумішшю слід тримати вільно рукою в правильному положенні, щоб шийка пляшечки була весь час заповнена молоком. Якщо положення пляшечки неправильне, дитина заковтує багато повітря, що може спричинити зригування, а іноді й блювання.
  3. Для збереження апетиту дитину необхідно годувати тільки у визначені години, а також не збільшувати чи зменшувати кількість годувань.
  4. При штучному вигодовуванні не можна часто замінювати одні суміші іншими. Дитина повинна звикнути до кожної нової суміші, а досить часта і необґрунтована заміна сумішей може стати причиною порушення основних фізіологічних процесів та обміну речовин. Не слід також користуватися одночасно кислими і солодкими молочними сумішами.

Використовуючи адаптовані молочні суміші при штучному вигодовуванні, слід враховувати вік дитини. Суміші «Виталакт» і «Детолакт» до 2-тижневого віку дитини дають у розведенні 2:1, а з 3-го тижня життя їх використовують в нерозведеному вигляді. Суміш «Малютка» дають дитині до 2-місячного віку, а суміш «Малыш» — з 3-го місяця життя.

При необхідності використання неадаптованих сумішей при штучному вигодовуванні дитині після виписки із пологового будинку (на 5-6-й день після народження) призначають суміш №2. Але ця суміш є неповноцінною їжею, непридатною для тривалого годування, тому її можна призначати лише на короткий строк для тренування травного каналу дитини. Суміш №2 використовують лише до 3-го тижня.

У пологовому будинку при необхідності застосування штучного вигодовування суміш №1 не використовують і тому вона не має значення, оскільки тут завжди знайдеться зцідженне жіноче молоко.

Починаючи з 3-го тижня, дитину треба переводити на суміш №3, а з 3 міс. — на нерозведене коров’яче молоко, яке збагачується 3% цукровим сиропом (100%).

Для приготування молочних сумішей та сухих молочних каш австрійська фірма «Нірр» випускає екологічно чисту дитячу воду з природних гірських джерел, розташованих високо в Альпах. Столова дитяча вода «Нірр» негазована, не вимагає кип’ятіння і, завдяки мінімальному вмісту натрію, не справляє осмотичного навантаження на нирки грудної дитини.

Замість солодких молочних сумішей, приготованих з коров’ячого молока, можна користуватися також кислими сумішами (кефір, ацидофільне молоко та ін.). Схема їх застосування така ж, як і при годуванні дитини простими розведеннями молока.

Добавки (фруктовий сік, пюре, яєчний жовток) вводяться дитині, яка знаходиться на штучному вигодовуванні, на 1-2 тижні раніше, ніж у разі природного вигодовування. Зокрема, фруктовий сік починають вводити з 3- тижневого віку дитини, фруктове пюре — З 2 міс., яєчний жовток — З З міс. Прикорм при штучному вигодовуванні вводять на 4 тиж. раніше, ніж при Природному вигодовуванні: перший прикорм (овочевий) — в 4 міс., другий (молочний) — в 5 міс., але третій прикорм (м’ясний) і його страви вводять в ті ж строки і в такій же послідовності, як і дитині, яка знаходиться на природному вигодовуванні.

Корекцію харчування при штучному вигодовуванні проводять таким же чином, як і в разі природного вигодовування. Але дітям, які знаходяться на Штучному вигодовуванні, з 9 міс. обов’язково вводять до раціону сир у кількості 30-40 г.

Приклад 3. Дитина, що народилася з масою тіла 3300 г і довжиною 50 см, Знаходиться на штучному вигодовуванні адаптованою сумішшю. На даний час їй 5 міс., скласти раціон харчування.

Час

году

вання

Меню Об´єм

їжі,

мл

Харчові компоненти
Білок,

г

Жири,

г

Вуглеводи,

г

Калорійність,

ккал

6.00 “Виталакт” 200 4 7,2 15 140
10.00 10% гречана каша 200 5,5 11,9 35 284
  Яєчний жовток 1/2 1,1 2,2 23,9
  Яблучний сік 25 2,9 11,75
14.00 “Виталакт” 200 4 7,2 15 140
  Яблучне пюре 40 3,9 14,6
18.00 Овочеве пюре 200 3,9 9,7 27,9 220
  Яблучний сік 25 2,9 11,75
22.00 Жіноче молоко 200 4 7,2 15 140
Всього     22,5 45,4 117,6 986
На 1 кг маси тіла   3,08 6,22 16,1 135,1
Потреба на 1 кг маси тіла   3,5 6-6,5 12-14 121

Висновок: наведений раціон харчування дитини 5-місячного віку недостатній за кількістю білка і містить надмірну кількість вуглеводів та має підвищену енергетичну цінність.

Добовий дефіцит білка становить 3,1 г (0,42 г • 7,3 кг). Для корекції білкової частки раціону необхідно додати сир в кількості 25 г. З метою корекції вуглеводної частки раціону соки і терте яблуко слід давати без цукру. Паралельно буде проведена корекція енергетичної цінності раціону.

Вигодовувати дитину штучно досить важко і тому нерідко зустрічаються помилки. Зокрема, відмічається часта зміна характеру харчування, особливо в перші 3 місяці життя дитини, обмеження дієти і переведення дитини на нову суміш при найменшому розладі випоржнення, тривале збереження одного й того же виду харчування, не зважаючи на затримку в збільшенні маси тіла, а також ігнорування індивідуальних особливостей дитини.

Поряд з дотриманням техніки годування, правильним вибором поживної суміші і точністю її дозування успіх штучного вигодовування залежить також від правильної організації режиму дитини та впливу зовнішнього середовища.

На підставі рекомендацій Європейської комісії з дитячої гастроентерології та харчування фірма «НІРР» розробила програму вигодовування дітей першого року життя. Згідно з цією програмою у харчуванні дітей раннього віку розрізняють три періоди.

Перший період — грудне вигодовування.

За умови, що годуюча мати здорова, а її харчування повноцінне і збалансоване, грудне молоко є найбільш природним харчуванням для дитини У перші 4-6 місяці життя, яке повністю задовольняє її потреби у білках, жирах, вуглеводах, вітамінах та мінеральних речовинах. При переведенні дитини, за показаннями, на штучне вигодовування, рекомендується використовувати адаптовані молочні суміші — замінники грудного молока промислового виробництва, якими є суміші «НІРР Рге» та «НІРР 1». Вони виготовлені з екологічно чистого коров’ячого молока, що підтверджує знак «БИО» на упаковці продуктів, збалансовані за складом усіх компонентів, збагачені таурином і карнітином, мають санітарно-гігієнічні гарантії.

Другий період — введення прикорму.

У міру росту дитини грудне молоко перестає задовольняти потреби ростучого дитячого організму у вітамінах, мінеральних речовинах, мікроелементах, і дитина потребує прикорму.

Прикормом називаються всі продукти харчування, які дитина отримує, крім грудного молока чи молочної суміші.

Великою допомогою у правильній організації харчування дітей раннього віку є готові овочеві та фруктові продукти прикорму фірми «НІРР», які мають ряд переваг:

– фруктові та овочеві пюре «НІРР» виготовлені з високоякісної, екологічно чистої сировини, про що також свідчить фірмений знак «БИО» на баночних етикетках;

– перевірені на безпеку — суворий контроль вмісту нітратів, відсутність консервантів, ароматизаторів, штучних згущувачів, що підтверджує гігієнічний висновок Міністерства охорони здоров’я України;

– мають герметичну упаковку;

– виготовлені методом пастеризації, що дозволяє зберегти високу харчову та вітамінну цінність продуктів;

– не містять спецій; містять мінімальну кількість солі, тому не справляють осмотичного навантаження на нирки грудної дитини;

– мають нормований встановлений склад — всі компоненти овочевих і фруктових пюре «НІРР» вказані на баночних етикетках;

– на етикетках овочевих і фруктових пюре «НІРР» вказано вплив продукту на випорожнення дитини, що дозволяє індивідуально підібрати харчування дітям з його порушеннями;

– завдяки широті асортименту — понад 100 найменувань — допомагають урізноманітнювати харчування дитини. Економлять час і дуже зручні у використанні.

В якості першого прикорму дітям з чотирьох місяців рекомендуються овочеві пюре «НІРР», які спочатку складаються з одного виду овочів, наприклад, «Рання морква НІРР», кількістю 2-4 чайні ложки, у першій половині дня, щоб мати упродовж дня могла спостерігати за реакцією дитини на новий вид харчування. Упродовж тижня даним овочевим пюре замінюють-одне молочне годування. Через тиждень до раціону харчування дитини замість овочевого пюре з одного виду овочів вводять овочеве пюре «НІРР» із двох компонентів, наприклад, «Рання морква з картоплею», ще через тиждень, до кінця четвертого-початку п’ятого місяця його замінюють на овочеве пюре «НІРР» з додаванням м’яса, наприклад, «Яловичина з морквою і картоплею».

У міру того, як дитина звикає до смаку овочів, до її раціону вводяться фруктові пюре та соки «НІРР» через один-два тижні після введення овочевого пюре. Спочатку дитині дають однокомпонентне фруктове пюре, починаючи з 2-4 чайних ложок. Сік фірми «НІРР» добирають з того ж виду фруктів, що й пюре. Поступово раціон харчування розширюють дво- і трикомпонентними фруктовими пюре та соками «НІРР». У першому півріччі життя соки і фруктові напої фірми «НІРР» рекомендується давати кількістю, що не перевищує 50 мл на добу, і розбавляти їх перед вживанням кип’яченою водою 1:1.

Як другий прикорм дітям з 5-ти місяців рекомендуються молочні каші «НІРР» на зерновій основі, виготовлені з гречки, кукурудзи, нешліфованих зерен рису. Упродовж тижня такою кашею замінюється одне молочне годування у другій половині дня.

Каші «НІРР» інстантні — не вимагають варіння, не містять глютену, збагачені широким спектром вітамінів, солями кальцію та заліза, для поліпшення смаку мають добавки з фруктів, горіхів, меду, шоколаду. У 6-7 місяців до раціону харчування дитини вводяться зерново-фруктові безмолочні каші «НІРР» у баночках. Баластні речовини у вигляді клітковини, що містяться у цільних зернах цих каш, природним чином регулюють функціонування шлунково-кишкового тракту дитини. До зерново-фруктових каш фірми «НІРР» не додається цукор, вони солодкі за рахунок природної солодкості фруктів.

Третій період — звикання дитини до більш грубої їжі — співпадає з прорізуванням зубів.

Якщо пюре «НІРР» для другого періоду вигодовування мають гомогенізовану консистенцію, то для третього періоду, починаючи з 8 місяців, юніор- харчування «НІРР» містить більш грубі шматочки фруктів, м’яса, овочів, що стимулює розвиток навички жування, секреторну активність травних залоз і є перехідним харчуванням від рідкої їжі до більш твердої.

Site Footer