10.3. Основи конституційно-правового статусу Президента України

Одна й та сама особа не може бути Президентом України більше ніж два строки поспіль (більше 10 років).

Президент України не може мати іншого представницького мандата (іншими словами, не може бути народним депутатом України, депутатом місцевої ради тощо).

Президент України не може обіймати посаду в органах державної влади або в об’єднаннях громадян, не може займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, не може входити до складу керівного органу або наглядової ради підприємства, що має на меті одержання прибутку.

Новообраний Президент України вступає на пост з моменту складення присяги українському народові. Місце складення присяги – урочисте засідання Верховної Ради України.

При обранні на строкових виборах Президент України складає присягу не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів.

У разі обрання на позачергових виборах Президент України складає присягу не пізніше ніж через п’ять днів після офіційного оголошення результатів виборів.

Приведення Президента України до присяги здійснює Голова Конституційного Суду України.

Конституція України встановила текст присяги Президента України при вступі на пост, однак ні Конституція, ні закони України не вказують, на чому Президент України повинен складати свою присягу.

Тричі в новітній історії України урочисту присягу на вірність українському народові приносили на:

– Акті проголошення незалежності України;

– тексті чинної Конституції України;

– Пересопницькому Євангелії.

Пересопницьке Євангеліє – широко відома національна реліквія, одне з найстаріших рукописних україномовних Євангелій, яке свого часу належало легендарному українському гетьману Іванові Мазепі.

Назва «Євангеліє» походить від місця виготовлення – містечка Пересопниці (нині села недалеко м. Рівного), в якому його було виготовлено (переписано в перекладі на українську мову).

Президент України є главою держави та виступає від імені держави. Президент України є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина (юридичні наслідки цього положення).

Президент України є особою недоторканою (на час виконання повноважень).

Звання Президента України охороняється законом і зберігається за ним довічно, якщо тільки Президент України не був усунений з поста в порядку імпічменту.

За посягання на честь і гідність Президента України винні особи притягаються до відповідальності на підставі закону.

Президент України виконує свої повноваження до вступу на пост новообраного Президента України.

Site Footer